$
חדשות טכנולוגיה

בדיקת קורונה מהירה של יזם ישראלי קיבלה אישור מה-FDA

מכשיר אישי מתכלה בגודל כף היד שפיתחה חברת ויסבי מדיקל שהקים אדם דה-לה זרדה הישראלי קיבלה אישור חירום ממינהל המזון והתרופות האמריקאי. הבדיקה מספקת תשובה תוך חצי שעה. דה-לה זרדה: "אנו שמחים שמכשיר ה-PCR האישי של ויסבי יספק כעת בדיקות מהירות ומדויקות לעובדי המעבדות שמהווים את הקו הקדמי במלחמה במגיפה"

הגר רבט 08:2018.09.20

מכשיר אישי מתכלה לזיהוי קורונה של יזם ישראלי קיבל אמש אישור חירום ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). חברת ויסבי (Visby Medical) הודיעה כי קיבלה את האישור עבור מכשיר ה-PCR האישי והחד-פעמי של החברה, שמשמש לזיהוי מהיר של מחלת COVID-19; המכשיר, שגודלו כגודל כף יד, מסוגל לספק תוצאות במהימנות גבוהה ביותר, בתוך פחות מ-30 דקות.

 

ויסבי הוקמה על ידי אדם דה-לה זרדה (Adam de la Zerda) שמשמש גם כמנכ"ל החברה, בוגר הטכניון בהנדסת מחשבים. החברה נוסדה בשנת 2013. היא עסקה בפיתוח של מכשיר PCR אישי וחד-פעמי לבדיקה מהירה של מחלות זיהומיות שונות. מהחברה נמסר כי היישום המסחרי הראשון של הטכנולוגיה שפיתחה ייצא לדרך במסגרת המלחמה בנגיף הקורונה. ויסבי ערוכה להגביר את הייצור והאספקה של ערכות הבדיקה, והיא חותמת על שותפויות עם ממשלות ועם חברות פרטיות על מנת להאיץ את אספקתן לשוק. ויסבי עובדת מול גורמים מובילים בתחומם במגזר הפרטי והציבורי על מנת להבטיח את הגעת תוצאות בדיקות הקורונה ליעדן בצורה המיטבית.

 

טכניקת ה-PCR היא תהליך של שכפול אקספוננציאלי של DNA או RNA. באמצעות חימום וקירור מבוקרים של דגימות בנוכחות אנזימים שתוכננו במיוחד לכך, נוצרים מיליארדי עותקים של החומר הגנטי הרצוי. ללא תהליך ההגברה הזה, דגימה שיש בה עומס נגיפי קטן - כמו כזו שתתקבל מנשא א-סימפטומטי של COVID-19 – לא תספק תשובה חיובית למחלה. היכולת הזו היא הסיבה ש-PCR נחשב לסטנדרט המחייב בבדיקות שנועדו לאבחון. הוא ספציפי ביותר ורגיש מאוד, ומשום כך הוא מספק את הסיכוי הטוב ביותר לאיתורו של פתוגן.

המכשיר של ויסבי לגילוי קורונה המכשיר של ויסבי לגילוי קורונה

 

 

אדם דה-לה זרדה (Adam de la Zerda), מייסד ומנכ"ל ויסבי מסר: "אנו נרגשים מהחלטת ה-FDA. משבר הקורונה הוכיח שאנו זקוקים לתוצאות בדיקות מדויקות שנמסרות במהירות, ולכן PCR היא הדרך הנכונה לביצוע בדיקת קורונה. אנו שמחים שמכשיר ה-PCR האישי של ויסבי יספק כעת בדיקות מהירות ומדויקות לעובדי המעבדות שמהווים את הקו הקדמי במלחמה במגיפה".

 

איתי הראל, שותף מנהל בקרן פיטנגו הלת'טק הישראלית, שהובילה את סיבוב ההשקעה השלישי בחברה מסר: "שוק הבדיקות של מחלות זיהומיות הוא שוק של של 40 מיליארד דולר, שהטכנולוגיה הראשית בו מזה 25 שנים היא ה- PCR. ויסבי מייצרת מהפכה בעולם ה-PCR כמו שהטלפון החכם שינה את עולם המיחשוב, באמצעות מכשיר כף יד מתכלה, פשוט, מהיר ומדויק, שמאפשר לעשות בדיקות ברמת דיוק מקסימלית, בכל מקום, ובמהירות".

x