$
משפט

בנק הפועלים שוויץ מבקש למחוק תביעה ייצוגית נגדו

בתביעה על סך 200 מיליון שקל נטען ששיווק באגרסיביות השקעות אצל מאדוף. הבנק: החשבונות נוהלו בלוקסמבורג - ושם אמור העניין להתברר

מארק שון 18:4803.02.10

בנק הפועלים שוויץ מבקש למחוק על הסף תביעה ייצוגית שהוגשה נגדו בישראל בהקשר של פרשת ברנרד מאדוף. לטענת בנק הפועלים שוויץ בית המשפט בישראל אינו הפורום הנאות להתדיין עמה, אלא הארצות בהם מנוהלים החשבונות - לוקסמבורג, שוויץ או סינגפור.

 

מדובר בתביעה שהגישו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בדצמבר האחרון יו"ר תעש, אבנר רז, יזם ההיי-טק יואב לורך וד"ר ולנטין ז'טלני. התביעה שהוגשה נגד בנק הפועלים, בנק הפועלים שוויץ ופעילים שוקי הון, בטענה שהבנק שיווק באגרסיביות השקעות בקרנות של ברנרד מיידוף. סכום התביעה הוערך בכ-200 מיליון שקל. השלושה טענו באמצעות עורכי הדין רון דרור, יעקב סבו ואופיר מנצ'ל ממשרד אדם, כי הם מצאו עצמם מושקעים – בלא ידיעתם - אצל מאדוף בעקבות שיווק אגרסיבי של הבנק, על שלוחותיו.

מה דעתך על מניית פועלים:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

כעת טוען בנק הפועלים שוויץ, כי הטענות כלפיו (שנטענות על ידי לורך בלבד) מבוססות על טענות אינדיבדואליות, שנוגעות למערכת הנסיבות האישית והפרטנית שלו. בנוסף טוען הבנק, כי הבקשה רצופה אי דיוקים וכוללת תיאור מגמתי, מעוות וחלקי של המציאות. "מר לורך בחר שלא לכלול בבקשה עובדות ומסמך מהותיים, ובכלל זה את ההסכם בבסיס ההתקשרות", נכתב בבקשה, "שאינו מותיר מקום לספק כי מדובר בבקשה שהוגשה שלא כדין, תוך נסיון להיתמם ולהתנער מתניית שיפוט ייחודית המפנה לבית המשפט בלוקסמבורג".

 

בנק הפועלים שוויץ טוען עוד, כי בבסיס ההתקשרות בינו לבין לורך עמד רצונו של האחרון להרחיק את כספו מישראל במטרה ליהנות מיתרונות מערכת הבנקאות בלוקסמבורג, החשבון נוהל שם ומוקד ניהול הפעילות העסקית לא נמצא בישראל, אלא בלוקסמבורג.

 

בנק הפועלים שוויץ סבור, כי גם אם התביעה תתברר בישראל היא לא מתאימה להתברר כתביעה ייצוגית, כיוון שסכום התביעה האישי של לורך - 90 אלף דולר - הוא גבוה במיוחד ואין הצדקה לנהל אותו כתביעה ייצוגית.

 

בנק הפועלים שוויץ מיוצג באמצעות עורכי הדין אלקס הרטמן וחגי דורון ממשרד ש.הורוביץ.

 

עו"ד רון דרור, המייצג את התובעים, מסר בתגובה כי "מעבר לכך שהתובעים חולקים לחלוטין על הצגת הדברים על ידי בנק הפועלים שוויץ, שהוא חברת בת של בנק הפועלים, הרי עמדת בנק הפועלים שוויץ מעלה שאלות קשות וחמורות באשר לפעילותו בישראל שיידונו בבית המשפט".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x