$
אינטרנט

מידע שלך ברוסיה הפוטיניסטית להישאר

הפרלמנט הרוסי אישר חוק הקובע כי אתרים ושירותים מבוססי רשת וענן יחויבו לאחסן את המידע על אזרחים רוסים בשטח המדינה

רפאל קאהאן 16:5706.07.14

חוק חדש שעבר בדומא (הפרלמנט הרוסי) במהלך סוף השבוע האחרון קובע כי החל מ-2016, יחויבו אתרי ושירותי אינטרנט לאחסן את המידע על ושל אזרחים רוסים בשרתים הנמצאים בשטח רוסיה. אם לא יעשו כך, תוגבל הגישה לאתרים ולשירותים האלה מתוך רוסיה, לכל המשתמשים. הדבר יכול להשפיע בצורה מהותית על חברות ענן כגון אמזון, דרופבוקס, מיקרוסופט, גוגל ואחרות. כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס.

 

הקרמלין הסביר כי מטרת החוק היא להגן על המידע הפרטי של אזרחי רוסיה. אולם מבקרים טוענים כי מדובר בתירוץ לתקוף רשתות חברתיות שאינן נמצאות תחת השלטון של פוטין. אנליסטים טוענים כי המטרה העיקרית של החוק הן פייסבוק וטוויטר, שנחשבות במקומות רבים כסוכנים ב"השאלה" של ממשלת ארה"ב.

 

תראו, דיקטטור! תראו, דיקטטור! צילום: איי אף פי

 

פרשת סנודן העלתה לכותרות את המעקב המסיבי שבוצע על ידי סוכנויות הביון האמריקאיות והבריטיות על אזרחים בכל רחבי העולם, וכיצד חברות הייטק אמריקאיות רבות סייעו להן - ברצון או בעל כורחן והסגירו פרטים ומידע אישי של המשתמשים. הדבר עורר חשדנות רבה ברחבי העולם כלפי כל חברת טכנולוגיה אמריקאית. אולם המבקרים טוענים כי לא מדובר בנסיון של רוסיה להגן על עצמה מתוקפנות אמריקאית, אלא בניסיון לסתום פיות. החוק הרוסי החדש מתווסף לחוק אחר הקובע כי כל אתר אשר תעבורת הרשת שלו עולה על 3,000 קוראים צריך להירשם אצל הרגולטור הרוסי.

 

החוק הרוסי גם מתיר לסגור ללא צו אתרים רשומים אשר השלטון קובע כי הם אינם עומדים בחוק הרוסי, כגון עוסקים עידוד הומוסקסואליות (שהיא בלתי חוקית ברוסיה) או בהפצת תוכן פורנוגרפי. לאחרונה גם עבר חוק האוסר על קללות בשטח ציבורי. בנוסף ניתן לסגור או לחסום אתר אם הוא נחשב קיצוני או מאיים על שלום הציבור.

 

אתרים שכבר נחסמו בעקבות הרגולציה החדשה כוללים מספר אתרים של מתנגדי משטר פוטין, אלוף השחמט גארי קספרוב ואלכסיי נבלני. דרישה של הקרמלין מטוויטר לחסום כתריסר חשבונות לא נענתה על ידי הרשת החברתית האמריקאית, מה שיכול היה להוות זרז להעברת החוק החדש.

 

למרות הביקורת, חוקים מעין אלו קיימים במקומות רבים בעולם בצורות שונות. האיחוד האירופי העביר כבר ב-1995 תקנה שמונעת העברה של מידע אישי או פרטי של אזרחים אירופאים למדינות מחוץ לאיחוד ללא אישור. גם בברזיל ביקשה הממשלה להעביר חוק המכריח חברות זרות לשמור מידע על אזרחי ברזיל בתחומי המדינה, אך החוק לא אושר לבסוף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x