שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

20 עורכים לשעבר עומדים לתבוע את MSN על פיטורים שלא כדין

ביניהם עורכת, פרילנסרית לשעבר בפורטל, שטוענת כי פוטרה בעת שהייתה בהיריון ושבינה לבין החברה התקיימו יחסי עובד-מעביד. מצטרפת לשורה של תביעות בנושא שהגישו פרילנסרים נגד גופי תקשורת

מיקי פלד 19:2503.09.08

פרילאנסרית שהועסקה בפורטל MSN מתכוונת לתבוע את הפורטל על הפסקת העסקתה בעת שהיתה בהריון. מיכל גלוש ערכה את ערוץ הבנות בפורטל כמשרתה היחידה במשך שנה עד לפני חודשיים, אז הוחלט בפורטל על פיטורים של פרילנסרים ועובדים רבים, עקב פירוק השותפות בין מייקרוסופט ישראל ואינטרנט זהב (ר' מסגרת).

 

גלוש מתעתדת להגיש את העתירה באמצעות עו"ד שלומית דויטשר, שגם מארגנת קבוצה נוספת של כ-20 עורכים לשעבר בפורטל שמתכוונים להגיש תביעה על פיטורים שלא כדין.

 

לטענתה, למרות שהועסקה תחת חוזה של פרילאנס, שעל פניו אין הוא מגדיר יחסי עובד-מעביד בינה לבין הפורטל, מעמדה הוא כשל עובדת מן המניין, היות ומבחנים משפטיים לקיום יחסי עובד-מעביד מתקיימים אצלה. לדבריה, היא הועסקה בפורטל במשרה מלאה, היתה תחת פיקוח שוטף של הממונים עליה וקיימה את מבחני ההשתלבות והתלות.

 

עו"ד ערן גולן, מתמחה בדיני עבודה, מסביר כי בית הדין הארצי לעבודה קבע לפני מספר שנים את המבחן המעורב כמדד לקיום יחסי עובד-מעביד. במבחן זה בוחנים, בין השאר, האם המועסק השתלב בעסק והאם אין עסק עצמאי בבעלות המועסק. מבחנים נוספים כמו השירות האישי או הפיקוח בודקים את מידת המעורבות בעבודה או בסדר היום. בית הדין הארצי לעבודה נתן שני פסקי-דין נגד גלי צה"ל, הקובעים קיום של יחסי עובד-מעביד, ולאחרונה ניתן גם פסק-דין בבית הדין האזורי בתל-אביב, שקבע כי השימוש בפרילנסרים של הטלוויזיה החינוכית נועד לעקוף את משפט העבודה ונפסקו פיצויים לא-ממוניים לפרילנסרית שפוטרה מעבודתה.

 

עו"ד דויטשר אומרת, כי "אם יקבל בית הדין את תביעתנו, תינתן קביעה הצהרתית שאכן יתקיימו יחסי עובד-מעביד בין מיכל לפורטל. המשמעות היא כי הפיטורים יבוטלו בדיעבד והחברה תצטרך לפצות את התובעת בהתאם עם שכר עבודה עד גמר חופשת הלידה ופיצויים על פיטורים שלא כדין".

 

פורטל MSN הוקם כשותפות בין אינטרנט זהב, שהחזיקה ברוב המניות, לבין מיקרוסופט ישראל. בשל חילוקי דעות על דרכו של הפורטל, כמו גם אכזבה מהחשיפה אליו בקרב הגולשים, הוחלט לסיים את השותפות ומיקרוסופט קנתה את חלקה של אינטרנט זהב. באוקטובר צפוי הפורטל לעבור לבעלות מלאה של מיקרוסופט ישראל וכנראה גם לסגור את שעריו במתכונתו הנוכחית.

 

בתחילת יולי נשלחו מכתבי פיטורים או סיום העסקה לעשרות עובדים, כאשר בודדים עוד נשארו לעבוד ומקווים להשתלב בעתיד במיקרוסופט. שבועיים לפני כן, הודיעה גלוש למנהליה שהיא בהיריון. כאשר מדובר בעובדת שכירה, אצלה מתקיימים כמובן יחסי עובד-מעביד, על החברה לפנות אל משרד התמ"ת ולקבל אישור לפיטורים.

 

גורמים ב-MSN טוענים, כי החברה פעלה בתום לב, שכן סיום העסקתה של גלוש היה חלק מעזיבה של עשרות עובדים וכי לא היתה כוונה לפטר אותה בשל הריונה. לטענתם, מכיוון ולא מדובר בעובדת שכירה, אלא פרילנסרית, אין צורך באישור התמ"ת.

 

מ-MSN נמסר, כי "החברה מטפלת בכל עניין לגופו ואינה נוהגת לדון במצב ספקיה או עובדיה באמצעות העיתונות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x