הייטק והון סיכון

גרישין ישקיע עוד 25 מיליון דולר בחברות סטארט-אפ ישראליות

המשקיע הזר הפעיל ביותר בסצינת הסטאראט-אפים הישראלית מתכונן לגייס קרן נוספת שתשקיע גם בחברות ישראליות. הוא כבר השקיע ב-11 חברות חדשות ב-2013 בלבד

אסף גלעד 10:4713.03.14

אתמול חשפה חברת המחקר IVC כי המיליארדר הרוסי סרגיי גרישין הפך במרוצת שנת 2013 למשקיע הפרטי הפעיל ביותר בענף ההייטק הישראלי. יותר מכל משקיע אחר, הוא השקיע במספר הגבוה ביותר של חברות חדשות בהן לא היה מעורב קודם לכן. בסך הכל, הוא השקיע ב- 11 חברות סטארט-אפ ישראליות חדשות, ביניהן דודא מובייל, סיילספרדיקט של קירה רדינסקי ואינטרלוד של הזמר יוני בלוך.

 

ל"כלכליסט" נודע כי גרישין, יחד עם שותפו הישראלי דובי פרנסיס, השקיעו כ-20 מיליון דולר ב- 36 חברות סטארט-אפ במהלך השנה וחצי האחרונות, כאשר מחציתן חברות ישראליות. עוד נודע כי השניים מגייסים כעת קרן הון סיכון שנייה בהיקף של 50 מיליון דולר, הפעם בצירוף משקיעים מוסדיים, ויקצו כמחציתה לחברות ישראליות. 16 מיליון מתוך הסכום כבר גוייסו.

 

המיליארדר הרוסי, סרגיי גרישין המיליארדר הרוסי, סרגיי גרישין צילום: cc by Sgpremier

 

גרישין נוטה להשקיע סכום ממוצע של כ- 500 אלף דולר בחברה, וכן להתלוות למשקיעים קיימים, כמו למשל אורן זאב, דרור ברמן מקרן Innovation Endeavors או ג'ו לונסדייל, מייסד פלנטיר.

 

המשקיע הפעיל בישראל

 

הסקר של IVC מדרג מדי שנה את המשקיעים הבולטים ביותר בחברות חדשות, כלומר בחברות בהם אינם מושקעים כבר. זאת על מנת להבדיל בינם לבין משקיעים וקרנות הממשיכים להזרים הון לאותן החברות בהן השקיעו בעבר. בעוד שבשנים הקודמות כיכבו בסקר זה משקיעים זרים כמו המילארדר ההונג קונגי לי קא שינג שמשקיע בארץ באמצעות קרן הורייזונס, ויו"ר גוגל אריק שמידט שמשקיע דרך קרן Innovation Endeavors שייסד יחד עם הישראלי דרור ברמן, הרי שהשנה כיכב בסקר גרישין, איל הון רוסי שהשתקע לאחרונה בארה"ב והחל להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות ובנדל"ן אמריקאי.

 

הקשר בין גרישין לאריק שמידט אינו מקרי. גרישין משקיע בישראל לצד עוזרו העסקי, הישראלי דובי פרנסס המתגורר במאליבו, המיודד עם ברמן. גרישין משקיע בארץ באמצעות קרן ההשקעות שלו, SG VC, במודל המזכיר את השקעותיו של שמידט בישראל. גרישין אף השקיע לצד שמידט בחברות הישראליות Interlude ו- Commerce Sciences.

 

בנוסף, נוטה גרישין להשקיע לצדם של המשקיעים הסדרתיים אורן דוברונסקי ואורן זאב, המתגוררים בעמק הסיליקון. כך השקיע בחברות Zao, Loop Commerce, Mallpad, Duda Mobile ו- Tipalti. מלבד זאת משקיע גרישין בסטארט-אפ 42 שנוסד בידי ישראלים ופועל מפאלו אלטו, וכן במאיץ הסטארט-אפים הישראלי Upwest שחושף סטארט-אפים צעירים למשקיעים בעמק הסיליקון.

 

גרישין בן ה-47 הפך לאזרח ארה"ב ב- 2008, ומאז הוא מתגורר בקליפורניה. הוא מהנדס ופיזיקאי בהכשרתו ואת הונו עשה כיו"ר ומייסד קבוצת התעשייה והבנקאות הרוסית RosEvro, אימפריה חובקת כל, הכוללת את חברת הלוגיסטיקה הלאומית של רוסיה (NLK), חברת הניהול הלוגיסטי הגדולה ברוסיה שנמכרה לתאגיד הפיני איטלה ב- 2008 תמורת 300 מיליון דולר; חברת הנדל"ן הרוסית RosEvro Development; הבנק RosEvro, אחד מ- 50 הבנקים הגדולים ברוסיה; חברת השילוח הרוסית NTB; וכן את רשת מלונות הבוטיק Istra ואת רשת חנויות הפרחים 7 Flowers. המיליארדר הרוסי רכש את אחוזת אל-פוריידיס בסנטה ברברה, ששימשה בעבר לסט הצילומים של הסרט "פני צלקת" בכיכובו של אל פצ'ינו, תמורת 36 מיליון דולר.

 

את SG VC מנהל בפועל פרנסס הישראלי, בעברו מנהל שיווק במיצובישי ויונדאי בישראל. במקביל להקמת קרן ההון סיכון, מנהלים השניים פעילות נוספת של איתור משקיעים לשירותי ביטוח, תפעול ונדל"ן, תחת המותג SG LLC. השניים משקיעים זה לצד זה מהונם האישי בחברות ההשקעות בארה"ב, ישראל ורוסיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x