שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

המאבק ביוקר המחיה יחכה

בעקבות המשבר בעולם מתחיל גם המשק הישראלי להוריד הילוך, אבל מצבו טוב עדיין בהרבה מזה של רוב המדינות במערב

אמנון אטד 08:0329.11.11

שעות לא קלות עברו על חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, שקיימה ביומיים האחרונים את דיון הריבית המשמעותי הראשון שלה. הנושא העיקרי שעל הפרק היה ההתפרצות המחודשת של משבר החובות באירופה - הדוחקת את המאבק באינפלציה אל המקום השני בסדר העדיפויות של הבנק המרכזי, אחרי הדאגה למצבו

של המשק. במקרה כזה, מה שצריך הבנק לעשות הוא להפחית את הריבית, כדי להוזיל את עלויות היצרנים ולעודד צריכה, ולתרום בכך את חלקו להגברת הפעילות הכלכלית במשק. אבל ריבית נמוכה יותר צפויה גם להחליש את השקל, וכך לייקר את היבוא ולהעלות את האינפלציה.

 

על רקע דיוני הריבית שלשום פרסם העיתון האיטלקי הנחשב "לה סטמפה" כי קרן המטבע הבינלאומית הכינה תוכנית ענק לחילוצה של איטליה מהמשבר. עצם פרסום הידיעה הספיק לבורסה בתל אביב, ומדד ת"א־25 עבר בתוך שעה מירידה של 2.4% לעלייה של 1.8%. האיתות החיובי שהגיע מעבר לים אפשר לוועדה להשאיר את הריבית ללא שינוי לחודש נוסף וכך להתנהל בזהירות על השביל הדק שבין הצורך לתמוך בפעילות במשק לתפקידה לשמור על יציבות המחירים. אתמול בבוקר התברר שהשמחה היתה מעט מוקדמת מדי כשדובר קרן המטבע הכחיש את הפרסום בעיתון האיטלקי. הוועדה המוניטרית שבה וחזרה לנקודת ההתחלה, זו שבה עליה לדאוג למצבו של המשק.

 

המסקנה מהסיפור היא שבעקבות המשבר בעולם מתחיל גם המשק הישראלי להוריד הילוך, אבל מצבו טוב עדיין בהרבה מזה של רוב המדינות במערב. כפי שאמר הנגיד פישר לפני כשבועיים: "כאשר אני אומר לאנשים באירופה שהמשק הישראלי יצמח בשנה הבאה רק ב־3.2%, הם אומרים לי 'וואו, אנחנו היינו רוצים להיות במצב הזה'". ברוח דברים זו, היתה יכולה הוועדה המוניטרית להשאיר אתמול את הריבית ללא שינוי, בלי לחשוש מפגיעה קשה מדי במצב המשק.

 

הפחתת הריבית היא לכן בסך הכל איתות שבנק ישראל נמצא עם אצבע על ההדק ועוקב אחר מהלך העניינים בזמן אמת. מנגד, החלטת הוועדה גם מצמצמת את מאגר התחמושת של בנק ישראל, ופוגעת בכך ביכולתו להגיב בעוצמה רבה יותר בימי הסגריר שמן הסתם עדיין ממתינים לנו מעבר לפינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x