סגור

באישור רשות התחרות: שב"א ומס"ב יפרידו כוחות סופית ב-2027

שתי מערכות התשלומים הגישו היום לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לאשר את שיתופי הפעולה ביניהן כהסכם כובל עד לשנת 2027. לאחר מכן ינותקו באופן מוחלט. רק לפני שנה דחה בית המשפט את בקשת רשות התחרות להפרדה מיידית של השתיים

שב"א, מס"ב ורשות התחרות הגיעו לידי הסכמה שתביא להיפרדות הסופית של הצמד. שב"א ומס"ב הגישו היום (א') לבית המשפט בקשה לאשר את שיתופי הפעולה ביניהן כהסדר כובל באישור רשות התחרות עד לשנת 2027.
תמורת קבלת ההסדר הכובל בחצי העשור הקרוב, לאחר סיומו ינותקו באופן מוחלט הזיקות המשותפות לשני הארגונים ולא יינתנו שום שירותים משותפים שאינם במסגרת השירותים שהן מוכרות לציבור הרחב.

ההסדר כולל מספר שלבים. עד אוגוסט 2022 יופרדו כל כוח האדם והמשרדים של החברות, מרבית הפיתוחים הטכנולוגיים יופרדו עד לסוף שנת 2023 ותשתיות החברות תופרדנה עד לסוף שנת 2024. בנוסף, הצדדים הסכימו לתעד פגישות ושיחות משותפות של הנהלות החברות, באופן שיאפשר לממונה, במידת הצורך, לפקח על ביצוע התנאים ועל הזיקות בין שב"א ומס"ב.
על פי הרשות, התנאים, שגובשו בשיתוף חטיבת התשלומים בבנק ישראל, כוללים הפרדה מלאה של החברות מרמת ההנהלה, פיתוחי האפליקציות ושירותי התשלומים המיידים ועד לתשתיות שעליהן נסמכות החברות. עוד הוסיפה הרשות כי כבר היום הופרדו רוב הפונקציות הניהוליות בחברות וכן חלק משמעותי מההתקשרויות עם צדדים שלישיים. ואילו מחשבי החומרה של החברות יופרדו עד לסוף שנת 2027.

1 צפייה בגלריה
מיכל כהן הממונה על התחרות
מיכל כהן הממונה על התחרות
מיכל כהן הממונה על התחרות
(צילום: אביגיל פפרנו-באר)

שב"א ומס"ב הן שתי מערכות התשלומים המרכזיות בישראל אשר נשלטו בעבר על ידי הבנקים. הראשונה אחראית על פלטפורמה להעברת תשלומים ומידע בין חברות כרטיסי האשראי. השנייה אחראית על פלטפורמת העברת הכספים בין הבנקים. בשל העבר המשותף התקיימו בין החברות לאורך השנים שיתופי פעולה כמו המנכ"ל משה וולף והנהלה משותפים, משרדים משותפים ומערכות מחשוב משותפות.
בשנת 2020 הגישה הממונה על התחרות בקשה לבית הדין לתחרות להפסיק את שיתופי הפעולה הבלתי חוקיים בין שב”א לבין מס”ב. על פי הרשות, שיתוף הפעולה בין הצדדים מהווה הסדר כובל (הסדר בין עסקים, בו הצדדים מגביל את עצמם מרצון על מנת שלא להתחרות) ונוגד את החוק. בפברואר 2021 בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את הבקשה מאחר שראה בבקשה להפרדה מיידית בין שני הגופים כמוגזמת.
באפריל 2021 הגיעו שב"א, מס"ב ורשות התחרות להסכמה על היפרדות מוחלטת. החברות הגישו לבית הדין בקשה למתן היתר זמני בהמלצת הממונה על התחרות ובהמלצת בנק ישראל לקיומו של הסדר כובל. במסגרת ההסדר החל מה-30 ביוני 2021 מונו שני מנכ"לים שונים, לשב"א מונה איתן לב טוב ולמס"ב מונתה אודליה משה אוסטרובסקי. כמו כן, ב-2021 הגישו הצדדים מתווה להפרדה בין שירותים, פעילות ונכסים. במסגרת ההסדר, הממונה הסכימה כי בנסיבות העניין היא לא רואה הצדקה לנקיטת הליכי אכיפה כנגד פעולות עבר של החברות. הבקשה למתן היתר זמני הוגשה לבית הדין מבלי להודות בקיומו של הסדר כובל המתקיים כיום בין החברות ותוקפו של ההיתר הזמני פג בחודש בתחילת פברואר השנה.