סגור
מלחמת עזה תושבים המקומיים מפונים מהעיר שדרות 15.10.23
פינוי תושבים מאזור לחימה (צילום: EPA/MARTIN DIVISEK)

דיסקונט יעניק פטור מלא מתשלומי המשכנתא לחצי שנה לתושבי העוטף

תושבים המתגוררים עד 7 ק"מ מגבול עזה יהיו פטורים מתשלום משכנתא עד אפריל 2024. בכך מצטרף דיסקונט למזרחי טפחות ופועלים שהעניקו פטור מתשלום ל- 1-3 חודשים

בנק דיסקונט מצטרף למזרחי טפחות ולבנק הפועלים ומעניק פטור מתשלום המשכנתא לתושבי עוטף עזה. לקוחות הבנק שגרים עד 7 ק"מ מהגבול יהיו פטורים אוטומטית מתשלומי המשכנתא לחצי שנה הקרובה (תשלומי נובמבר 23 עד אפריל 24). נזכיר כי מזרחי טפחות היה הראשון להציע פטור שכזה לחודש לתושבי העוטף, אחריו הצטרף בנק הפועלים עם פטור מורחב יותר ל-3 חודשים, וכעת מצטרף דיסקונט שמגדיל את תקופת הפטור.
בנוסף, דיסקונט מאריך גם את הקפאת ההלוואות שנקבעה במתווה של בנק ישראל מהקפאה של 3 חודשים להקפאה של 6 חודשים. הקפאה ללא צבירת ריבית שתינתן לאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה (תושבי הדרום, חיילי המילואים ומשפחות הנפגעים). בכך דיסקונט מצטרף ללאומי שהודיע כי ירחיב את תקופת ההקפאה מ-3 ל-5 חודשים.
במקביל החברה הבת של דיסקונט מרכנתיל החליטה גם כן על מתווה להקפאת הלוואות לרשויות המקומיות. מרכנתיל פעיל בתחום האשראי מול הרשויות המקומיות, בין היתר באמצעות תיק האשראי שרכש לפני מספר שנים מבנק דקסיה, שהתמחה בתחום זה. במסגרת המתווה שגובש עם משרד הפנים, יוכלו רשויות מקומיות לבקש דחייה של 3 חודשים בפירעון הלוואותיהן ישירות מהבנק, וללא צורך באישור ממשרד הפנים.
מתחילת המלחמה ישנם לחצים על הבנקים להירתם לטובת הציבור. בנוסף למתווה הקפאת ההלוואות והפטור מעמלות של בנק ישראל, הודיעו הבנקים על תוכניות שונות בהן הלוואות גישור ללא ריבית, והקמת קרנות סיוע ליישובי הדרום.
היות והבנקים נהנים מרווחיות גבוהה וחריגה בשנה וחצי האחרונות, סביר כי הלחץ עליהם להמשך מתן הקלות ללקוחות ימשיך, וכי הם יבצעו צעדים נוספים.