שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הקברניט

איך יכול מטוס נוסעים לנחות על המים בלי לטבוע?

נחיתת חירום בים היא תרחיש מסוכן ומפחיד, אך מבנה המטוס מאפשר לו לצוף זמן רב, במקרים מסוימים. מה קובע אם יישאר על פני המים או ייפגע בנחיתה, ועד כמה חשוב הוא הגורם האנושי?

ניצן סדן 08:0716.06.18

אחד מתרחישי החירום המסוכנים ביותר בטיסה הוא נחיתת אונס במים; גם אם הצליח הצוות לייצב את המטוס ולהאיט אותו כנדרש, ישנה סכנה ברורה שיישקע במצולות. ועדיין, לא פעם הצליחו טייסים מיומנים להנחית מטוסי נוסעים גדולים על מקווי מים - כשהמפורסם בהם הוא צ'סלי סאלנברגר.

 

 

הוא הנחית איירבוס A320 על נהר ההדסון לאחר תקלה קריטית, ובנחיתה יצאו כל הנוסעים ללא פגע. המקרה אף הונצח בסרט Sully מ-2016, שמספר על חקירת האירוע.

 

 

 

 

איך יתכן שמטוס נוסעים ישרוד נחיתה בים ואף יצוף כסירה? לכנפי המטוסים שטח פנים גדול שמפזר את משקלן ומקל על ציפה, בשילוב עם מיכלי הדלק שבהן. אם המיכלים אינם מלאים, תתאפשר ציפה קלה יותר. בנוסף, גוף המטוס עצמו הוא צילינדר אטום ומלא אוויר.

 

נחיתה על המים נחיתה על המים צילום: China Daily

 

 

שלושה גורמים משפיעים על הצלחת הנחיתה. הראשון הוא מצבו הטכני של המטוס: אם חלה תקלה חשמלית או הידראולית נדירה ביותר שמקשה על התמרון, יתקשה הצוות להאט ולבחור את זווית הגישה האופטימלית. במקרה כזה, יתכן שייגרם נזק מבני משמעותי למטוס מעוצמת המכה על פני המים, גופו ייפרץ והוא ישקע. מטוס בו התקלה אחרת, למשל, במערכת הדלק או במנועים, עדיין ישמור על יכולת שליטה טובה.

 

השני הוא מצב פני המים. ים סוער מאוד ישפיע על עוצמת המגע בין המטוס ובין פניו ואף עלול לטלטל את הכלי באופן שייצור פריצת מים. בנוסף, זרמי האוויר שנוצרים במהלך סערות בים יקשו על הגעה לזווית גישה טובה. לעומת זאת, ים שקט או גלי מעט יאפשר נחיתה חלקה וציפה נוחה.

 

מתוך הסרט "Sully' מתוך הסרט "Sully' צילום: cmovies

 

 

השלישי הוא יכולות צוות הטיסה. למרות שכל טייס מטוס נוסעים מתאמן בסימולטורים על נחיתות חירום מכל סוג אפשרי, הניסיון האישי הוא שייקבע במידה רבה איך יתפקד הצוות ברגע האמת. אין לזלזל ביכולות הצוותים: ב-1996 הצליח טייס של חברת אתיופיאן לבצע נחיתת אונס בים תוך שכלי נשק של חוטפים מכוונים לראשו. המטוס, שאזל לו הדלק, אמנם התהפך והתפרק בנחיתה משום שהים סער ו אך כחצי מהנוסעים ניצלו.

 

 

 

מה קורה לאחר נחיתת חירום בים? המגלשות המתנפחות שמחוברות לדלתות המטוס יתפקדו כרפסודות, וצוותי חילוץ ימהרו להגיע למקום ההתרסקות. קריטי להישמע להוראות הצוות באופן מדויק; למשל, מי שינפח את חגורת ההצלה שלו לפני המגע עם המים עלול להתקשות ביציאה מן המטוס אם יוצף. הדרכת הצוות נועדה לשמור על חייכם - ולכן חשוב לציית לה ללא סייג.
לכל הכתבות של מדור הקברניט
בטל שלח
    לכל התגובות
    x