$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

המלחמה בזיופים: טוויטר ואינסטגרם מעלות הילוך

שתי הרשתות החברתיות מציגות כלים חדשים ומדיניות שירחיקו חשבונות פיקטיביים, פייסבוק מתמודדת עם עובדים זועמים בעלי דעות ימניות, טראמפ תוקף את חברות עמק הסיליקון וברני סנדרס קורא למרד עובדים באמזון

לימור גיטלסון 15:5429.08.18

אינסטגרם חשפה אתמול (ג') תוכנית אבטחה חדשה. זה מהלך שהגיע אחרי הרבה מאוד לחץ, רובו מכוון אל חברת האם פייסבוק, לאחר הצפה המונית של חשבונות מזויפים, בוטים ושחקנים רעים אחרים. החל מהחודשים הקרובים, נוכל כולנו לדעת מתי נוצר כל חשבון אינסטגרם, באיזו מדינה ולאילו קמפיינים ממומנים הוא מקושר. בנוסף, באינסטגרם אימצו תוכנית אימות זהות דו-שלבית שתוודא שאנחנו באמת אנחנו ולא האקר מתחזה, ואולי הכי חשוב מכל: הוי הכחול והיוקרתי של טוויטר מגיע גם לאינסטגרם, למפורסמים שזהותם אומתה.

 

אינסטגרם אינסטגרם צילום: instagram

 

 

טוויטר מעלה ומשווה: הרשת החברתית העיפה מהפלטפורמה שלה עוד 486 חשבונות, בנוסף ל-284 משבוע שעבר. בטוויטר לא רק מגבירים את הקצב אלא יוצאים במסר די ברור, לפיו "אנו משעים חשבונות העוסקים במניפולציה מאורגנת… ומתכננים לשתף פעולה עם גורמי חוק היכן שניתן". בהשוואה לכיווץ הכתפיים פלוס מבט מבולבל של פייסבוק, או המערב הפרוע של מקומות כמו רדיט וטאמבלר, טוויטר היא יוצאת דופן בנכונות שלה להגן על המשתמשים בצורה עקבית למדי, ובמהירות בה היא מטמיעה שינויים.

 

בוטים ופייקים? לא אצלנו. טוויטר בוטים ופייקים? לא אצלנו. טוויטר

 

 

בפייסבוק נעשו לאחרונה מאמצים גדולים להילחם בדיסאינפורמציה והסתה, הפצת שנאה ושאר מחלות מקוונות. ואולם, מאמציה זוכים לתגובת נגד - מצד כמה מעובדיה שלה, לא פחות ולא יותר. כ-100 מתוך כ-25,000 עובדי הרשת החברתית יצאו נגד ההנהלה וטענו שהם נרדפים בשל ימניותם; הם הביטו בממשלה השמרנית והימנית שידעה ארה"ב ביותר מאז שנות השמונים, מתוך מקום מושבם הכי קפיטליסטי-שוק-חופשי במדינה המדוברת, צפו איך אויבי המדינה ונבחרי המדינה עושים יד אחת למגר דברים כמו דמוקרטיה ושלטון החוק, ובחרו להילחם על מה שחשוב להם. הדבר הזה שחשוב להם, הגבעה עליה הם נלחמים? להרגיש יותר נעים עם הדעות הפוליטיות שלהם בעבודה.

 

אף אחד מפתיתי השלג מאחורי היוזמה המדוברת לא טוען לאפליה בקידום, שכר, או סכנה לתפקידם. הודות לגמישות המחשבתית היחסית של רוב המעסיקים בעמק הסיליקון, גם ההתארגנות הנ"ל לא תעלה להם בתפקידם, דוגמת המתכנת המיזוגן מגוגל שעכשיו מיזוגן בפרילאנס. הבעיה נעוצה בכך שכאשר בעלי הכוח מאבדים מכוחם במסגרת תהליך של איזון, הם חשים שעצם אובדן חלק מהחשיבות או הכוח הזה הוא ביטוי של אפליה.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: איי אף פי

 

 

אך הטענות הסהרוריות בדבר רדיפה של תומכי-שלטון בסקטור הפרטי לא נוצרו בקרב עובדי פייסבוק, או משתמשים קונספירטיביים בטוויטר המאמינים בחסימות הצללים, אלא בתוך השלטון עצמו. סנאטורים וחברי קונגרס מאשימים את עמק הסיליקון בהעלמת עיתוני ימין מפיד החדשות או השתקת קמפיינים, דונלד טראמפ ג'וניור משתלח בטוויטר ו"מאפיית הוי הכחול" והנשיא טראמפ עצמו? הוא סבור שמדובר בקנוניה, שלא במפתיע.

 

בעוד התבטאות נחרצת טען הנשיא שטוויטר, פייסבוק ושאר הפלטפורמות החברתיות "דורכות על קרקע מסוכנת וכדאי להן להיזהר". מאוחר יותר אמר כי "גוגל מנצלת מלא אנשים… כדאי להם להיזהר… הם לא יכולים לעשות את זה לאנשים", זאת בהתייחסות לשטף האסוציאטיבי שחלק בטוויטר, אותו קינח ב"...גוגל ואחרים מדכאים את קולות השמרנים ומסתירים חדשות טובות. הם שולטים במה שאנו יכולים לראות. זהו נושא חמור והוא יטופל!"

 

ההשתלחויות הקבועות של טראמפ ועושי דברו בחברות עמק הסיליקון, רוב גופי החדשות, כמעט כל הסלבריטאים, ילדים המפגינים נגד ירי, מרפאות לבריאות האישה, נשים מעל משקל או גיל מסויים, יריבים פוליטיים, אתלטים שחורים, ג'ון מקיין ז"ל, מהגרים ועוד יכולות להידמות כהתנהגות אימפולסיבית לחלוטין או תכנית על זדונית; האמת היא בדרך כלל באמצע.

 

במקרה הנוכחי יכלה להיות זו התפרצות ספונטנית, או תגובה רגשית לצורך לשחרר עוד כ-41 מהחשבונות שחסם טראמפ בטוויטר, אך התזמון של ההתפרצות לא נראה מקרי. בשבוע הבא בכירים מפייסבוק וטוויטר יגיעו להעיד בפני הקונגרס לגבי צנזורה והתערבות זרה במערכות בחירות, והיותם במגננה יכול לעזור להסיח את הדעת מההצלחה של ההתערבות הזרה בבחירות האחרונות של ארה"ב. הממשלה הנוכחית בארה"ב, והמחנה בעקבותיה, מנסה להמשיך ולשחזר את ההצלחה המסחררת של 2016 כל הדרך אל עוד מינוי שופטים והקלות מס תאגידי.

 

השיטה: דה-לגיטימציה של כל מנגנוני הביקורת והפיקוח, הפרכה של המונח אמת ושיטת "לך תוכיח שאין לך אחות". בכדי שבכירים בעמק הסיליקון יצליחו לזחול מתחת לערימת ההאשמות חסרות הבסיס שמופנות אליהם מצד הסנאטורים הרפובליקנים הם ייאלצו- בתור התחלה- להניח את הלשון המכובסת בצד, ולהפסיק לכנות שקרים ותעמולה מפי נבחרי ציבור "חילוקי דעות". לאחר מכן ייאלצו לתת את הדעת על מעורבותם בנושא, ואילו צעדים עתידיים ניתן לקחת בכדי למנוע התערבות נוספת- אם מאוחר מדי עבור 2018, לפחות עבור 2020.

 

קצרצרים

 

1. פייסבוק ממשיכה במאבק עיקש ואופטימי למרק את תדמיתה, אולי מצפונה, והפעם: הופכת לירוקה. בבלוג החברה הכריזו אתמול בגאווה שהם "מתחייבים להפחתת הפצת גזי חממה ב75% והפעלת החברה באופן גלובלי ב100% אנרגיה מתחדשת, עד 2020". נכון שפייסבוק רוויית בעיות שברובן אינן אקולוגיות, כמו כן אין ספק שמדובר ביעד שאפתני. עם זאת, סביר שהמשפט הזה - היות שעבר את מכונת היח"צ האימתנית של החברה ושוגר מבחירתה לחלל העולם - יהפוך למציאות.

 

רוצה להיות ירוק. צוקרברג רוצה להיות ירוק. צוקרברג צילום: שאטרסטוק

 

 

2. לא רק לטראמפ יש טינה כלפי אמזון: אתמול הצטרף פוליטיקאי נוסף לחזית נגד בזוס, מכיוון אחר לחלוטין: ברני סנדרס, סנאטור דמוקרטי מוורמונט וזוכה פרס חביב הקהל בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב. אמש צייץ סאנדרס לינק שמעודד את עובדי המחסן של אמזון לדווח על תנאי ההעסקה שלהם, כאשר הוא מכוון להערכה שתנאים אלה ובפרט שכר העובדים אינם הוגנים, וכהכנה להגשת הצעת חוק בנושא ברביעי הקרוב. הנתונים הקיימים כרגע מאמאזון מעידים כי השכר החציוני של עובדי החברה עומד על 28,446 דולר לשנה, פחות ממה שג'ף בזוס מרוויח כל עשר שניות. אם הטינה של נשיא ארה"ב מבוססת על מצב כיסו האישי, האינטרס של סאנדרס - לא במפתיע - הוא רווחת העובדים בחברה. זאת, מתוך התפיסה הרדיקלית שאמזון תוכל להישאר רווחית גם אם עובדיה לא ייצטרכו לבחור בין לקנות אוכל או לשלם חשבון חשמל.

  

 

 

3. ולמי שמאס בשלטון החוק, נבחרו הפנים של המהפכה: קודי ווילסון, קריפטו-אנרכיסט וחובב נשק להוט. האחרון עומד בהצהרתו בטוויטר, בה הבטיח שבוע מרגש שהוא גם שבוע מהגיהנום, ומגיש עיקוף יצירתי לצו מניעה משפטי: במקום להוריד את קובץ הנשק להדפסה, עתה ניתן לרכוש אותו באתר. בעקבות השינוי באמצעי ההפצה וההגדרה, צפוי ווילסון להינות מפירות הפרצה שמצא בחוק לשמחתם של כל מטורפי הנשק בארה"ב. בחשש מה יכולה להישאל השאלה: במדינת טקסס בה קל יותר להשיג רובים ואקדחים באופן חוקי מבכל מקום בעולם, כולל ישראל של אחרי רפורמת הנשק, מי הם אלו שזקוקים ליכולת לירות בלי להראות את פניהם, או לצאת מהבית? לווילסון הפתרונים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x