$
סביבה

חברת החשמל תקנה חשמל מתאגיד המים הגיחון

החשמל מיוצר באנרגיה חלופית במכון לטיהור שפכים. היקף העסקה עומד על 1.1 מיליון שקל

גלית שפיר 15:4501.03.09

תאגיד המים בירושלים, הגיחון, יספק חשמל לרשת החשמל הארצית. זוהי הפעם הראשונה שבה חברת החשמל קונה חשמל המיוצר באנרגיה חלופית במכון לטיהור שפכים. היום (א') נחתם ההסכם בין מנהל מחוז ירושלים של חברת החשמל, איקא יכין, לבין יו"ר דירקטוריון התאגיד משה קלצ'ין.

 

על פי

ההסכם חברת החשמל התחייבה לרכוש את החשמל במשך 20 שנה, ותשלם עבורו סכום של 1.1 מיליון שקל בשנה. כמו כן יש אפשרות להארכה של עשר שנים נוספות.

 

העסקה מאפשרת לתאגיד חיסכון של 3.25 מיליון שקל בשנה, בכך שהוא מייצר את החשמל בעצמו, ולכן אינו צריך לשלם חשבון חשמל. סכום זה אינו כולל את הכספים שהוא מקבל מחברת החשמל.

 

מפעל הביוב מייצר חשמל באמצעות טכנולוגית הביו-גז. מהתוצר הנלווה של תהליך טיהור שפכי הבוצה משתחרר גז מתאן שממנו מייצרים את החשמל. המכון מייצר כיום 1.8 מגה וואט, מרבית החשמל (1.2 מגה וואט) מיועד לייצור עצמי, ואת היתרה (0.6 מגה וואט) ימכרו לחברת חשמל. המתקן מחזיק ברישיון לייצר כמות של 2.5 מגה ואט.

 

עו"ד איתן פרנס, יו"ר אגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל: "מדובר במיזם בעל חשיבות לאומית, בתקווה שבעקבותיו יהיו יצרני ביו-גז נוספים ושלא נסתפק רק באנרגיית שמש ורוח". 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x