שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ספיבק: בנק ישראל לא יוריד את מחירי הדיור

פרופ' אביה ספיבק, לשעבר המשנה לנגיד, סבור ש"בנק ישראל יודע שאין בכוחו לתקן את שוק הנדל"ן"

שי פאוזנר 09:2928.10.10

"בנק ישראל יודע שאין בכוחו לתקן את שוק הדיור. הוא פועל על ההלוואות ולא על השוק עצמו. צעדיו לא יוזילו את מחירי הדיור ולא ייצרו דירות חדשות", כך אמר אתמול פרופ' אביה ספיבק מאוניברסיטת בן גוריון ל"כלכליסט".

 

ספיבק, שכיהן בעבר כמשנה לנגיד בנק ישראל, בחן את שוק הבנייה

בישראל בעקבות פנייה של איגוד לשכות המסחר, והוא מעריך כי "בשוק הבנייה יש מה שנקרא 'הנתיב הקריטי', שהוא הצורך בחציית מינימום של 10,000 עובדים מקצועיים זרים. בלי מעבר של הגבול הזה, מחירי הדיור ימשיכו להיות גבוהים גם אם המשכנתה תגיע לריבית של 3.5%".

 

ספיבק מוסיף, "הבעיה בשוק הנדל"ן היא בעיה של מחסור כרוני של יותר מ־100 אלף דירות. זה עניין של כלכלה פשוטה. יש במדינה ביקוש קשיח כמעט של למעלה מ־45 אלף יחידות דיור בשנה. מנגד, אנו רואים כיצד ההיצע פוחת מדי שנה והוא נאמד בפחות מ־35 אלף יחידות דיור. במצב כזה מקבלים עליית מחירים".

 

אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כוח אדם זר בבנייה, אמר "כיום יש בשוק הבנייה הישראלי כ־6,200 עובדים מקצועיים זרים, המתמחים בעבודות הליבה הנקראות עבודות רטובות. הקבלנים דורשים מאיתנו עוד 20 אלף עובדים שהמדינה לא מאפשרת להביא".

ספיבק מעריך שכדי לעמוד בביקוש ליחידות דיור יש צורך בכ־15 אלף עובדים נוספים לעבודות הרטובות. טל הרשקוביץ, מנכ"ל חברת הבנייה תדהר, אמר "אנו משלמים כעת תוספת שכר של כ־20% כדי לעמוד במועד מסירת דירות שנקבע בחוזה המכירה עם רוכשיהן". צחי לנדאו, מנכל חברת הבנייה צ. לנדאו, הוסיף כי "מסוף יולי קפץ השכר היומי לעובד זר בענף מכ־300 שקל לכ־500 שקל. פרויקטים שנבנו תוך 12 חודשים עד לפני שנתיים מסתיימים כיום לאחר 36–24 חודשים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x