שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דוד אבנר: "יש בישראל משטר טוטליטארי"

במהלך דיון סוער בוועדת הכלכלה על הרפורמה בשוק הסלולר מחו ראשי החברות בתחום על ההפחתה הצפויה בדמי הקישוריות. מנכ"ל פרטנר: "אין מדינה אחת באירופה שאפשר לבוא ולקחת ממך משהו שקנית בדין". מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר טל: "טיעוני חברות הסלולר סותרים"

תומר אביטל 14:3527.07.10

"יש בישראל משטר טוטליטארי", פסק היום (ג') מנכ"ל חברת פרטנר דוד אבנר במהלך דיון בוועדת הכלכלה על הרפורמה בשוק הסלולר. בדיון קולני במיוחד מחו ראשי חברות הסלולר על ההפחתה הצפויה בדמי הקישוריות. לדברי אבנר, שביקר את כלל הרפורמה, "אין מדינה אחת באירופה שאפשר לבוא ולקחת ממך משהו שקנית בדין. זה כמו שכדי להנמיך את מחירי הדירות, אקח את הדירה שלך ואמכור אותה בזול. זו הלאמה". מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר טל ביטל את הטענה ואמר כי "הטיעונים של חברות הסלולר סותרים. יש לי מכתבים עם דרישות תקיפות של פרטנר לאפשר לה להשתמש למשל במתקנים של בזק".

מה דעתך על מניית פרטנר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

הדיון, שהוא נטול משמעות אופרטיבית לגבי דמי הקישוריות, נערך ביוזמתה של ח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' (קדימה). שמאלוב-ברקוביץ' אמרה כי "אכן יש כשל שוק אבל אני רוצה לדעת האם הרפורמה הכללית מאוזנת. הפחתה דרסטית בדמי הקישוריות, הכנסת מפעיל וירטואלי, הכנסת מפעיל רביעי ואולי חמישי לשוק התקשורת, לכל אלו יש משמעות כבדה. בעקבות רפורמות דומות שנעשו בעבר, כולם הרוויחו חוץ מהצרכנים. אני רוצה לדעת האם הרפורמה תוביל לצמצום החשבון החודשי של הצרכן, האם ישופר השירות לצרכן, האם יתווספו אלפי אנטנות? שעה שכל התקשורת עוסקת בדמי הקישוריות, האם מעבירה הממשלה מאחורי הקלעים שורת רפורמות שעלולה לרסק תעשיה שלמה המעסיקה עשרות אלפי עובדים?".

 

"רווחיות חברות התקשורת היא ללא תקדים"

עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום: "אני בעד תחרות" עמוס שפירא, מנכ"ל סלקום: "אני בעד תחרות" צילום: תמר מוצפי

 

בר טל ענה כי "רווחיות חברות התקשורת היא ללא תקדים בהשוואה עולמית. השוק לא מגלה סימני תחרות, ואם הייתה תחרות עזה, החברות לא היו כולאות את הלקוחות שלהם". לדבריו "שוק הסלולר מחזיק בכ-55% מהתקשורת בישראל, שזה שוק רווי - כ-80% מהאוכלוסיה מחזיקים כסלולר וחצי. הנייח מחזיק רק כ-15% מהתקשורת, הפרופורציה ברורה, ויש שיווי משקל מטריד בין שלוש החברות. בכל פעם שנכנס מפעיל חדש, נוצרה תחרות אפקטיבית לזמן מוגבל. עבר כעשור מכניסת המפעיל האחרון, וככל שהזמן עבר רמת התחרותיות הלכה וירדה. אלו עם יכולת מיקוח נמוכה נפגעים ממנו. הלקוח הפרטי משלם פי כמה מהלקוח העסקי".

 

מנכ"לי חברות הסלולר התווכחו עם קביעותיו של בר טל. לדברי מנכ"ל סלקום עמוס שפירא "כמיליון צרכנים מחליפים חברה כל שנה. אני יכול להוכיח את זה. גם המילה קנסות לא נכונה. הלקוחות שלי לא נקנסים. אני נותן אפשרות למסלול לא התחייבות. אני בעד תחרות, אבל מפריע לי שהמדינה תתערב במנגנון המחירים ביני לבין המפעיל הוירטואלי".

 

אקוניס: "הרפורמות הצילו את המשק"

 

יו"ר הוועדה אופיר אקוניס אמר כי "אנו מעוניינים בקידום התחרות בענף, ובסיום ההגמוניה הטריאפולית. זה נכון שמופעלים לחצים על חברי ועדת הכלכלה. אין חבר כנסת אחד שלא מופעלים עליו לחצים כבדים מטייקונים וטייקונים בהתהוות שמפחדים שהרווח שלהם יקטן. בתחום הבנקאות והדלק מוסמסו פה דברים כבר 12 שנים, ואין רפורמה בה לא הילכו אימים על הציבור, ותמיד היה מי שטען שבעקבותיהם הכל יקרוס. אבל בסוף הרפורמות הצילו את המשק".

 

החשכ"ל לשעבר, ירון זליכה, טען כי הקיצוץ בדמי הקישוריות יפגע בשליש מהציבור. "כתבתי נייר עמדה בלתי תלוי עבור חברת פרטנר. למשרד התקשורת מגיעים שבחים רבים על הרצון להגביר את התחרות. עם זאת, אני מאמין שנפלו כמה טעויות במהלך העבודה. אסור שיקרה כמו רפורמת בכר - אחד המהלכים הנוראיים ביותר שהתנגדתי לו והיו לו השלכות קטסטרופאליות. אני רוצה לומר בצורה ברורה. אני מכיר את השוק הסלולרי מ-98', והמחירים יעלו עבור האוכלוסיות החלשות אם יופחתו דמי הקישוריות מעבר לנקודת שיווי המשקל".

 

זליכה: "סקאד סורי שפגע מחוץ למטרה"

 

זליכה המשיך: "ללא שום ספק התעריפים עבור 30% מהציבור יעלו משמעותית". התוצאה היא שבעוד שנתיים ישאלו מי חוקק זאת בצורה לא מלאה". לאחר מכן ביקר זליכה את ההיעדרות של בזק מהרפורמה ואמר כי "השחקן הגדול ביותר בשוק הזה נעדר מפה. צריך לתמחר מקטעים מונופילסטיים על בסיס עלות. אז איך מוציאים את בזק מהרפורמה? איך לא בוחנים אותה לפי עלות? הרפורמה בקישוריות זה סקאד סורי שפגע 600 מטר מחוץ למטרה. זו תהיה רפורמת בכר 2".

 

הדיון נמשך בשעות אלו והוא נערך באמוציונאליות גבוהה במיוחד. בשלב מסוים ביקש אקוניס להפסיק את הדיון "כדי שמר שפירא יירגע".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x