מכשירים

פרשנות

האסטרטגיה החדשה של סמסונג: קליע כסף בליבה של אפל

מכשיר הגלקסי אלפא, שנחת לאחרונה בישראל, הוא התשובה היצירתית של סמסונג לאייפון 6. הוא אמנם כמעט זהה לו בעיצובו ויכולותיו, אך ישרת נאמנה את מטרות החברה: מניעה ממשתמשי אנדרואיד להגר ל-iOS - ועל הדרך, לגנוב משתמשים מאפל

ניצן סדן 12:4011.10.14

המדיה הטכנולוגית הרימה גבה כשחשפה סמסונג הגלקסי אלפא: סמארטפון יפייפה אך בעל מפרט מוגבל ביחס לשל מכשירי הדגל המתחרים ולגלקסי S5, שעדיין עולה כמו סמארטפון פרימיום. לאחר שסקרתי את המכשיר, הבנתי שסמסונג לא רוצה בכלל להתחרות ביתר יצרניות האנדרואיד.

המכשיר הוא חלק ממהלך רחב נגד האייפון 6 של אפל. לפניכם כמה נקודות עיקריות שזיהיתי באסטרטגיה החדשה - אשר צפויות להקשות על היריבה האמריקאית בשווקים רבים, ביניהם ארצות הברית.

 

גלקסי אלפא גלקסי אלפא צילום: ניצן סדן

 

חדשנות במסווה של העתקה

 

סמסונג לקחה את הנוסחה המוצלחת של האייפון ויישמה אותה במכשיר משלה. כשמשווים אותו למכשירי דגל אחרים, הגלקסי אלפא לא עושה שום דבר טוב יותר: המסך פחות חד, הביצועים דומים, המצלמה פחות טובה, הממשק זהה לשל כל שאר סמארטפוני גלקסי האחרונים. אז מה נשתנה? האריזה, כמובן: עם משקל נמוך משל האייפון 5, גוף דק משל האייפון 6 ומסך באיכות דומה לשלו, מדובר בטלפון שהחומרה שלו נועדה ליישר קו כלפי מטה - עם מכשירי אפל ולא כלפי מעלה, עם מכשירי HTC, LG או סוני. מדובר בתפיסה חדשנית מאוד בכל הנוגע לתחרות של סמסונג עם אפל: במקום לבנות טלפון בעל חומרה טובה יותר, בנתה סמסונג טלפון עם חומרה דומה מאוד כשההבדל הבולט ביותר הוא הממשק: אנדרואיד בתצורת TouchWiz של החברה במקום iOS 8.

 

מכשיר האייפון 6 מכשיר האייפון 6

 

מניעת הגירה לאייפון

 

האיום שמציב האייפון 6 בפני יצרניות האנדרואיד הוא שונה מבעבר: סוף סוף השכילה אפל להצטרף לכל יתר השחקניות בשוק ולהשיק טלפונים עם מסך בגודל נורמטיבי. בכך, מתבטל אחד החסרונות הוותיקים ביותר של מכשירי האייפון לדורותיהם. בעיני סמסונג, משתמשי גלקסי S4 ו-S5 עשויים לנצל את ההזדמנות ולעבור לאייפון 6 או 6 פלוס, בעיקר בצפון אמריקה חובבת האייפון. לכן, היה עליה למצוא פיתרון עבור הסקרנים שבקרב משתמשי האנדרואיד: טלפון שנראה, מרגיש ועולה כמו אייפון 6 - ועדיין מצויד באותה מערכת הפעלה מוכרת ונפוצה, מה שיחסוך מהמשתמשים מלהסתבך עם תהליך ההסתגלות למערכת הפעלה ואקוסיסטם חדשים. משתמש אנדרואיד שיעבור ל-iOS יגלה שהרבה דברים השתנו, לא בהכרח לטובה ולא מן הנמנע שבכך יתמקדו הקמפיינים הבאים של סמסונג; הקודמים התמקדו בתכונות שיש במכשירי גלקסי ולאייפון טרם הגיעו, אך הגלקסי אלפא לא עושה שום דבר שהאייפון 6 לא עושה. מול האייפון 6 פלוס לא צריכה סמסונג להציב מתחרה שקול: כבר יש לה טלפון שעושה הכל טוב יותר, לפחות על הנייר: הגלקסי נוט 4.

 

מעריצי אפל. סמסונג לא רוצה לאבד משתמשים מעריצי אפל. סמסונג לא רוצה לאבד משתמשים

 

חטיפת אייפוניסטים

 

סמסונג הבינה שהמיתוג שלה מספיק חזק בעולם כדי למשוך את רוב משתמשי האנדרואיד; ממשק TouchWiz אמנם מעצבן, האפליקציות מיותרות ויש מכשירים מרשימים יותר בשוק - אבל המיתוג עושה את שלו ומיליונים צובאים על החנויות וחוזרים הביתה עם גלקסי. כדי לקסום לבעלי דגמי אייפון ישנים, קלטה סמסונג שהיא כבר לא צריכה להציג מכשיר עם מסך ברזולוציית 2K ובגודל של יותר מ-5 אינץ', בעיקר כי האייפוניסטים רגילים להרבה, הרבה פחות. הם צריכים מכשיר נורא יפה, בגודל בינוני, עם תצוגה מעולה אבל לאו דווקא ברזולוציה קיצונית מצד החומרה - וממשק פשוט במיוחד מצד התוכנה. אז את סוגיית הממשק היא אולי לא הצליחה לשפר מהותית, אבל המסתכלים בקנקן עשויים ליפול שבי ביופיו. לראייתי, גרסת TouchWiz לאנדרואיד L, השדרוג הבא של מערכת ההפעלה, תכלול שינויים קיצוניים בממשק. יתכן שבתור תשובה לסירי, סמסונג תוותר על S Voice, רכיב ההפעלה הקולית האיום שלה ותשלב כלי אחר - מגוגל Now ועד פיתוחים של ניואנס, אינטל ואחרות.

 

סמסונג תהיה חייבת לשפר את TouchWiz סמסונג תהיה חייבת לשפר את TouchWiz צילום: ניצן סדן

 

הדגמים הבאים יהיו זולים ונגישים יותר

 

הגלקסי אלפא נראה בשלב זה כמו ניסוי נקודתי, אבל להערכתי סמסונג תשיק לו בעתיד אחים קטנים; אם תבחר במסך קצת קטן יותר, במעבד מדור קודם ובמרחב אחסון קטן יותר, תוכל לחסוך משמעותית בעלויות הייצור ולהביא לשוק מכשירים שנועדו לקטגוריית הביניים. שילוב העיצוב האטרקטיבי בחבילה זולה יותר תקסום למשתמשים שעד כה רק פינטזו על אייפון 6 או מכשיר דגל אחר. עם הקמפיין הנכון והשקה בינלאומית מהירה, תוכל סמסונג לתפוס כך נתח משמעותי משוק מכשירי הביניים - שוק בו היא מפסידה לאחרונה ליצרניות הסיניות למיניהן.

 

ואם אפל תתבע על גניבת העיצוב?

 

אז תתבע; סמסונג שרדה סיבובי מהלומות רבים מול אפל בבית המשפט - וגם הסיבוב שעלה לה מאות מיליונים לא פגע בה משמעותית. החשש היחיד של החברה הוא מפני צו שימנע את יבוא ומכירות המכשירים בארצות הברית. סמסונג גם יודעת היטב שלמערכת המשפט האמריקאית נמאס כבר מהתביעות הסדרתיות של אפל - שגם כשהן מוצדקות לחלוטין, עולות הרבה כסף למשלם המסים האמריקאי. כחברה קוריאנית, לסמסונג לא אכפת כמה מוציאה עליה ארצות הברית - בעוד שלאפל בהחלט כן. התדמית הציבורית שלה נמצאת גם ככה במצב בעייתי, עם חקירות נגדה באיחוד האירופי ובמדינות נוספות - כולן בגין חשדות לתרגילי מס. מבחינת סמסונג, חשוב יותר לא לאבד לקוחות מאשר לא לאבד כמה מיליונים או לשמוע את אפל זועקת חמס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x