$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

פוסון הסינית תשקיע 25 מיליון דולר באורנים מדיקל מפתח תקווה

אורנים פיתחה מכשיר שעוקב אחר זרימת הדם במוח באמצעות קרינת אינפרה־אדום וגלי אולטרה־סאונד, וכך חוסך הליך פולשני. פוסון, הנמצאת בימים אלה במגעים מתקדמים לרכישת הפניקס, כבר רכשה את החברה הישראלית אלמה לייזרס

מאיר אורבך 07:0328.10.15

חברת המכשור הרפואי הגדולה בסין פוסון פארמה משקיעה 25 מיליון דולר בחברת מדעי החיים הישראלית אורנים מדיקל (Ornim), כך נודע ל"כלכליסט".

 

אורנים, שיושבת בפתח תקווה ומעסיקה כ־30 עובדים, פיתחה מוניטור העוקב אחר זרימת הדם והחמצן במוח וברקמות השריר בצורה חסכונית ומבלי לבצע בדיקה פולשנית. עד היום היא גייסה כ־35 מיליון דולר בכמה סבבים, ובחברה מסרבים להגיב בנוגע למטרת הסבב הנוכחי. 

 

יו"ר חברת פוסון, גואו גואנגצ'אנג יו"ר חברת פוסון, גואו גואנגצ'אנג צילום: בלומברג

 

אורנים, שהוקמה ב־2004, עוסקת בפיתוח מכשור רפואי. המוניטור שפיתחה, הפועל באמצעות שילוב של קרינת אינפרה־אדום וגלי אולטרה־סאונד, קיבל את אישור ה־FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי). שמירה על זרימת דם ואספקת חמצן תקינות חשובה לחולים שנתונים בסכנת חיים, וכיום מדידה מלאה אפשרית רק על ידי שימוש בכמה מכשירים במסגרת בדיקות פולשניות.

 

החברה נוסדה על ידי ד"ר רויטל שכטר וד"ר מיכל בלברג. המנכ"ל כיום הוא ישראל שרייבר, שהתמנה ב־2012 לאחר שמילא כמה תפקידים בכירים בתעשיית מדעי החיים בישראל.

 

המשקיעים העיקריים בחברה עד היום הם קרן ההון סיכון אורבימד, זרוע ההשקעות של תאגיד GE, וקרן ההון סיכון של דוידי גילה גלה ונצ'רס. אורבימד השתתפה והובילה את שני סבבי הגיוס העיקריים של החברה - כ־20 מיליון דולר ב־2012 (ביחד עם GE) וכ־10 מיליון דולר בסבב שקדם לו באותה השנה.החברה גם ביצעה סבבים קטנים נוספים לגיוס כסף ממשקיעים פרטיים. גלה ונצ'רס השקיעה בחברה בתחילת דרכה.

 

תאגיד פוסון, שנוסד ב־1992 ונסחר בבורסה של הונג קונג לפי שווי של יותר מ־10 מיליארד דולר, מחזיק בחברות בריאות, נדל"ן, ביטוח ועוד. פוסון פארמה, הנמצאת בבעלותו, היא הגדולה מסוגה בסין.

 

ההשקעה של פוסון באורנים היא לא הראשונה בשוק המקומי: ב־2013 רכשה החברה את אלמה לייזרס ב־240 מיליון דולר, כיום משלימה החברה את הליך רכישת הפניקס, ולאחרונה פורסם ב"כלכליסט" על מגעים שניהלה החברה לרכישת

לומניס בכ־480 מיליון דולר מתוך כוונה למזגה עם אלמה לייזרס.

 

אורנים (Ornim)

 

 • נוסדה: 2004
 • תחום: מכשור רפואי
 • מוצר: מוניטור למעקב אחר זרימת חמצן ודם במוח
 • מייסדים: ד"ר רויטל שכטר וד"ר מיכל בלברג
 • מנכ"ל: ישראל שרייבר (בתמונה)
 • עובדים: 30, בפתח תקווה
 • גייסה עד כה: 35 מיליון דולר מאורבימד, GE וגלה ונצ'רס

בטל שלח
  לכל התגובות
  x