$
בארץ

מנכ"ל 018 אקספון חושש לעתידה: "אנשים לא מבינים כמה חזקה בזק. היא תעשה פו וכולם יעופו"

איציק בן אליעזר סבור שמסקנות ועדת חייק יביאו לחיסול החברות הקטנות בשוק התקשורת ולהשתלטות החברות הגדולות. על המיזוג של נטוויז'ן בתוך סלקום וסמייל בפרטנר הוא אומר: "לפחות לפי הבדיקה שלנו, האישורים הללו התקבלו באופן לא חוקי"

גילעד נס 15:3824.10.11

"שוק אוליגופולי יישאר כזה גם עם ארבעה שחקנים", מזהיר איציק בן אליעזר, מנכ"ל ספקית השיחות הבינלאומיות והאינטרנט 018 אקספון. "חייבים להשאיר מקום גם לשחקנים הקטנים. מסקנות ועדת חייק יגרמו לכך שהשחקנים הקטנים והרעבים ידממו למוות, ובסופו של דבר הצרכן ישלם יותר כי לא תהיה תחרות".

 

בן אליעזר חושש בעיקר מהמלצת ועדת חייק לבטל את ההפרדה המבנית החלה על בזק ו־HOT. משמעות ההפרדה בקבוצת בזק היא שבזק (טלפוניה קווית), פלאפון, בזק בינ"ל ו־YES חייבות לפעול בנפרד ומוגבלות בהצעת חבילות תקשורת משולבות לצרכנים. ב־HOT נפרדת פעילות הטלוויזיה מפעילות האינטרנט והטלפוניה, והפרדה אמורה להתרחש גם לאחר רכישת מירס ולאחר כניסת החברה לתחום אספקת האינטרנט.

 

במסקנות ועדת חייק, שהוגשו לפני כשבועיים לשר התקשורת משה כחלון, נכתב כי ביטול ההפרדה ייעשה "סמוך למועד כינונו של 'השוק הסיטונאי'" בתקשורת הקווית. המשמעות של השוק הסיטונאי היא חיוב בזק ו־HOT למכור לספקיות האינטרנט את חיבורי ה־DSL והכבלים בכמות גדולה ובמחירים מפוקחים, כדי לאפשר להן למכור חיבורי אינטרנט במחיר מוזלים וללא ההפרדה בין תשתית לספק.

 

"האישורים למיזוג התקבלו באופן לא חוקי"

 

בן אליעזר טוען כי ביטול ההפרדה המבנית בבזק יגדיל את עוצמתה באופן לא פרופורציוני. בנוסף הוא חושש ממעמדן של סלקום־נטוויז'ן ופרטנר־סמייל, בעקבות האישור למיזוג של ספקיות האינטרנט לתוך חברות הסלולר. אף שחברות הסלולר תומכות בעמדתו כי יש להגביל את בזק, בן אליעזר שלח לאחרונה מכתב רשמי למשרד התקשורת גם נגדן, בו הביע חשש כי חברות הסלולר, הטלפוניה הקווית והאינטרנט יציעו בעתיד חבילות משולבות, שנגדן חברה קטנה כאקספון לא תוכל להתמודד.

 

"מתקיים כאן תהליך מוזר", אומר בן אליעזר. "מצד אחד, ועדת חייק אמורה להמליץ לשר התקשורת אם ומתי לבטל את ההפרדה המבנית, ומצד שני השר כבר מאשר את הרכישות של סמייל ונטוויז'ן בידי פרטנר וסלקום, ולפי הפרסומים בעיתונות הן כבר מתחילות למזג פעילויות. אי אפשר מצד אחד להמתין למסקנות ומצד שני לאפשר לחברות לקבוע עובדות בשטח, הרי לפני כל שינוי הכי קטן שהוא מתכנן בשוק, משרד התקשורת מפרסם שימוע ובוחן את הנושא במשך חודשים. דווקא בנושא הכי מהותי לעתידו של שוק התקשורת מתקבל אישור ככה סתם? לפחות על פי הבדיקה המשפטית שלנו, האישורים הללו התקבלו באופן לא חוקי".

 

חזי בצלאל חזי בצלאל

לפני כשנה וחצי רכש חזי בצלאל את 018 אקספון מידי אקספון האמריקאית. החברה נחשבת לספקית השיחות הבינלאומיות הרביעית בגודלה אחרי בזק בינלאומי, סמייל ונטוויז'ן, אך ההפרש בינה לבין המובילות גדול. אקספון הינה גם ספקית אינטרנט, אך מספר לקוחותיה מוערך בפחות מ־20 אלף. חלומות הסלולר של בצלאל נגוזו עם ביטול זכייתו במכרז התדרים שנערך בפברואר, לאחר שלא העמיד ערבות כספית במועד הדרוש, ואקספון נותרה חברה קטנה יחסית.

 

"אם המיזוגים לא ייעצרו נלך לבג"ץ"

 

ועדת חייק קיבלה מנדט לדון רק בהפרדה המבנית בבזק וב־HOT, אך בן אליעזר סבור כי אישור המיזוג בסלולר בזמן דיוניה שלח מסר בעייתי. גם בזק סבורה כך, ובערב ראש השנה נשלח מהחברה מכתב לשר התקשורת, ובו תלונה על אפלייתה בנושא ההפרדה לעומת חברות הסלולר.

 

לדברי בן אליעזר, אקספון פנתה למשרד התקשורת כדי לברר אם החלה כבר פעילות משותפת לחברות הסלולר והאינטרנט ואם זאת נעשית בהתאם לדרישות ההפרדה המבנית. "לא קיבלנו תשובות משביעות רצון, אם אתנסח בזהירות. ביקשנו לקבל מהמשרד את נוסח האישור שנתנו לחברות והשיבו לנו שהאישור לא הועבר לחברות, אלא שמשרד התקשורת העביר את עמדתו לרשות להגבלים עסקיים. מה שקורה כאן הזוי לגמרי, משרד התקשורת מעלים עין. אם לא נצליח לעצור את המיזוגים הללו מול משרד התקשורת נלך לבג"ץ.

 

"צריך להבין את המשמעות של המיזוגים הללו - חיסול של החברות שאינן בתוך קבוצות התקשורת. לכאורה, לקוחות סלקום ופרטנר יכולים לבחור כל ספק שיחות בינלאומיות שיבחרו, אבל החברות יכולות להציע מחיר זול יותר מזה של אסקפון, למשל, משום שכל תשלום דמי קישוריות שנטוויז'ן מעבירה לסלקום עובר בעצם מכיס אחד לכיס אחר, בעוד שאקספון צריכה לגלם במחיר את עלות דמי הקישוריות.

 

"אם שר התקשורת בכל זאת החליט שהוא מאשר את המיזוגים הללו, אז לפחות שיורה על ביטול דמי הקישוריות ואז כולנו נשחק באותו מגרש. אם זה לא יקרה, אני וחברות קטנות אחרות נדמם למוות, נצא מהשוק, ואז החברות הגדולות שיישארו יוכלו להעלות מחירים, כי לאף אחד לא יהיה אינטרס להתחרות. כמו בשוק הסלולר".

 

בן אליעזר צופה כי כישלון לעצור את מיזוגי חברות הסלולר וספקיות האינטרנט יגרום להקדמת ביטול ההפרדה המבנית של בזק, ללא קשר להמלצות ועדת חייק ומבלי יכולת של משרד התקשורת לעצור את המהלך. "אנשים לא מבינים את העוצמה של בזק", הוא אומר. "היא חברת התקשורת הטובה ביותר בהפרש ענק על האחרות. היא כל כך חזקה שהיא פשוט תעשה פו וכולם יעופו".

 

לטענת בן אליעזר, ניתן היה לטפל בכשל השוק הנקודתי במקטע ה־access (המקטע הפיזי המחבר בין הלקוח לספק התקשורת שלו) במקום לעסוק בעיצוב השוק כולו. "במקום זה, ישבה ועדה שנה וחצי, ועד שיישמו את המסקנות שלה ייקח עוד שנים. אפשר היה להחליף את כל מסקנות הוועדה בשתי החלטות יחסית פשוטות: פיקוח על מחיר ה־ADSL הערום ואיסור על בזק למכור את ה־ADSL ישירות ללקוחות הסופיים".

 

"הטרטור בין ספקים הוא אגדה אורבנית"

 

בימים אלה מנסה משרד התקשורת להפחית את התשלום של 25 שקלים שמשלמים לקוחות חברות טלפוניה לבזק על שירותי התשתית (ADSL ערום), גם אם הם אינם מעוניינים בחיבור אינטרנט אלא מנויים לשירותי טלפוניה בלבד. בן אליעזר רואה בבזק את המטרה הגדולה ביותר, אף שטענותיו על ועדת חייק עוסקות גם ב־HOT. "בזק תמיד נמצאת עשרה צעדים לפני הרגולטור - עד שהוא מסיים לנסח את המגבלות עליה, היא כבר משנה את התשתית שלה, כך שלא ניתן יהיה ליישם את המגבלות. עד שיגיע השוק הסיטונאי בזק כבר תפרוס סיבים אופטיים, ורוב ההגדרות של הוועדה כבר לא יהיו רלוונטיות".

 

הוועדה סבורה שההפרדה המבנית מיושנת, מנוגדת למתרחש בעולם, ודינה להתבטל ממילא.

"הפרדה מבנית עובדת. היא עובדת לטובת השוק והיא אפילו עובדת לטובת החברה שמוטלת עליה הפרדה. הרי למנכ"לים של החברות הנפרדות יש אינטרס להוכיח שהפעילות שלהם רווחית, בעוד שאם לא היתה הפרדה הם היו מתייחסים לפעילות רק כחלק מחברה גדולה יותר. בשביל מה לבטל את ההפרדה המבנית, כדי שתקבל חשבונית אחת במקום שלוש או ארבע? לא עדיף לשמר את התחרות כדי להמשיך להוריד את המחיר בחשבוניות הללו?".

 

זה לא רק החשבוניות הנפרדות, גם במקרה של תקלה הלקוח מטורטר בין ספק התשתית לספק האינטרנט.

"זה כבר בגדר אגדה אורבנית. בכל שנה הידע הטכני של הציבור עולה, כמות התקלות יורדת, וכל נבואות הזעם הללו פשוט לא מתגשמות בהיקף שמדברים עליו. אני רוצה לראות שבעוד שלוש שנים יהיה רגולטור שיצליח לכפות על בזק לאפשר לסמייל לגעת לה בכרטיס תקשורת כלשהו כדי לראות היכן יש תקלה. זה פשוט לא יקרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x