$
חדשות טכנולוגיה

תביעה נגד NSO: סייעה ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י

תביעה שהוגשה אתמול לבית המשפט השלום בתל אביב נטען שהמערכת של NSO "תרמה להחלטה לחסל את חשוקג'י". התביעה הוגשה על ידי עמית של העיתונאי שנרצח על פי הטענות בהוראת נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן

עומר כביר 11:3403.12.18
עמית של העיתונאי הסעודי שנרצח, ג'מאל ח'אשוקג'י, תובע את מפתחת תוכנות הריגול הישראלית NSO, בטענה שמעשיה של החברה סייעו לערב הסעודית לרצוח את העיתונאי. במסגרת התביעה שהוגשה אתמול (א') לבית משפט השלום בתל אביב, מבקש התובע לחייב את NSO בתשלום פיצויים בסך 600 אלף שקל בסך הכול, וכן להוציא צו מניעה שיאסור על NSO למכור את תוכנת הריגול שלה לערב הסעודית ולמשטרים אחרים שעושים בה שימוש לרעה ומפירים זכויות אדם.

 

  

"המערכת שהנתבעות פיתחו שימשה לריגול אחרי השיחות וההודעות הרבות של התובע עם העיתונאי המנוח", טען עומר עבד אלעזיז אלזהראני, אזרח קנדי, בכתב תביעה שהגיש לבית המשפט באמצעות עו"ד עלא מחאג'נה. "הריגול שנוהל אחריו וחשיפת תוכן השיחות וההודעות בינו לבין ח'אשוקג'י באמצעות המערכת תרם תרומה ממשית להחלטה לחסל את מר חשוקג'י על ידי מתנקשים במבנה הקונסוליה".

העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י צילום: אי פי איי

 

אלזהראני, יליד ערב הסעודית ואזרח הממלכה, עבר לקנדה ב-2009 לצורכי לימודים. בשהותו במדינה, החל לבקר את ערב הסעודית ולספק פרשנות פוליטית נגדה ברשתות חברתית ואתרים אחרים. פעילות זו הפכה אותו במהרה לאישיות מוכרת, ולדבריו גם קרבן לרדיפה פוליטית מצד גורמי ממשל בערב הסעודית. בעקבות רדיפה זו הגיש אלזהראני ב-2013 בקשה לקבלת מקלט מדיני בקנדה, שגם נענתה.

 

ב-2017 הכיר אלזהראני את חשוקג'י, כשזה עבר מערב הסעודית לארה"ב. "נרקמה בין השנים מערכת יחסים של ידידות, והם החלו לשתף פעולה במגוון רחב של פעילות פוליטית המיועדת בעיקר לדעת הקהל הסעודית. השותפות הפוליטית הלכה והשתרשה והשניים שיתפו פעולה לפיתוח פרויקטים שונים שטרם יצאו לאור שכן שותפות וידידות זו נקטעה במפתיע לאחר רציחתו של המנוח", נטען בתביעה.

 

"כך למשל, בחודשים יוני ויולי 2018, עבד התובע עם חשוקג'י על פרויקט 'הדבורים האלקטרונים' שמטרתו הינה לארגו מספר רב של פעילי טוויטר ממתנגדי המשטר בסעודיה כדי להתמודד עם מה שמכונה 'הזבובים האלקטרונים' שהם קבוצות שפעילי חשבונות טוויטר שמקבלים הוראות מגורמים במשטר הסעודי ושמטרתם תקיפת פעילי אופוזיציה סעודים והפצת שמועות שליליות נגדם. להערכת התובע, שבדיעבד התברר לו כי פרטי הפרויקט נודעו כמעט בזמן אמת לגורמי הממשל בסעודיה באמצעות המעקב אחריו בשימוש שנעשה במערכת פגסוס, הפרויקט הנ"ל הרגיז יותר מכל את גורמי הממשל בסעודיה".

 

פגסוס סיפקה את המידע לרשויות הסעודיות

 

מעורבתה של NSO דרך תוכנת פגסוס החלה, לפי התביעה, ביוני 2018, כשאלזהראני קיבל הודעת SMS שהתחזתה להודעה מחברת המשלוחים DHL ובישרה על חבילה שהוא אמור לקבל בתוספת קישור למעקב אחרי המשלוח שלה. "התובע שבאותה תקופה ציפה להגעת משלוח של מוצרים שקנה באמצעות האינטרנט לחץ על הקישור", נכתב בתביעה "לאחר מכן התברר שקישור זה הינו קישור לתשתית מערכת פגסוס. עם לחיצת קישור זה החדירה המערכת את עצמה למכשיר הטלפון החכם של התובע ובכך נפרץ מכשירו שלא כדין".

 

"כתוצאה מפעולות המעקב שבוצעה לאחר שהתוכנה הוחדרה למכשיר הנייד של התובע, בסוף חודש יולי ובתחילת חודש אוגוסט, מסכת ההטרדות נגד התובע על ידי הרשויות כממלכה צברו תאוצה. כוחות הביטחון הסעודיים נכנסו באישון לילה לבית משפחתו של התובע בעיר ג'דה כשהם מלווים בכלבי חיפוש וערכו חיפושים באופן משפיל בכל רחבי הבית. שניים מאחיו של התובע נעצרו ונכון לעת הגשת התביעה הם עדיין במאסר ללא משפט, וכפי שנמסר לתובע, אנשי הביטחון במתקני המאסר מפעילים עליהם עינויים באופן שיטתי בנוסף ליחס בלתי אנושי ומשפיל, הכל במטרה להשפיע על התובע ולהביא להפסקת פעילותו הפוליטית".

 

לדברי אלזהראני, באחד הימים אף הורו אנשי הביטחון לאחיו הקטן להתקשר אליו ולהחתנן בפניו להפסיק את עבודתו על פרויקטים שונים, ובכלל פרויקט הדבורים האלקטרונים, עליו ידע רק מעגל מצומצם של חברים קרובים. "התובע נדהם לגלות שרשויות הביטחון בממלכה יודעים את הכל על פועלו הפוליטי, לרבות פרויקטים בהם הוא משתף פעולה עם אחרים כגון המנוח חשוקג'י, ברמת פרטים קטנים שמספר האנשים שנחשפו אליהם היה מצומצם ביותר. עד אז התובע טרם גילה כי מרגלים אחריו לאחר שמערכת פגסוס שהנתבעות פיתחו הוחדרה שלא כחוק למכשיר הטלפון שלו".

 

התביעה גם קושרת ישירות בין הדבקת מכשירו של אלזהראני למותו של חשוקג'י: "הפעילות המשותפת הענפה בין התובע לבין חשוקג'י הייתה בעלת פוטנציאל אדיר לבניית תנועה פוליטית רחבה למען רפורמות בממלכה. פעילות המשותפת זו היתה ידועה על כל פרטיה לרשויות בממלכה באמצעות מערכת פגסוס. התובע יטען כי השימוש במערכת והריגול אחר מעשיו וחשיפת שיתוף הפעולה בינו לבין המנוח חשוקג'י תרמו תרומה ממשית לחיסולו. הרי פועלו הפוליטי של המנוח אינו חדש ורשויות הממשל הסעודים יודעות עליו מזמן, שיתוף הפעולה המתהדק בין התובע לבין המנוח על קידום ופיתוח פרויקטים משותפים היה גורם מכריע להחלטה שהתקבלה להורות על הרצח. התובע יטען כי התקיים קשר סיבתי ישיר בין פעולות המעקב שבוצעה באמצעות פגסוס שבאחריות הנתבעות לבין חיסולו של המנוח חשוקג'י".

 

מחדלים ורשלנות

  

בפרט, טוען כתב התביעה למחדלים ורשלנות מצדה של NSO. "הנתבעות המשיכו למכור מערכות ולספק תמיכה ושדרוג מערכות למדינות הידועות בהפרת זכויות אדם גם לאחר שנתגלה שמדינות אלה משתמשות במערכות נגד פעילי זכויות אדם ועיתונאים ובניגוד לחוק", נטען. "הנתבעות ולאחר ששמעו וידעו על הזוועות אשר נגרמו על ידי השימוש שנעשה בתוכנה על ידי הממשל הסעודי ועל הריגול הלא חוקי כנגד פעילים פוליטיים, לא ביטלו את ההתקשרות. הנתבעות סרבו, ועדיין מסרבות, לבקשות רשמיות חוזרות ונשנות לשיתוף פעולה בחקירה פלילית המתנהלת בעניין. הנתבעות מסתפקות בחזרה על סיסמאות ריקות מתוכן באשר לחשיבות התוכנה ותרומתה לאנושות".

 

מסמך התביעה גם מתאר מה שאפשר לפרש כניסיון התנקשות בחייו של אלזהראני. לדבריו, במאי 2018 יצרו אתו קשר שני אזרחים סעודים, שלהם קשרים ידועים לבית המלוכה, וביקשו להיפגש עמו. "בסדרת פגישות שקיימו עמו, שארכו יותר מתשע שעות, השניים הזדהו בשליחיו של יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בין סלמן", נטען. "שני השליחים תארו לתובע את מורת רוח יורש העצר בכל הנוגע לפעילותו הפוליטית והביקורת שהוא משמיע ודרשו ממנו שיפסיק את ביקורתו כלפי המשטר וכלפי יורש העצר. הם דרשו ממנו לחזור לערב הסעודית והציבו בפניו שתי אופציות, הראשונה היא לחזור לממלכה למשפחתו וחבריו, או מאסר.

 

"בפגישתם הנ"ל השליחים אף דרשו מהתובע להתלוות אליהם לשגרירות הסעודית בעיר אוטווה בקנדה לשם השלמת השיחות שם. השניים הביאו עמם אחיו הצעיר של התובע כמסר שהם יכולים לפגוע בבני משפחתו. הזמנת התובע לסור איתם לשגרירות הסעודית לא עוררה דאז חשד בלבו של התובע, יחד עם זאת הוא לא נענה להזמנה וסירב לסור איתם לשם. מאוחר יותר, ועם חשיפת הרצח של חשוקג'י, התברר לתובע שייתכן שההחלטה לדחות ההזמנה לסור לשגירות היא הסיבה שהוא עדייו נמנה בין החיים היום".

 

מחברת NSO התקבלה התגובה הבאה: "כתב התביעה מופרך לגמרי. הוא אינו כולל שום ראייה לשימוש בטכנולוגיה של החברה. יתרה מזו, הוא כולל פרטים שאינם מעוגנים במציאות, כמו למשל התקשרות של החברה עם חברת Balam במקסיקו, שלחברה אין כל קשר אליה. NSO היא חברה טכנולוגית שאינה מעורבת בהפעלת המוצרים הנמכרים ללקוחותיה. מדובר בכתב תביעה שמבוסס על קטעי עיתונות שאין להם קשר למציאות, במטרה ליצור כותרות תקשורתיות. חברת NSO פעלה ופועלת אך ורק בכפוף לחוקי הייצוא הביטחוני ובהנחיה ופיקוח צמוד של כלל גורמי מערכת הביטחון."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x