$
חדשות התקשורת

מנכ"ל youphone: "בסוף נחזור לשלוש חברות סלולר והצרכן יפסיד"

אריאל שרייבר תקף את המדיניות של משרד התקשורת שיצרה חמש חברות סלולר שמתחלקות על שלוש תשתיות: "הצרכן מרוויח ממלחמת המחירים בטווח הקצר, אך בטווח הבינוני השוק יתכנס חזרה ל-3 חברות"

אופיר דור 12:5721.01.15
"ענף הסלולר נמצא בכאוס מוחלט. ישנה מלחמת מחירים אגרסיבית שהצרכן מרוויח ממנה בטווח הקצר, אך בטווח הבינוני לא מן הנמנע כי יחל בשוק תהליך של מיזוגים ורכישות ושוק הסלולר יתכנס חזרה למבנהו המקורי של שלוש חברות סלולר בעלות תשתית", כך אמר היום (ד') אריאל שרייבר, מנכ"ל חברת הסלולר youphone מקבוצת אלון רבוע כחול.

 

שרייבר אמר בוועידה בתל אביב כי "החזרה למבנה של שלוש חברות סלולר יוביל להאטה משמעותית בתחרות, לעליית מחירים, לפגיעה בשירות ולצמצום ההשקעות בטכנולוגיה וכל זאת בחסות משרד התקשורת".

 

המפעילים הווירטואליים חסרי הרשת העצמאית כמו רמי לוי, youphone והום סלולר הם המפסידים הגדולים מהמצב שנוצר בשוק הסלולר בעקבות הסכמי שיתוף הרשתות שנחתמו בין החברות הוותיקות, סלקום ופרטנר, לבין השחקנים הצעירים, גולן טלקום ו-HOT mobile.

 

הסכמים אלו חוסכים לגולן ול-HOT את הצורך להקים תשתית סלולר עצמאית ומעניקים להם אופציה להיכנס כשותפים ברשת במחיר זול יחסית. כך יכולים HOT וגולן להציע תעריפים זולים מאוד, שהשחקנים הווירטואליים אינם יכולים להציע, ולמעשה גם לא חברות הסלולר הוותיקות שהעלויות שלהן גבוהות יותר. אלא שלתפיסת שרייבר ורבים אחרים המצב הנוכחי אינו בר קיימא.

 

אריאל שרייבר, מנכ"ל youphone. מהמפסידים מהמדיניות אריאל שרייבר, מנכ"ל youphone. מהמפסידים מהמדיניות צילום: אוראל כהן

 

לדברי שרייבר, "כולם רוצים לראות את התחרות המבורכת בענף הסלולר נמשכת, אבל התחרות הזאת היא מלאכותית ואינה מאוזנת. רפורמת הסלולר אמורה הייתה לייצר תחרות בריאה בין חמש חברות בעלות תשתית עצמאית לצד מפעילים וירטואליים, אך בסופו של דבר הניסיון להכניס מפעילים חדשים בעלי תשתית כשל.

 

"משרד התקשורת שינה את תנאי המכרז בדיעבד והעניק הקלות לא הוגנות ולא פרופורציונלית לגולן טלקום ו-HOT mobile, שהובילו לכשל שוק וחוסר איזון בתחרות, ומכאן הסיכון לחזרה לטריאופול קיים וממשי. אסור לאשר את הסכמי איחוד הרשתות במתכונתו הנוכחית וזאת במטרה לשמור על התחרות והמחירים לטובת הצרכן".

 

שוק הסלולר בישראל כולל מספר לא פרופורציונאלי של שחקנים רגילים, כך שנוצר מצב שלמפעילים הווירטואליים קשה לתת ערך מוסף אמיתי ולחדור לשוק.

 

שרייבר התייחס לחשיבות של מפעילים וירטואליים בשוק הסלולר ואמר כי "בכל העולם הבינו את חשיבות מפעילים אלו לקיומה של תחרות לאורך זמן והמפעילים הווירטואליים זוכים לאחוזי חדירה גבוהים. לדוגמה בגרמניה המפעילים הווירטואליים הגיעו לנתח שוק של 19% ובאנגליה ל-13%. בעולם קיימים כ-120 מיליון מנויים בחברות הוירטואליות, עם תחזית צמיחה ליותר מ-300 מיליון מנויים בשנת 2017". שרייבר אמר שהוא רואה את youphone נכנסת גם לתחומים נוספים כמו האינטרנט הביתי והטלוויזיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x