$
גיבורים ירוקים

20 הגיבורים הירוקים של "כלכליסט"

מהממציא של דודי השמש עד האשה שהקימה את קרן ההשקעות הירוקה הראשונה, מהאשה שהובילה את המאבק לעצירת זיהום הים האדום ועד הקיבוצניק שסלל את הדרך לטרנד הסולארי. "כלכליסט" מציג: הגיבורים הירוקים של ישראל

רויטל חובל 10:5816.12.09
"כדור הארץ הטוב - היינו יכולים להציל אותו", כתב קורט וונגוט ב"אדם ללא ארץ", ספרו האחרון, "אבל היינו עצלים וקמצנים מדי". וונגוט צדק: אנחנו יכולים להציל את העולם, אבל רוב האנשים, רוב הזמן, עסוקים בעצמם, בקיום האישי, בכאן ועכשיו.

 

ל-20 הגיבורים הירוקים של "כלכליסט":

מובילי

דעה

יזמים

מדענים וממציאים

פעילים חברתיים

 

אבל בתוכנו מסתובבים גם אנשים אחרים. כאלה שקמים בוקר אחד ומחליטים שהם הולכים להציל את העולם שאנו חיים בו, או לפחות לעשות מעשה קטן מאוד ומקומי מאוד. מעשה שיתחיל להניע את כדור השלג, ואולי ישנה את האופן שבו אנחנו תופסים את מה שקורה סביבנו, ואת העולם שבו יחיו ילדינו ונכדינו. הם הגיבורים הירוקים שלנו.

 

20 הגיבורים שנבחרו לפרויקט שלפניכם ראו בעיניהם חזון כשהחליטו להוביל שינוי. המשותף לכולם הוא העובדה שזיהו בעיה ולא טמנו ידם בצלחת. גם אם הפתרון נראה מופרך וחסר היגיון, הגיבורים לא ויתרו.

 

רובם נבחרו הודות לפועלם שהחל עוד לפני עשרות שנים - החל במאבק להגנה על פרחי הבר בשנות החמישים, דרך המצאת דוד השמש וכלה בייעול הפקת האנרגיה הסולארית. את כולם מאפיינת החלוציות, הנחישות, המנהיגות והצורך לחולל שינוי מהותי בסביבתנו. כל אחד מהם מונע על ידי חלום אחר. צבי תבור חלם לצמצם את התלות בנפט ובמדינות ערב, דורית בנט חלמה להחיות את הערבה, ויובל תמיר חלם למצוא פתרון לפסולת התעשייתית שזיהמה את נחל הקישון והובילה לפרשת צוללי הקישון.

 

דווקא בימים של משבר כלכלי, כאשר מנהיגי העולם מתכנסים בקופנהגן לדון בעתיד האקולוגי של הפלנטה, מתעורר הצורך בתמיכה בשווקים חדשים כמו תעשיית האנרגיות המתחדשות. ארצות הברית ואירופה הבינו את ההיגיון שבעניין: הרי אנחנו לא רוצים לנשום אוויר מזוהם, לשלם הון עבור מים נקיים או לגור בצפיפות בלתי נסבלת. בפעם הראשונה נוצרה הזדמנות משמעותית לדבר על הדאגה לסביבה - ולא עוד כשם גנאי.

 

במדינה שבה נוטים בעיקר להכתיר גיבורי מלחמה, יש צורך להוקיר את פועלם של אלה שחוללו שינוי בסביבה האישית של כל אחד ואחת מאיתנו. גם השינוי הזה נהפך לימים לטריוויאלי, ואולי דווקא בשל כך. 20 הגיבורים הירוקים של "כלכליסט" לא זכו לאורך השנים להתכסות באבק כוכבים. השמות של רובם אינם מוכרים לציבור הרחב, והם אינם מככבים במדורי הרכילות. בניגוד לרבים אחרים, הם פשוט עסוקים בעשייה.

 

מלאכת בחירת הגיבורים היתה מורכבת, ושיקפה את מצבה של התנועה הסביבתית המתעוררת. אם בעבר נמנו בשורותיה גורמים קיצוניים ומוזרים, הרי היום היא מתחילה לקטוף את הפירות ולעשות את דרכה אל הקונצנזוס הישראלי.

 

הגיבורים הירוקים של "כלכליסט" ממחישים את ההובלה הישראלית בחדשנות וביזמות סביבתית, בעיקר הודות ליוזמות פרטיות. האתגרים העיקריים עוד לפנינו. רק כינון משמעותי של חוקים סביבתיים ויישומם עם השקעה ממשלתית בפיתוח המצאות טכנולוגיות חדשות יוכלו לאפשר לנו עתיד ירוק יותר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x