סגור

בלעדי
סוכנויות ביטוח ישלמו 2.5 מיליון שקל: לא שלחו לרשות שוק ההון תגובה לתלונות צרכנים

הרשות הטילה 21 עיצומים כספיים על סוכנויות וסוכני ביטוח; הגבוה מביניהם - בסך של 1.3 מיליון שקל; במקביל הוקפא רישיונו של סוכן ביטוח בעקבות הגשת כתב אישום נגדו

רשות שוק ההון הטילה 21 עיצומים כספיים בהיקף כולל של 2.5 מיליון שקל על סוכנויות וסוכני ביטוח, לאחר שלא שלחו לה את תגובתם לתלונות שהגישו מבוטחים.


הרשות הגבירה לאחרונה את האכיפה בעקבות הצטברות של תלונות ציבור. למן הרגע שמתקבלת תלונה נגד סוכן או סוכנות, אלו מתבקשים להגיב על פי לוחות זמנים שקובעת הרשות. אי תגובה גוררת עיצום כספי, אם כי בכיר ברשות הסביר לכלכליסט כי בשנים האחרונות לא אכפו את לוחות הזמנים בצורה תקיפה. העיצום הבודד הגבוה ביותר עומד על 1.3 מיליון שקל.
זו לא הפעם הראשונה השבוע בה רשות שוק ההון נוקטת צעדים בתחום הביטוח. בתחילת השבוע הוקפא רישיונו של סוכן הביטוח מרדכי אסולין מאשדוד למשך 4 שנים. הרישיון נפסל בעקבות הגשת כתב אישום נגד הסוכן. אסולין לכאורה הבטיח ללקוחותיו קבלת החזרים כספיים מחשבונות פנסיה וביטוח תוך גביית דמי טיפול של עשרות אלפי שקלים מלקוחות. ההבטחות, על פי פרקליטות מחוז ת"א, מעולם לא קוימו. נגד הנאשם נטען בנוסף כי מכר לכאורה פוליסות מזויפות לאוכלוסיות מוחלשות כקשישים ובני משפחתם.
במרץ האחרון קבע בית המשפט כי רשות שוק ההון מוסמכת לשלול את רישיונו של סוכן ביטוח על סמך הגשת כתב אישום בלבד. על כן בחרה הרשות להקפיא את רישיון אסולין עוד בטרם עניינו יתברר בבית המשפט.
לאסולין עבר עשיר בבית המשפט. בשנה שעברה חשף כלכליסט כי אסולין נעצר על ידי חוקרי מפלג ההונה במחוז תל אביב בחשד לכאורה לזיוף כתבי ערבות של חברות ביטוח למען חברות שונות. בתמורה, על פי החשד, קיבל מאות אלפי שקלים. הבטוחות אותן סיפק אסולין שימשו חברות כדי להגיש הצעות במכרזי בנייה של מינהל מקרקעי ישראל.
עוד קודם לכך ב-2016 תבעה מנורה מבטחים את אסולין על כך שבשל הסתבכות כלכלית הוא לא עומד בהסדר החזר הלוואה שנחתם בין הצדדים. בתוך כך פעל לרוקן את תיק המבוטחים שלו ששימש כערבון להשבת ההלוואה לסוכנות אחרת.
טרם שלילת רישיונו של אסולין ביצעה הרשות הליך שימוע וקיימה התייעצות עם הוועדה המייעצת לממונה. את ההחלטה הסופית קיבל יו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת. המשך ההליך יעשה כעת במישור הפלילי בבית המשפט וצפוי לקחת מספר שנים.
מספר סוכני הביטוח בישראל הוא 13 אלף. רשות שוק ההון בודקת תלונות שמוגשות לפתחה, אך כמעט שאינה עורכת ביקורות יזומות - עקב מחסור בכוח אדם.

1 צפייה בגלריה
ועידת התחזיות 2019 ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון
ועידת התחזיות 2019 ד"ר משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון
משה ברקת
(צילום: עמית שעל)