$
חדשות התקשורת

סלקום תשיק ביום ראשון רשת דור רביעי

בכך מצטרפת החברה לפרטנר, שהשיקה את הרשת המהירה כבר באמצע החודש. השקת הרשת של פרטנר הובילה לקפיצה משמעותית במהירות הממוצעת של הגלישה הסלולרית בישראל

אופיר דור 17:5631.07.14

סלקום הודיעה היום (ה') כי תשיק באופן מסחרי את רשת הדור הרביעי שלה (LTE) ביום ראשון הקרוב, לאחר שקיבלה את אישור משרד התקשורת. בכך מצטרפת סלקום לפרטנר שהשיקה את הרשת המתקדמת כבר באמצע החודש.

רשת הדור הרביעי מציעה מהירויות העברת נתונים (הורדה והעלאה) גבוהות פי כמה מהקיים כיום. גם ההשהיה הראשונית בהתחברות לרשת דור רביעי מהירה פי שניים. סלקום דיווחה שרשת הדור הרביעי שלה פרוסה בגבעתיים, הוד השרון, הרצליה, חולון, כפר סבא, פתח תקווה, ראשון לציון, רמת גן, רמת השרון, רעננה, תל אביב-יפו ובת ים. החברה מתכוונת להרחיב את הכיסוי שלהב באופן מואץ כדי להגיע עד סוף השנה לכיסוי ארצי.

 

ישראל זינקה במדדי המהירות

 

בהתאם להנחיית משרד התקשורת, בשלב הראשון יוכלו לקוחות בעלי מכשירים תומכים להשתמש ברשת החדשה ללא תשלום. הלקוחות יועברו אוטומטית ובהדרגה החל מיום ראשון לגלישה ברשת החדשה ויוכלו לזרז את המהלך באמצעות הרשמה באתר אינטרנט ייעודי. רשימת המכשירים התומכים כוללת בין השאר את דגמי אייפון 5 ומעלה, גלקסי S5 ונקסוס 5.

 

"החברה ממשיכה בפריסה מואצת של רשת דור 4.5 תומכת LTE ADVANCED המתקדמת בעולם שתופעל בכפוף לזמינות תדרים ולאישורי משרד התקשורת ותאפשר גלישה במהירות של עד 300 מגה", אמר מנכ"ל סלקום, ניר שטרן.

 

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ניר שטרן, מנכ"ל סלקום צילום: סיון פרג'

 

השקת רשת הדור הרביעי של פרטנר באמצע החודש הובילה לקפיצה בקצב הגלישה הסלולרית הממוצע בישראל ובדירוג הבינלאומי של ישראל במדד זה. לפי מדד Net index הנחשב של אוקלה, המבוסס על בדיקות מהירות שמבצעים משתמשים באתר Speed Test, מהירות ההורדה הסלולרית הממוצעת בישראל ביולי עמדה על 7.7 מגה-ביט לשנייה לעומת מהירות של 5.6 מגה-ביט ביוני.

 

במדד זה ישראל דורגה ביולי במקום ה-51 מתוך 112 מדינות שמדורגות על ידי אוקלה, לעומת המקום ה-63 ביוני. מהירות ההעלאה הממוצעת בישראל השתפרה עוד יותר ועמדה על 2.69 מגה-ביט ביולי (מקום 54 בעולם), לעומת מהירות העלאה של 1.27 מגה-ביט ביוני (מקום 74). פרטנר כבר העבירה כ-150 אלף מנויים בעלי מכשירים תומכים של המותג אורנג' והמותג המוזל 012 מובייל לשימוש ברשת החדשה באופן אוטומטי.

 

עדיין לא הדבר האמיתי

 

עם זאת, רשת ה-LTE של פרטנר כמו גם הרשת שתשיק סלקום מיום ראשון ופלאפון בהמשך הן עדיין רשתות בעלות ביצועים מוגבלים ביחס למה שמאפשרת הטכנולוגיה. זאת כיוון שרשתות אלו משתמשות ברצועת תדרים של 5 מגה-הרץ בלבד שהחברות קנו בעבר או קיבלו בהשאלה ממשרד התקשורת. רק לאחר סיום המכרז למכירת תדרים נוספים לחברות, שיסתיים לקראת סוף השנה, הן יוכלו להעמיד רצועת תדר של 20 מגה-הרץ, שתיתן לרשת ביצועים גבוהים פי ארבעה ויותר.

 

רשת הדור הרביעי של פרטנר מספקת כעת מהירות העלאה של כ-30 מגה-ביט, לעומת מהירות של 150 מגה-ביט בשימוש המלא בטכנולוגיה. עם זאת, מהירות העלאה בדור הרביעי של פלאפון עומדת על כ-12 מגה-ביט, פי שלוש מאשר ברשת דור שלישי.

 

אלון ברמן, מנכ"ל אריקסון ישראל שהקימה את רשת פרטנר, אמר: "ברשת דור שלוש הקיימת העלאה של קטע וידיאו לרשת היא משימה מאתגרת למדי, בעוד בדור רביעי זה קורה הרבה יותר מהר, וזה משהו שיכול לשנות למשל את האופן שבו יוצרים חדשות. גם הנושא של שיחות וידאו לא תפס בדור השלישי ויכול להפוך ליותר דומיננטי בדור 4".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x