$
חדשות טכנולוגיה

לנובו שוב נתפסת: אילצה רוכשים להשתמש ביישומים שלה

יצרנית המחשבים האישיים הגדולה בעולם ביקשה להכריח משתמשים שהתקינו ווינדוס פרטי להתקין גם את אפליקציות הבית שלה. החברה ניצלה תכונה לא ידועה של ווינדוס לשם כך

רפאל קאהאן 07:5815.08.15

לנובו התקינה מערכת המכריחה את המשתמשים להתקין את חבילת אפליקציות הבית שלה, אפילו אם הלקוח לא היה מעוניין בכך. על פי דיווחים שעלו אמש, החברה השתמשה לשם כך בתכונה עלומה של ווינדוס המאפשרת להפעיל תוכנות לפני טעינת מערכת ההפעלה.

הרעיון שהנחה את לנובו היה להוסיף באופן שקוף את תוכנת העדכון הגנרית שלה שמתחברת ישירות לשרתי החברה על מנת לעדכן את המחשבים מתוצרתה. עם זאת לדברי מומחים, מדובר לא רק בעקיפה של רצון המשתמש לבחור את האפליקציות שיותקנו על המחשב הפרטי שלו, אלא גם פרצת אבטחה.

 

אם רכשתם מחשב שיוצר אחרי יוני 2015, אתם מכוסים אם רכשתם מחשב שיוצר אחרי יוני 2015, אתם מכוסים

 

התוכנה של לנובו - Lenovo Service Engine - הותקנה ישירות ב-firmware של המחשב והחלה לעבוד ברגע שהיא זיהתה שתוכנת העדכון לא הייתה מותקנת. זאת אף אם המתשמש מחק את גרסת הווינדוס של לנובו בכוונה כדי להימנע מתוספת האפליקציות של החברה. זאת ועוד, התוכנה של לנובו יצרה קשר ישירות עם שרתי החברה מבלי ליידע את המשתמשים. הרעיון היה לאפשר לה להזריק את העדכונים שלה ישירות למחשב המשתמש - גם אם גרסת הווינדוס שהותקנה על המחשב לא נרכשה דרכה.

 

לנובו עדכנה כי התכונה הזו אינה מותקנת במחשביה מאז יוני שעבר, כך שמי שרכש מחשב שיוצר לאחר תאריך זה אינו צריך להיות מודאג. לפני מספר חודשים נתפסה לנובו בפעולה דומה בה הייתה מעורבת גם סופרפיש הישראלית, במסגרתה היא נהגה להזריק פרסומות לדפדפני המשתמשים.

 

לא רק לנובו נוהגת לשנות את אופן הפעולה של מערכות ווינדוס; גם סמסונג נתפסה כשהיא מתקינה תוכנת עדכון המנטרלת את עדכוני ווינדוס. במקרה של סמסונג, החברה השיקה עדכון לתוכנה שמאפשרת ללקוח לבחור דרך מי לעדכן את המערכת שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x