$
חדשות טכנולוגיה

רוצים להגיש תביעה נגד פייסבוק? בקרוב תוכלו לעשות את זה באימייל

הרשת החברתית הגיעה להסדר עם פרקליט ישראלי שתבע אותה לפיו תספק לו כתובת מייל אליה ניתן יהיה לשלוח תביעות משפטיות נגד פייסבוק העולמית. אולם ייתכן שדווקא הסדר כזה יקשה על הגשת תביעה בארץ

עומר כביר 18:5117.08.16

פרקליט ישראלי שתבע את הרשת החברתית הגיע עמה להסדר שלפיו יקבל כתובת אימייל אליה ניתן יהיה לשלוח תביעות משפטיות נגד פייסבוק העולמית. עם זאת, מומחה משפטי מזהיר שההסדר דווקא עלול להקשות על הגשת תביעות נגדה, שכן בתי משפט בישראל כבר קבעו בעבר שאין מניעה להגיש תביעה נגד החברה כאן בישראל.

 

בסוף 2015 הגיש עו"ד גיא אופיר, שמנהל כמה וכמה קרבות משפטיים נגד פייסבוק, עתירה בבקשה להורות לרשם החברות לחייב את פייסבוק להירשם כחברה זרה שמקיימת עסקים בישראל. "רישום שכזה מחייב שיהיה לה נציג לקבלת דואר", הסביר אופיר ל"כלכליסט". הרישום מחייב את החברה למנות נציג שלו ניתן להגיש כתבי בית דין – ומינוי נציג זה היה כנראה המטרה הלא מוצהרת של התביעה.

 

 צילום: גטי אימג'

 

אתמול הגיעו הצדדים להסדר פשרה, שקיבל תוקף של פסק דין, שלפיו בתוך 30 יום תעביר לו הרשת החברתית כתובת אימייל שתשמש להמצאת כתבי בית-דין בישראל. "כל הפונים לכתובת הדוא"ל כאמור יקבלו הודעת דואר אלקטרוני חוזרת אוטומטית, המאשרת את ביצוע הפניה לכתובת הדוא"ל", נכתב בהסדר. "המצאה לכתובת הדוא"ל האמורה תהווה המצאה כדין לפייסבוק אירלנד".

 

"קיבלנו משהו יותר טוב – במקום נציג פיסי, תיבת דוא"ל שפעילה 24 שעות", הסביר אופיר. "במצב כיום, אחרי הגשת תביעה נגד פייסבוק צריך להמציא את התביעה לפייסבוק, ובשביל צריך למסור אותה למישהו. מכיוון שהחברה יושבת בחו"ל, צריך לבקש התר המצאה מחוץ לתחום וזה יכול לקחת שנתיים. בעוד 30 ימים לא יהיה יותר צורך בהיתר כזה. פשוט שולחים את התביעה למייל וזה ייחשב המצאה כדין". כן ציין הפרקליט שמשתמשים יוכלו להעזר באימייל על מנת לשלוח תלונות שונות לפייסבוק, אם כי לחברה אין שום חובה להשיב לתלונות אלו.

 

לפי הסדר הטיעון, כתובת האימייל המדוברת תימסר ישירות לאופיר עצמו. ולדבריו, בשלב הראשון לפחות ייתכן שהיא לא תפורסם ברבים. "נקים אתר שבו יהיה הסבר לכל הדיוט שמסביר את משמעות הסדר הטיעון ומה אפשר לעשות", הוא אמר. "באמצעות האתר, כל אחד יוכל לכתוב פניות או קבצי תביעה ולשלוח את המידע לפייסבוק, וכן לקבל באמצעותו את תשובות החברה ולעקוב אחר הטיפול בפנייה. אני רוצה לאפשר לאנשים לשמור על הזכויות ולעקוב אחרי העוולות של פייסבוק. אני רוצה שזה יהיה אתר שמרכז את הכול".

 

עם זאת, אופיר מבהיר שהאימייל המדובר לא יהיה סוד מדינה: "מי שלא ירצה לשלוח באמצעות האתר יקבל את המייל. אם מישהו יגיד שהוא לא רוצה לעבוד באמצעות האתר שהקמנו הוא יקבל את המייל. אם יש אנשים שרוצים לשלוח בלי שכולם ידעו, אז הם יקבלו את הכתובת. זה לא סוד מדינה. אבל עוד לא חשבתי על זה עד הסוף".

 

אופיר מציג את ההסדר כהישג חשוב וייחודי לאזרחי ישראל. ואולם עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות לא ממהר להתרגש. "אין פה שום דבר חדשני", הוא אומר. "בית משפט מחוזי כבר אישר לפני חודשיים ניהול הליך על ידי פייסבוק בישראל, ויש אפשרות לתבוע אותם בארץ. על פניו, ההסדר הזה מרחיק את ההתדיינות מהחברה הישראלית, שכרגע מאבדת את כל הקשר. בכל מקרה אני מברך על התקשורת במייל ומקווה שהיא תחשף לכל הציבור".

 

מפייסבוק נמסר בתגובה: "פייסבוק אירלנד החליטה, בשיתוף עם העותרים, להעמיד כתובת דואר אלקטרוני באמצעותה ניתן יהיה לשלוח כתבי בית דין והודעות אל פייסבוק אירלנד, המספקת את שירות פייסבוק בישראל. אנו מברכים על כך שבית המשפט אישר כעת הסכם משותף זה. נבקש להדגיש בפני המשתמשים ששירות פייסבוק בישראל אינו משתנה, וכי לרשות משתמשים המבקשים לדווח על דבר מה פייסבוק מעמידה כלים מקוונים ייעודיים, המהווים את הדרך המהירה והיעילה ביותר לטיפול בפניותיהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x