$
אפליקציות

מתכנת גנב 40 אלף תמונות ממשתמשי טינדר

המפתח מתכנן להשתמש בתמונות מאפליקציית המין המזדמן במטרה ללמד כלי בינה מלאכותית להבדיל בין גברים ונשים. מאגר התמונות הוקם ללא אישור המשתמשים והועלה לרשת - אך לפני שהוסר, נשמר בידי מאות גולשים

ויקי אוסלנדר 11:5303.05.17
אלפי תמונות של משתמשים באפליקציות הדייטים טינדר נאספו על ידי מתכנת פרטי ללא ידיעתם - במטרה לשמש בניסוי בתחום הבינה המלאכותית. המתכנת פרסם סקריפט "פשוט" כלשונו, "כדי להוריד תמונות פרופיל מטינדר וליצור בסיס נתוני פנים".

סטיוארט קוליאני (Colianni) החליט כי הוא רוצה לבנות בסיס נתונים משלו בשל אכזבתו מהמאגרים הקיימים, אלו לטענתו "נוטים להיות קטנים מדי". קוליאני החליט אם כך להוריד 40 אלף תמונות פרופיל מטינדר, 50% של נשים ו-50% של גברים כדי לנסות לייצר מערכת שתצליח להבדיל ביעילות גדולה יותר בין גברים לנשים. את התמונות הוא העלה ל-Kaggle של גוגל, פלטפורמה של למידת מכונה. באתר ציין קוליאני כי "טינדר מעניקה גישה לאלפי אנשים במרחק קילומטרים ספורים ממני. למה לא למנף אותה כדי לבנות מערך נתונים של פנים שיהיה טוב יותר וגדול יותר?".

 

אפליקציית טינדר אפליקציית טינדר צילום: GUYSGAB

 

למה לא למנף את מאגר התמונות של טינדר? משום שזו סוגיה שנוגעת לפרטיות משתמשים. אף שמשתמשי טינדר מעניקים לחברה, לפי התקנון, את הזכות להשתמש בתמונות ללא זכות תמלוגים, הם לא נותנים את הזכות לצד שלישי, אפילו לא לשם ניסוי לכאורה תמים בבינה מלאכותית.

 

תחום פרוץ ורגיש

 

פיתוחים בתחום הבינה המלאכותית נעדרים כל רגולציה או כללי אתיקה - וענקיות טכנולוגיה שיודעות כי תחום זה רגיש משתפות פעולה בפרויקטים של קוד פתוח ומיסוד התחום. המטרה, בין היתר, היא להימנע מפיתוח מערכות קטלוג מתוחכמות בעלות הטיה תרבותית או מגדרית. צורך זה נבע לאחר שתוכנות בינה מלאכותית כמו למשל של גוגל זיהו אנשים שחורי עור כגורילות, או בוט של מיקרוספוט שהפך במהירות למיזוגן התומך ברעיונות של עליונות הגזע הלבן. כשמתכנת פרטי אחד לוקח על עצמו ללמד מחשב לזהות בין גברים לנשים, ניתן לשער אילו השלכות צפויות עבור אנשים שלא יעמדו בסטנדרטים ספציפיים שבו הוא מחזיק. יתכן ומשתמשים עם מגדר מטושטש יותר יסבלו מזיהוי שגוי ואולי פוגעני.

 

מאז נודע על הקמת מאגר הנתונים, פנתה טינדר ל-Kaggle בבקשה להסירו. החברה הורתה לקוליאני להסיר וכך עשה זאת, לא לפני שכ-300 איש הורידו את מאגר הנתונים שיצר. לפי TechCrunch, היו אלה שישה קובצי zip, ארבעה עם 10,000 תמונות פרופיל של משתמשי טינדר ועוד שני קבצים עם 500 תמונות מדגמיות של גברים ונשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x