$
בארץ

"התעשייה הישראלית מפסידה עד 750 מיליון דולר בשנה כתוצאה מהסיוע האמריקאי"

לפי נייר עמדה של מכון ירושלים לחקר שווקים הסיוע בהיקף שנתי של 3 מיליארד דולר, מסתכם בפועל בסכום נמוך הרבה יותר מכיוון שתנאי הסיוע מחייבים את ישראל להוציא כשלושה רבעים מהסכום על רכש בארה"ב

אמנון אטד 15:4112.01.11

התעשייה הישראלית מפסידה מדי שנה סכום של עד 750 מיליון דולר כתוצאה מהסיוע האמריקאי. כך קובע נייר עמדה חדש שמפרסם היום (ד') מכון ירושלים לחקר שווקים.

 

לדברי מחבר נייר העמדה, ירדן גזית, התעשייה בארץ נפגעת מהסיוע האמריקאי ארבע פעמים: אובדן רכש לתעשייה הביטחונית

בשל החובה לרכוש במסגרת הסיוע ציוד רב בארצות הברית, חברות ישראליות נדרשות על ידי מערכת הביטחון לרכוש חומרי גלם יקרים בארצות הברית כדי לנצל את כספי בסיוע, אובדן מוניטין בשווקים הבינלאומיים, ופגיעה כתוצאה מההגבלות שמטילה ארצות הברית על יצוא ביטחוני ישראלי למדינות זרות.

 

נייר העמדה קובע עוד כי הסיוע האמריקאי, בהיקף שנתי של 3 מיליארד דולר, מסתכם בפועל בסכום נמוך הרבה יותר. זאת בשל העובדה שתנאי הסיוע מחייבים את ישראל להוציא כשלושה רבעים מהסכום שהיא מקבלת על רכש בארצות הברית. "תנאי זה", מסביר מחבר נייר העמדה, "דומה למתן תלושי קנייה, המחייבים את המקבל לקנות בחלק מהסכום מוצרים שהוא היה יכול לקנות במחיר נמוך יותר במקום אחר, ובחלק אחר מהסכום הוא קונה מוצרים שכלל לא התכוון לקנות". מסיבה זו אומר גזית כי "התניית הסיוע האמריקאי בביצוע רכש בארצות הברית גורמת לישראל לרכוש מוצרי ביטחון בעלות גבוהה, או כאלה שהיא אינה צריכה".

 

בהמשך נייר העמדה טוען גזית כי מיליארדי הדולרים המובטחים מדי שנה במסגרת הסיוע האמריקאי למערכת הביטחון פוגעים בתמריץ שלה ושל המגזר הציבורי כולו להתייעלות, לקידום רפורמות ולעידוד הצמיחה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x