$
משפט

בקשה לייצוגית נגד הרשויות המקומיות בטענה של חישוב שגוי בתעריפי הארנונה

לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים הגישה את הבקשה לתביעה בהיקף של 284 מיליון שקל. לטענתה ביצעו הרשויות המקומיות חישוב שגוי בעדכון התעריפים שנעשה החל מ-2007

הדר קנה 16:4518.01.09
לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים הגישה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לתביעה ייצוגית בסך 284 מיליון שקל, בטענה כי הרשויות ביצעו חישוב שגוי של עדכון תעריפי הארנונה בכל הרשויות המקומיות בארץ (עיריית תל אביב, ירושלים, חיפה ו-249 רשויות נוספות), שנעשה החל משנת
2007.

 

הבקשה הוגשה על ידי עורכי הדין ליאור הנדין ועדי מוסקוביץ ממשרד פלד, כהן דויטש, מוסקוביץ ושות', בשם לשכת התיאום שמייצגת בין היתר את התאחדות התעשיינים בישראל, התאחדות הקבלנים, איגוד הבנקים, התאחדות המלונות ועוד.

 

בבקשה נטען כי על פי חוק ההסדרים החישוב של עדכון שיעור עליית תעריפי הארנונה הוא: שמונים אחוז מהסכום המתקבל מחיבור של מחצית שיעור עדכון המדד ומחצית שיעור עדכון מדד השכר הציבורי. על פי הבקשה: "מינהל השלטון המקומי במשרד הפנים המליץ בחוזר לרשויות לעלות את הארנונה בשיעור של 4.57% ולא בשיעור של 2.62% כפי שהיה צריך להיות אילו היו מיישמים כדין את הוראות החוק". לטענתם, ההבדל נובע מכך שהחוזר ערך את החישוב לפי אחוז השינוי בשכר הציבורי כפי ערכו בשקלים, ולא לפי השינוי במדד, כפי שהורה המחוקק בחוק. הטענה היא כי ההעלאה השגויה החלה בשנת 2007 והשתרשה גם לשנים 2008 ו-2009.

 

לשכת התיאום מבקשת להשיב את הכספים על פי חישוב שמסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המראים כי התקבולים מהכנסות ארנונה בעיריות ובמועצות המקומיות והאזוריות לשנת 2006 עמד על יותר מ-14 מיליארד שקל. אחוז אחד מסכום הארנונה שגבו הרשויות המקומיות בשנים 2007 ו-2008 מסתכם ב-142 מיליון שקל בגין כל אחת מהשנים (284 מיליון ביחד). החישוב ל-2009 טרם בוצע היות ועדיין לא שולם במלואו.

 

לטענת לשכת התיאום, הרשויות העשירו את קופתן על חשבון הציבור והטילו מס בניגוד להוראה מפורשת של חוק ההסדרים. בבקשה דורשת הלשכה לחייב את הרשויות להשיב את הכספים שנגבו בשנתיים שקדמו להגשת העתירה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x