$
חדשות טכנולוגיה

על רקע הביקורת הציבורית - הדיון בחוק הסייבר נדחה לשבוע הבא

בין ההבטים הבעיתיים של הצעת החוק - מתן אפשרות לעובד מערך הסייבר, עם אישור בית משפט, להיכנס לארגון אזרחי, לבצע פעולות במחשביו ולהחרים ציוד, ומתן סמכויות זהות לשב"כ באופן שמרחיב את פעילותו מול גופים אזרחיים

עומר כביר 11:4701.03.21
הדיון בחוק הסייבר שאמור היה להתקיים אתמול בוועדת השרים לחקיקה נדחה, ככל הנראה לשבוע הבא, על רקע הביקורת הציבורית החריפה שהתעוררה עם פרסום טיוטת הצעת החוק אתמול.

 

הצעת החוק, גרסה מצומצמת של הצעת חוק רחבה יותר מ-2018 שאמורה היתה להסדיר את כל פעילות מערך הסייבר, עוסקת רק בסמכויות שמוקנות למערך על מנת להתמודד עם מתקפות סייבר. בין ההבטים הבעיתיים שלה הוא מתן אפשרות לעובד מערך הסייבר, עם אישור בית משפט, להיכנס לארגון אזרחי, לבצע פעולות במחשביו ולהחרים ציוד, ומתן סמכויות זהות לשב"כ באופן שמרחיב את פעילותו מול גופים אזרחיים, במה שנתפס כהמשך ישיר למדרון החלקלק שהחל עם השימוש בכלי המעקב של הארגון כחלק מהמאמצים לבלום את התפשטות הקורונה.

 

הצעת החוק היתה אמורה לעלות אתמול בערב לדיון בוועדת השרים לחקיקה, ולהיכנס למסלול המהיר לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת הצעת החוק היתה אמורה לעלות אתמול בערב לדיון בוועדת השרים לחקיקה, ולהיכנס למסלול המהיר לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת צילום: Depositphotos

 

הצעת החוק היתה אמורה לעלות אתמול בערב לדיון בוועדת השרים לחקיקה, ולהיכנס למסלול המהיר לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. ואולם, אחרי חשיפתה ב"כלכליסט" ובכלי תקשורת נוספים, הדיון בה נדחה בסופו של דבר, ככל הנראה לשבוע הבא.

 

מקורות בנושא אמרו ל"כלכליסט" שאת השבוע הקרוב צפוי מערך הסייבר לנצל על מנת לצורך התייעצויות בנושא עם מומחים באקדמיה ובארגוני חברה אזרחית, וכן עם ארגונים דוגמת איגוד חברות הביטוח, איגוד הבנקים ואיגוד התעשיינים.

x