שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

חלק 2: סטגנציה בשכר וירידה בהכנסה הפנויה

אמנון פורטוגלי 14:3523.12.08

העלייה בתוצר וברמת החיים בארה"ב מאז 1980 חולקה בצורה לא שווה, ברובה הגדול נפלה בחלקו של העשירון העליון. בנוגע לרוב המכריע של משקי הבית בארה"ב השכר הריאלי (לפי מדד המחירים) בארה"ב לא עלה זה יותר מ-35 שנים. לעומת זאת ההוצאה הקבועה לתשלומי משכנתה, ביטוח בריאות, טיפול בילדים,

רכב ומסים, גדלה בצורה משמעותית וההכנסה הפנויה ירדה.

 

תשעת העשירונים התחתונים בארה"ב ניסו לשמור על רמת החיים שלהם על ידי הלוואות מגובות בערך בתיהם, ועל ידי חובות בכרטיסי אשראי, ואשראי לרכישת רכב בקנה מידה עצום. המשבר הנוכחי מוצא חלק ניכר מהאמריקאים שקועים בחובות עד צוואר, עם כוח השתכרות ויכולת צריכה נמוכים ביותר, חיים מהיד אל הפה לנוכח האבטלה הגוברת וחוסר היכולת לעמוד במעמסת החזר החובות שלהם. כתוצאה מכך, כ-10% מבעלי הבתים שלהם יש משכנתאות, אינם עומדים בתשלומי החזר החוב, ובצריכה האמריקאית המהווה כ-2/3 מהתל"ג, נרשמה ירידה גדולה.

 

המכירות הקמעוניות באוקטובר ירדו בכ-2.8% בהשוואה לחודש הקודם ובכ-5% בהשוואה לשנה הקודמת. רכישות מכוניות צנחו בנובמבר בכ-35% בהשוואה לשנה הקודמת. לירידה זו בצריכה האמריקאית יש השלכות חמורות על כל משקי העולם.

 

בארץ קרה תהליך דומה. רוב הצמיחה הכלכלית הופנתה לעשירון העליון וכנראה ללא יותר מה- 5% העליונים. רוב העושר הלאומי מרוכז בידי מספר קטן של משפחות בעוד ששאר האוכלוסייה מצבה הולך ורע. השכר הממוצע יורד, ההכנסה הפנויה של העשירונים הנמוכים נשחקת, עובדים שכירים ועצמאים רבים הופכים לעניים, יותר אנשים עובדים במשרות חלקיות וזמניות, עובדים 12 שעות ביום בפחות משכר מינימום ומפוטרים שוב ושוב.

 

כשליש מכלל השכירים, וכרבע מהעצמאים, משתכרים פחות משכר המינימום. מספר המשפחות העניות ב-2006/7 עמד על 420 אלף, במשפחות אלו חיו 1.674 מיליון נפשות. חמורה יותר תמונת המשק בנושאים שהשפעתם לטווח הרחוק: הירידה באיכות החינוך, חוסר היכולת לממן לימודים גבוהים לילדים והידרדרות שירותי הבריאות. על אף שאנו "עשירים" יותר, אין ביכולתנו לממן מה שבעבר קיבלנו כמובן מאליו.

 

להחלשת כוח ההשתכרות של העובדים והעצמאים, לירידת ההכנסה הפנויה שלהם, ולגידול באבטלה יש השלכות קשות על הכלכלה העולמית כמו גם על יציבות השלטון. המהומות ביוון צריכות לשמש תמרור אזהרה לכולנו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x