$
חדשות טכנולוגיה

תמיד יורים בשליח: פייפאל מנסה לסייע לנטפליקס ומפסידה לקוחות

חברת התשלומים פנתה לשירותי VPN מסביב לעולם בדרישה שלא יאפשרו ללקוחותיהם להתחבר לנטפליקס, אלו מסרו לפייפאל בתגובה שיפסיקו להשתמש בשירותיה

הראל עילם 16:4510.02.16

נטפליקס ממשיכה את מסע הצלב שלה כנגד שירותי VPN, ועכשיו גם מגייסת לשורותיה את פייפאל. מספר שירותי VPN מסביב לעולם, ביניהם Unblock-US האמריקאי ו-UnoTelly הקנדי, דיווחו בימים האחרונים – בין השאר דרך אתר קהילת שיתוף הקבצים TorrentFreak - שחברת התשלומים פייפאל פנתה אליהם בדרישה שלא יאפשרו ללקוחותיהם להתחבר לנטפליקס. בתגובה, השירותים בחרו שלא להשתמש יותר בפייפאל כפלטפורמת תשלומים.

שירותי VPN מאפשרים למשתמשים להסוות את כתובת ה-IP שלהם ולהראות כגולש הממוקם בכתובת גיאוגרפית אחרת. ברוב המקרים, גולשים משתמשים ב-VPN על מנת לעקוף צנזורה ממשלתית מקומית – טורקיה וסין לדוגמה חוסמות את הגישה ליוטיוב. אבל השירות שימושי גם למשתמשים בשירותי תוכן בתשלום שבהם תכנים מסוימים זמינים רק במדינות אחרות – ישנם לא מעט שידורי ספורט הזמינים רק בארצות הברית, למשל.

נטפליקס מנהלת מלחמה אבודה מראש נטפליקס מנהלת מלחמה אבודה מראש צילום: Alex Washburn/Wired

 

במקרה של נטפליקס, בגלל ענייני זכויות יוצרים והסכמי שידור, למשתמשים בארצות הברית מוצע מגוון תוכנים רב יותר מאשר, למנויים בישראל, למשל. לפי בדיקת "כלכליסט" משתמשי נטפליקס בארצות הברית נהנים מכמות סדרות גדולה פי 3 מאשר אלה בישראל.

 

לפני כחודש, לאחר שנטפליקס הודיעה שהיא פותחת את שירות הסטרימינג שלה לכל העולם, היא מיהרה להכריז שהיא תתחיל להילחם בתופעת ה-VPN – למרות הכרזות הפוכות בנושא בעבר מצד הנהלת החברה. בישראל, משתמשים רבים התחברו לשירות הסטרימינג באמצעות VPN עוד לפני שנטפליקס פתחה אותו לשימוש בכל העולם.מנהג זה המשיך גם לאחר ההשקה הבינלאומית. בעוד שהדבר אינו מפריע בפועל לנטפליקס, בגלל נושא זכויות היוצרים החברה מחוייבת להגן על זכויות היוצרים של רשתות הטלוויזיה, ונאלצת להיאבק בתופעה.

 

הבעיה היא שאין כיום אמצעי טכנולוגי המאפשר חסימת שירותי VPN לחלוטין – גם ממשלת סין מתקשה לחסום את כל התעבורה הפיראטית במדינתה. נטפליקס חסמה באופן זמני מספר שירותי VPN על ידי זיהוי מערך כתובות ה-IP המשמשות אותן, אבל השירותים עקפו את החסימה הזאת בתוך שעות בודדות. עכשיו, נטפליקס פנתה לפייפאל לעזרה. פייפאל מצידה פנתה לשירותי ה-VPN, אבל אלו העדיפו לוותר על פייפאל מאשר על הגולשים העושים בהם שימוש על מנת להתחבר לנטפליקס.

 

ניל האנט, ראש חטיבת המוצרים בנטפליקס, הודה כי המלחמה ב-VPN היא כמו "מרדף חתול ועכבר", וכי זה "טריוואלי" עבור שירותי VPN לעבור למערך כתובות חדשות.

המייל ששלחה פייפאל מסביר כי החברה כפופה לחוקי הבנקים האמריקאים, ולפיכך אינה יכולה לקבל או לשלוח תשלומים מבתי עסק המפרים זכויות יוצרים. נציגי UnoTelly אמרו ל-TorrentFreak כי הדרישה הגיעה ללא הכנה מראש, וכי הם "מאוכזבים מהפעולה החד-צדדית הזאת. "הם פעלו בלי שום הזהרה. אנחנו מספקים שירותים חוקיים לחלוטין של VPN. השירות שלנו מחבר אנשים בכל העולם". עם זאת, גם האתר של UnoTelly אומר בצורה ברורה שהם מאפשרים למשתמשים לעקוף את החסימה הגיאוגרפית לשירותים כגון נטפליקס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x