שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת חייק: להנהיג שוק סיטונאי שיבטל את ההפרדה המבנית בענף התקשורת

עוד ממליצה הוועדה, שמונתה בכדי לבחון את שוק התקשורת הקווית, להסיר חלקית את הפיקוח על תעריפי חברת בזק

גילעד נס 17:3103.03.11

ועדת חייק, שהוקמה לפני כשנה במטרה לבחון את המשך הפיקוח על תעריפי בזק וישום עיקרון השוק הסיטונאי בתחום התקשורת הנייחת, פירסמה היום (ה') את עיקרי המלצות הביניים שלה לציבור, במסגרת גיבוש מסקנותיה הסופיות הצפויות להתקבל בעוד מספר חודשים.

 

הוועדה ממליצה להנהיג שוק סיטונאי בתחום תשתיות התקשורת הנייחות, כלומר לכפות על בזק ו-הוט לאפשר לחברות אחרות לרכוש מהן כמות סיטונאית של חיבורי תקשורת, כך שאותן חברות יוכלו להציע ללקוח הסופי מוצר אחיד, ללא חלוקה לתשתית אינטרנט וקישוריות אינטרנט (ISP) הנהוגה כיום.

 

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
71% 29% 0%

בנוסף ממליצה הוועדה לבטל בעתיד הקרוב את ההפרדה המבנית הנהוגה כיום בקרב חברות התקשורת, מלבד בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית, וזו תתבטל לאחר שניתן יהיה לספק שירותי טלוויזיה על גבי האינטרנט באיכות הנהוגה כיום בשידורי הטלוויזיה הקיימים.

 

על פי עקרון ההפרדה המבנית, נאסר על חברות בקבוצת בזק (בזק קווי, בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes) לשתף ביניהן מידע, וקיימות מגבלות המונעות מהקבוצה להציע חבילת שירותי תקשורת משולבת במחיר אטרקטיבי לצרכן.

 

גם על הוט הוטלה חובת הפרדה מבנית, ועל פיה נדרשת פעילות הטלוויזיה להתנהל בנפרד מפעילויות הטלפוניה והאינטרנט, ופעילות ה-ISP העתידית שלה.

 

עם זאת, הוועדה מציינת כי ההפרדה המבנית תבוטל בהתקיים מספר תנאים: תחילת פעילותו של שוק סיטונאי, לאחר שחברות תקשורת החלו להגיע להסכמים עם בזק ו-הוט על השימוש בתשתיתן, כאשר אירוע זה מוגדר כמוקדם מבין שתי אפשרויות - ששה חודשים מאז שנחתמו בין הצדדים הסכמים מתאימים, או ברגע שבו אותן חברות מתחילות לספק את שירותי התקשורת המתבססים על תשתית בזק או הוט.

 

בנוסף ביטול ההפרדה המבנית מותנה גם בכניסת חברת החשמל לתחומי תשתית הפס הרחב, כפי שמתכוונת הממשלה לאשר ביום ראשון הקרוב.

 

העמדות המוצגות לוועדה יפורסמו לציבור

 

הוועדה ממליצה להסיר חלקית את הפיקוח על תעריפי חברת בזק, המוגבלת כיום בגמישות התעריפים שלה בתחומי הטלפוניה והאינטרנט. על פי הצעת הוועדה, לא יאסר על בזק לרדת מתחת למחיר מינימום בשוק הפרטי, אך עדיין יאסר עליה לעלות מעל למחיר מקסימום בשוק זה.

 

מדי שישה חודשים ימסר לשרי התקשורת והאוצר דיווח אודות תעריפיה של החברה, והוועדה שוקלת להציע כי בעתיד יבוטל הפיקוח על מחירי בזק באופן מוחלט.

 

על מנת להבטיח את העמידה בהוראות לעיל, ידרשו בזק ו-הוט להפקיד ערבויות בסכומים של מאות מיליוני שקלים, וסכומים אלו עלולים להיות מחולטים באם יפרו החברות את הוראות השרים. הוועדה ממליצה גם להטיל אחריות אישית על מנהלי בזק ו-הוט באם לא יאפשרו את השימוש בתשתיתן על פי הוראות אלו.

 

הוועדה מזמינה את הציבור, ובכלל זה את חברות התקשורת, להציג את עמדתן להמלצות אלו בכתב עד ל-22 במרץ, ולאחר מכן עשויים חלק מהגורמים להיות מזומנים להצגת עמדתם בעל פה. בנוסף, הוועדה מתכוונת לפרסם את כל העמדות שיוצגו בפניה במהלך תהליך השימוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x