$
משפט

יו"ר תעש בבקשה לייצוגית נגד בנק הפועלים: "המליץ באגרסיביות על הקרנות של מאדוף"

בכתב התביעה נטען, כי הבנק הפיץ באגרסיביות קרנות של מאדוף, המליץ עליהן להשקעה וציין כי עברו בדיקה מקצועית. היקף התביעה: 200 מיליון שקל

מארק שון 15:0410.12.09

פרשת ברנרד מאדוף ממשיכה להכות גלים, והפעם בשוק הישראלי. יו"ר תעש, אבנר רז, יזם ההיי-טק יואב לורך וד"ר ולנטין ז'טלני הגישו היום (ה') בקשה לתביעה ייצוגית נגד בנק הפועלים לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, בטענה שהבנק שיווק באגרסיביות השקעות בקרנות של ברנרד מיידוף. סכום התביעה

מוערך בכ-200 מיליון שקל.

 

השלושה טוענים, באמצעות עורכי הדין יעקב סבו ורון דרור ממשרד אדם, כי הם מצאו עצמם מושקעים – בלא ידיעתם - אצל מאדוף בעקבות שיווק אגרסיבי של הבנק, על שלוחותיו. פעילים שוקי הון ובנק הפועלים שוויץ נתבעים גם כן.

 

ביסוד התביעה טענות נגד הבנק, על כך שנרתם להפיץ ולשווק באופן אגרסיבי קרנות מזינות של מאדוף, המליץ עליהן להשקעה של "לקוחות מובחרים" וציין כי עברו בדיקה מקצועית של מיטב המומחים מטעמו והמשיך בכך ביתר שאת גם בשלהי 2008, ערב התמוטטותו של מאדוף. כל זאת בלא לגלות ללקוחותיו כי הכספים מנוהלים על ידי מאדוף ובלא להעמיד אותם על הסיכונים הכורכים בכך.

 

התובעים טוענים, כי בדיעבד התברר שלהמלצת הבנק לא היה יסוד וכי הבנק לא ביצע בדיקות נאותות על טיב ההשקעה וגם לא ניתן היה לעשות כן. בנוסף קיבל הבנק עמלות בגין ההשקעות, לא רק מן הלקוחות אלא גם מן הקרנות המזינות של מאדוף, מבלי ליידע את הלקוחות, כולל בנוגע לגובה העמלות שהוא מקבל.

 

לטענת התובעים, כאשר העניין נודע הבנק התנער מאחריות ואף המשיך לגבות עמלות מלקוחותיו. המבקשים מציינים כי במקרים דומים ברחבי העולם, לדוגמא הבנק הספרדי הענק סנטאנדר, פיצה הבנק את לקוחותיו שהשקיעו בקרנות המזינות של מאדוף ב-1.77 מיליארד דולר, בדרך של הנפקת מניות הטבה של הבנק.

 

בתביעה נכתב עוד, כי רז – ראש להק ציוד בחיל אוויר בעברו וכיום יו"ר תע"ש - הונע על ידי בנק הפועלים לפתוח חשבון ני"ע בחברת פעילים שוקי הון, חברה בת בבעלות מלאה של הבנק, והמליצו לו להשקיע – כהשקעה סולידית - בקרן הגידור Faifield, שמעולם לא שמע עליה.

 

עם פרסום דבר מעצרו של מאדוף והונאת ה"פונזי" שלו בדצמבר שנה שעברה, נמסר לו שכל ההשקעות בקרן הועברו למאדוף ועקב הפרשייה היא הפסידה את כל כספה.

 

התובעים נוקטים בשמו של יועץ ההשקעות הספציפי, רפאל אוחנה, שלטענתם היה דמות דומיננטית והוא ייעץ גם ללקוחות אחרים של פועלים שוויץ לרכוש את הקרנות המזינות.

 

מבנק הפועלים נמסר: "התביעה לא הגיעה לבנק. כשתתקבל התביעה נגיב בבית המשפט".

 

קבלו ישירות למייל שלכם את החדשות האחרונות בתחום המשפט. לחצו להרשמה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x