$
משפט

בג"ץ: תבוטל הבטחת ההכנסה לאברכים - אינה שוויונית

הרכב של שבעה שופטים קבע כי הבטחת הכנסת המינימום לאברכי כולל לא תוכל להכלל בחוקי תקציב עתידיים – החל מחוק התקציב לשנת 2011

מארק שון 13:5714.06.10
החלטה של בג"ץ קובעת כי הבטחת ההכנסה לאברכים מנוגדת לעקרון השוויון ודינה להתבטל. בפסק דין שניתן היום (ב') בהרכב מורחב של שבעה שופטים נקבע כי הסעיף התקציבי הקבוע בחוק התקציב השנתי, ואשר מכוחו משולמת גמלת הבטחת הכנסת מינימום לאברכי כוללים, אינו יכול להיכלל בחוקי תקציב עתידיים, החל מחוק התקציב לשנת 2011. בית המשפט קבע כי הסעיף התקציבי פוגע בעקרון השוויון.

 

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, קבעה בפסק הדין כי ביסוד הסעיף התקציבי עומדת תכלית כלכלית - שמטרתה מתן סיוע כלכלי לאברכים - גם אם בסיוע כאמור יש משום עידוד הלימוד התורני. נוכח תכלית כלכלית זו, נקבע, אין מקום להבחין בין אברכים ובין סטודנטים הלומדים במוסדות שונים.

 

השופט היחידי שהתנגד לפסק דין היה אדמונד לוי, שכתב כי לימוד התורה הוא ציווי מהתורה שהכנסת והממשלה סברו שיש מקום לממן אותו, בדרך של הטלת האחריות לפרנסתם של לומדי תורה על הציבור. עוד ציין השופט לוי כי ההבחנה בין סטודנטים ואברכי כוללים מבוססת על שונות רלוונטית, וכי אף אם היה סבור שהסעיף התקציבי פוגע בעקרון השוויון, הרי שלגישתו פגיעה זו היא מידתית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x