$
בארץ

הרופאים מפגינים: "נמאס לנו לכבות שריפות"

סטאז'רים וסטודנטים הצטרפו לרופאים, הבעירו מדורה בחניון רדינג בתל-אביב ומחו תחת הכותרת "לא מוכנים להמשיך ולכבות שריפות". בתי החולים שוב עובדים במתכונת שבת

מיטל יסעור בית-אור, ynet 12:1322.05.11

אחרי כמעט חודשיים של שביתה שלא הביאה למפנה, הרופאים שוב יוצאים לרחובות. בחניון רדינג בתל-אביב מתקיימת לפני הצהריים (יום א') הפגנה גדולה, בה משתתפים מאות רופאים, סטאז'רים וסטודנטים. הם הבעירו מדורה ומפגינים תחת הכותרת "הרופאים לא מוכנים להמשיך ולכבות שריפות". יו"ר ההסתדרות

הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, הזהיר שהשביתה עלולה להימשך זמן רב: "גם אם הציבור, שתומך בנו עכשיו, יתעייף - אנחנו לא נתעייף. אנחנו יכולים להיאבק עוד חודשים, עד שנגיע למטרתנו". ynet מעביר שידור ישיר מהפגנת הרופאים.

 

חלק מהמפגינים הביאו גם את ילדיהם, לרגל חופשת ל"ג בעומר. במקום אווירה של הפנינג וכמה ממשתתפי המחאה מחלקים פופקורן וארטיקים. ניקול, בת 8, שאמהּ רופאה גניקולוגית בבית החולים ברזילי באשקלון, הצטרפה למפגינים וסיפרה: "אמא עובדת גם בלילה, ונותנים לה לישון רק שעתיים במקום את כל הלילה. זה לא הוגן".

  

מיכאל פרומר, סטודנט לרפואה בטכניון, הגיע להפגנה מחיפה עם חבריו: "באתי להילחם על זכויותיהם של רופאים צעירים בראשית דרכם. התחושה היא שפחות דואגים למתמחים. מי שמנהל את המשא-ומתן הם הבכירים, והם דואגים בעיקר לעצמם". ד"ר דרור דיקר, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית ומנהל מחלקה בבית חולים השרון, הביע את שמחתו על כך שהסטודנטים הצטרפו להפגנה: "המאבק הוא במטרה לתת אופק לרופאים הצעירים. לא רק על ההתמחות שנמשכת 4-6 שנים, אלא על התקופה של 30 שנים אחר כך, שהיא תקופת המומחיות. אנחנו מייצגים את כלל הרופאים".

 

בתי החולים - במתכונת שבת

 

במקביל לעצרת בתל-אביב, נמשכת השביתה ובתי החולים עובדים גם היום במתכונת שבת. במסגרת השביתה, מתקיימים רק ניתוחים וטיפולים דחופים. מרפאות החוץ לא פועלות, ניתוחים מתוכננים בוטלו וגם בדיקות שאינן דחופות לא מתקיימות. עם זאת, חדרי המיון, חדרי לידה, יחידות לטיפול נמרץ וכן מכוני הדיאליזה והאונקולוגיה פועלים כרגיל.

  

רק בית החולים זיו בצפת לא שובת, לאחר שקיבל אישור מיוחד להמשיך לפעול כרגיל כדי לספק מענה לרבבות החוגגים בהילולה במירון בל"ג בעומר. במהלך הלילה טופלו בבית החולים 20 בני אדם שנפגעו בהילולה במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי, מתוך 132 איש שטופלו על ידי צוותי מד"א במירון.

  

אחרי ההפגנה, בשעות אחר הצהריים, תתקיים פגישה נוספת בין משרד האוצר לרופאים. המחלוקת העיקרית היא סביב תוספת תקני רופאים. במשרד האוצר סבורים שמדובר בהחלטה שצריכה להתקבל על-ידי הממשלה ולא להיות חלק ממשא ומתן עם ארגון רופאים. בהסתדרות הרפואית, מאידך, כבר הצהירו ש"לא יחזרו הביתה" ללא תוספת תקנים. הדרישה היא תוספת של אלף תקנים באופן מיידי ושל תוכנית להוספת כ-7,000 תקנים בשבע השנים הקרובות.

  

לכל אורכו של השבוע השביעי למחאת הרופאים תימשך השבתת בתי החולים. מחר יושבתו מרפאות החוץ, אשפוז היום והמכונים בבתי החולים בתל-אביב ודרומה לה. ביום שלישי ייסגרו מרפאות החוץ, אשפוז היום והמכונים בבתי החולים מצפון לתל-אביב. ביום רביעי יפעלו בתי החולים כרגיל ובחמישי צפויים שיבושים בפעילות מחלקות רבות ומרפאות חוץ בשל "כנס עובדי קרינה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x