$
חדשות טכנולוגיה

מנכ"ל NSO: "הטכנולוגיה שלנו לא סייעה לרצח העיתונאי הסעודי"

שליו חוליו מסר בראיון לתוכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות" שמוצרי NSO שימשו לפגיעה פסולה באנשים רק שלוש פעמים בשמונה שנות פעילותה. לעומת זאת, ארגוני זכויות אדם טוענים אחרת

שירות כלכליסט 17:0425.03.19

חברת הסייבר ההתקפי הישראלית NSO, שפיתחה כלי שמאפשר לפרוץ לטענתה לכל סמארטפון בעולם, עומדת במרכז כתבה שתשודר בתכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות".

 

 

מנכ"ל החברה שליו חוליו התראיין לתוכנית וניסה להגן על החברה, שמואשמת שהתוכנה שפיתחה מסייעת לממשלות לדכא התנגדויות לגיטימיות, להפר זכויות אדם ואף סייעה באיתור העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שנרצח בקנסוליה של ארצו באיסטנבול. חוליו מכחיש את הדברים.

 

 

 

 

"הרצח של חשוקג'י הוא נורא, באמת נורא ולכן כששמעתי בפעם הראשונה שיש האשמות שהטכנולוגיה שלנו שימשה נגד חשוקג'י וקרובי המשפחה שלו, התחלתי בבדיקה של העניין, ואני יכול להגיד בבירור שלא היה לנו שום קשר לרצח הנורא הזה". בהמשך הוסיף שוב והדגיש "אני יכול רק לומר שלא מכרנו את התוכנה למדינה שידוע שמפירה זכויות אזרח וכולאת עיתונאים".

 

לפי חוליו, ל-NSO אין אפשרות לדעת נגד משתמשים הלקוחות בתוכנות הפריצה שהיא מפתחת; רק לאחר שעולות האשמות על שימוש לרעה, יכולה החברה להתחיל לחקור את הנושא. "בשמונה השנים שהחברה קיימת, היו לנו רק שלושה מקרים אמיתיים של שימוש לרעה, שלושה מקרים מתוך אלפי מקרים שבהם הצלנו חיי אדם, שהיו בהם שימוש לרעה. אותם האנשים או ארגונים שהשתמשו לרעה במערכת, הם כבר לא לקוחות ולא יהיו יותר לקוחות שלנו לעולם", אמר.

 

 

שליו חוליו שליו חוליו

 

 

עם זאת, בארגון זכויות האדם Citizen Lab, טוענים כי מצאו הרבה יותר מקרים של שימוש לרעה: 25 במקסיקו לבדה, שם השתמשו הרשויות בפגסוס, תוכנת הפריצה של NSO, נגד יריבים פוליטים, עיתונאים ועורכי דין המתמחים בזכויות אזרח. הם טוענים גם שמצאו קישור לפגסוס בטלפון של פעילו זכויות האדם אחמד מנסור מאיחוד האמירויות.

 

 

 

המראיינת התייחסה גם לסברה שפגסוס של NSO שימשה גם כדי לסייע לרשויות במקסיקו ללכוד את ברון הסמים אל צ'אפו. "קראתי על זה בעיתון בדיוק כמוך" אמר חוליו. "על מנת ללכוד את אל צ'אפו למשל היה צריך ליירט תקשורת של עיתונאי, דוגמנית ועו"ד. כשלעצמם אף אחד מהם אינו פושע נכון? אבל אם הם נמצאים בקשר עם ברון סמים... אלו החלטות שסוכנויות מודיעין צריכות לקבל. מה אם אתה יכול למנוע את התקפת הטרור של ה-11 בספטמבר?"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x