סגור
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים (צילום: יריב כץ)

בנק הפועלים הקפיץ את ההפרשות להפסדי אשראי - חתך את הדיבידנד בחצי

רווחי הבנק ברבעון השלישי עמדו על 1.67 מיליארד שקל - ירידה של 6.5% ביחס לרבעון המקביל; ההפרשות זינקו ל-662 מיליון שקל, לעומת 45 מיליון שקל לפני שנה; הדיבידנד קוצץ מ-40% ל-20% מהרווח הנקי; עלות ההקלות ללקוחות בעקבות המלחמה עשויה להגיע ל-420 מיליון שקל

בנק הפועלים מסיים את הרבעון השלישי של השנה עם רווח של 1.67 מיליארד שקל, בהשוואה ל-1.78 מיליארד שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה - ירידה של 6.5% שנובעת מהשפעות המלחמה. התשואה להון עמדה על 13.4% בהשוואה ל-15.9% ברבעון המקביל.
על רקע סיכוני המלחמה ולאור פניית בנק ישראל בעניין, החליטו בבנק הפועלים להקטין לעת עתה את חלוקת הדיבידנד: ממדיניות חלוקה של 40% מהרווח, הם יחלקו כעת 20% מהרווחים כדיבידנד - סכום של 334 מיליון שקל.
לנוכח אי הוודאות הנוגעת להשפעות המלחמה על רמות הסיכון בהלוואות, הבנק הקפיץ את ההפרשות להפסדי אשראי ל-662 מיליון שקל, לעומת 45 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל. מדובר בהפרשות קבוצתיות כהכנה לתרחיש שהמלחמה תביא עימה גל של פשיטות רגל והלוואות שייקלעו לקשיים.
באותו הקשר, מפרסם בנק הפועלים התייחסות לגבי עלות ההטבות ללקוחותיו מתחילת המלחמה. בבנק הפועלים מעריכים כי אם ההקלות שפרסם (פטור מתשלום משכנתא לתושבי הדרום, הלוואות ללא ריבית ועוד) ינוצלו במלואן, העלות שלהן לבנק תעמוד על 420 מיליון שקל.