$
חדשות טכנולוגיה

חברה אמריקאית: ווייז גנבה לנו את הנתונים, הצליחה בזכותנו

PhantomAlert, שמתחרה באפליקציה הישראלית שנרכשה בידי גוגל, טוענת שבלי המידע שנלקח ממנה לא היתה ווייז כובשת את השוק. פנטום תבעה את גוגל ודורשת פיצויים, אך לא טרחה להסביר כיצד נגנבו לכאורה הנתונים

נמרוד צוק 10:0803.09.15
חברה אמריקאית בשם PhantomAlert, מתחרה כושלת למדי של ווייז בתחום הניווט, תובעת עתה את החברה המצליחה בטענה שגנבה לה מסד נתונים ושילבה אותו באפליקציה הפופולרית. החברה דורשת מבית המשפט להורות לגוגל, המחזיקה בווייז מאז 2013, לסגור את השירות ולשלם לה פיצויים בסכום שטרם הוגדר.

בדומה לווייז, גם PhantomAlert מחזיקה במסד נתונים של "נקודות עניין" קבועות ומשתנות - מצלמות מהירות, ניידות משטרה, אתרי עבודות בכביש, תאונות ומטרדים אחרים. על פי הנטען במסמכי התביעה, שהוגשה ביום שלישי לבית המשפט המחוזי של צפון קליפורניה, ביולי 2010 פנה נועם ברדין, מנכ"ל ווייז, למנכ"ל PhantomAlert ג'וזף סאיום והציע לו כי שתי החברות ישתפו פעולה ויחלקו זו עם זו את מסדי הנתונים שלהן.

 

נועם ברדין נועם ברדין צילום: עמית שעל

 

סאיום, לטענת התביעה, סירב להצעה. גם המידע של PhantomAlert נאסף מדיווחי גולשים, אבל בניגוד לווייז שמתמקדת יותר בהתרעות על מפגעים זמניים כמו תאונות, המתחרה מוושינגטון הבירה שמה דגש גדול יותר על 400 אלף מטרדים קבועים - בעיקר סוגים שונים של אמצעי אכיפה משטרתיים.

 

לאחר הסירוב, נטען בתביעה, בחרה ווייז להעתיק ללא רשות את בסיס הנתונים של PhantomAlert ולשלב את המידע בשירותיה. החברה לא הסבירה כיצד בוצעה ההעתקה, טענה משונה מעט מאחר והמידע אמנם נגיש למשתמשי האפליקציה על גבי המסך, בהתאם למיקום שלהם, אבל לא זמין לשאיבה אוטומטית בהיקף סיטונאי מבחוץ. החברה אף סירבה לענות לשאלת אתר Arstechnica כיצד בוצעה ההעתקה. לדבריה, ההוכחה כי המידע הועתק מצויה בשורה של נקודות עניין מזויפות, שהיא שתלה בכוונה בבסיס הנתונים שלה כדי לעקוב אחר העתקות, נקודות שעתה ניתן למצוא אותן גם במפות ווייז.

 

אפליקציית ווייז אפליקציית ווייז

 

הסיבה להגשת התביעה רק עכשיו, כך נראה, היא העובדה שבסיס הנתונים לא היה מוגן עד כה כקניין רוחני - למרות שהחברה פועלת כבר שבע שנים, רק ב-20 באוגוסט האחרון אישר משרד זכויות היוצרים האמריקאי את בקשת החברה לזכויות יוצרים על המידע הכלול בו.

 

לטענת סאיום, המידע שווייז העתיקה לכאורה מ-PhantomAlert תרם לכך שהיא הצליחה לקבל מגוגל סכום של 1.03 מיליארד דולר כאשר ענקית החיפוש רכשה אותה ב-2013. "הקמתי את החברה לפני שבע שנים כיזם עם חלום, ועתה החלום שלי רוסק על ידי חברות שמרוויחות משנים של דם, יזע ודמעות שהצוות שלנו השקיע במוצר", טען סאיום. גוגל טרם הגיבה לפרסום.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x