סגור
סניף בנק הפועלים תל אביב
סניף בנק הפועלים בתל אביב (צילום: Corinna Kern/Bloomberg)

בעקבות המלחמה: בנק הפועלים דחה פירעון הלוואות בהיקף של 17.8 מיליארד שקל

מדובר ב-4.4% מתיק ההלוואות של הבנק. 9 מיליארד שקל הוקפאו במשכנתאות. היקף התשלומים שנדחו בפועל בעקבות ההקפאה עומד על 925 מיליון שקל; רווחי הבנק ברבעון השלישי עמדו על 1.67 מיליארד שקל - ירידה של 6.5% ביחס לרבעון המקביל

בנק הפועלים ביצע דחייה של הלוואות בהיקף של 17.8 מיליארד שקל בעקבות המלחמה, שמהוות 4.4% מתיק ההלוואות של הבנק. כך עולה מהנתונים שפורסמו היום בדו"ח הכספי של הבנק.
זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה בעזה גיבש בנק ישראל עם הבנקים מתווה להקפאת הלוואות, כאשר לאוכלוסיות שנפגעו מהמלחמה (תושבי הדרום, אנשי המילואים ועוד) ניתנה אפשרות לדחות הלוואות לשלושה חודשים ללא ריבית. לשאר הציבור ניתנה גם כן האפשרות לבקש דחייה, אך במשך תקופת ההקפאה ממשיכה להצטבר ריבית.
בנק ישראל הנחה את הבנקים לפרסם בדוחותיהם את היקף ההלוואות שבוצעו בהן דחיית תשלומים. מנתוני הדו"ח של בנק הפועלים, שהוא הבנק הקמעונאי הגדול ביותר, עולה כאמור שהיקף ההלוואות שהוכנסו לדחיית תשלומים עומד על 17.8 מיליארד שקל, כאשר ב-21% מההלוואות מדובר בדחייה שהיא ללא ריבית. יותר ממחצית מהסכום (9 מיליארד שקל) אלו משכנתאות. מדובר בסכום שמהווה קרוב ל-7% מתיק המשכנתאות של הבנק.
דחייה משמעותית הייתה באשראי לעסקים קטנים שנחשבים למגזר שחשוף ביותר לפגיעה כלכלית מהמלחמה - הלוואות בהיקף של 3.8 מיליארד שקל נכנסו לדחיית תשלומים, שהם 11.5% מהיקף האשראי לעסקים קטנים בבנק. עוד עולה מהנתונים כי היקף התשלומים שנדחו בפועל (קרי היקף פירעון ההלוואות שהיה אמור להתבצע בחודשים הקרובים) הם 925 מיליון שקל.