$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

יאהו מכניסה את בלוגי הפורנו בטאמבלר לגטו מקוון

חברת האינטרנט מצאה דרך חדשה לצנזר את הפורנו בטאמבלר - ובגללה צפויה לאבד את המשתמשים שבגללם בכלל קנתה את רשת הבלוגים, ספקיות הסלולר ברוסיה מראות לאפל מאיפה משתין הדג ורובה חדש הופך כל אחד לצלף מומחה

יוסי גורביץ 12:3118.07.13
שקיעת הפורנו בטמבלר

 

עם רכישת טמבלר על ידי יאהו, מיהרה החברה להודיע שכל מי שמפעיל חשבונות פורנו בטמבלר - סיבה מרכזית בגינה מגיעים רבים מהמשתמשים לרשת הבלוגים - לא ייפגע ושהיא תמשיך לשמור על חופש הביטוי התוסס של משתמשיה.

 

מאז נסגרו לא מעט חשבונות פורנו בטאמבלר. הנהלת טאמבלר אמנם לא סוגרת אותם או מצנזרת אותם ישירות, אבל היא פועלת כדי להכניס אותם לגטו ברשת. בתור התחלה, היא לא מאפשרת להם להופיע בעמודי התיוג של רשת הבלוגים (דרך מקובלת לנווט בה), ומונעת מהם מלהופיע במנועי חיפוש.

 

את הפורנו שלך תמצא במקום אחר את הפורנו שלך תמצא במקום אחר צילום מסך

 

המשמעות היא שאם אתה רוצה למצוא עמודים למבוגרים בטאמבלר, אתה צריך לדעת את השם המדויק שלהם וחיפוש כבר לא יועיל לך. העמודים לא עוברים צנזורה, אבל אף אחד גם לא שומע עליהם.

 

ב-Valleywag מציינים שזהו גול עצמי: יאהו רכשה את טאמבלר כי היא רצתה גישה למיליוני אנשים שאין לה גישה אליהם (כדי שתוכל למכור להם פרסומות). אותם אנשים הגיעו לטאמבלר משום שהם רצו דברים הזוים ומטורפים שהם לא מוצאים במקומות אחרים (נניח, פורנו עינויי גמדים ג'ינג'ים); יש סיבה שהם לא הסתובבו ביאהו מלכתחילה. טאמבלר משכה בשעתו אנשים בדיוק בגלל שהיא לא נראתה כמו גן העדן נוסח דיסני של אפל, אלא היתה משהו פרוע הרבה יותר. עכשיו, כשהיא תהפוך לעוד שלוחה מנומסת של יאהו, המשתמשים ילכו למצוא תוכן משולח רסן במקום אחר.

 

ריגלנו גם אחרי החברים של החשודים

 

מכירים את תיאוריית שש דרגות ההפרדה? היא אומרת שאפשר להגיע מכל אדם בכדור הארץ לכל אדם אחר באמצעות שישה אנשים לכל היותר. למשל, אני מכיר אדם שעבד בשעתו כמעצב דעת קהל עבור אובמה. הוא מכיר את אובמה. זה הופך את דרגת הקרבה שלי לאובמה ל-2. אובמה מכיר פחות או יותר את כל הפוליטיקאים בדרג הלאומי בארה"ב. זה הופך את דרגת הקרבה שלי אליהם ל-3. למנהלי הקמפיינים שלהם, ל-4. למאהבת לשעבר של מנהל הקמפיין, ל-5. לרופא השיניים שלה, ל-6. למעשה, מחקרים כבר קבעו שבממוצע, המרחק בין כל אדם לכל אדם על פני הפלנטה הזו הוא בפועל 4.74.

 

אתם יודעים מי מאמין גדול בתיאוריה הזו? ה-NSA. בכיר בסוכנות המודיעין העיד בסנאט שהאנליסטים שלה אספו מידע על אנשים ש"רחוקים שניים או שלושה צעדים" מחשודים בטרור. בעבר, אמרה ה-NSA שהיא אוספת מידע רק על חשודים. אחר כך היא הודתה שהיא אוספת מידע גם על אלה שהם נמצאים איתם במגע. עכשיו היא מודה, באדישות מסוימת, שהיא לקחה את זה עוד כמה צעדים הלאה.

 

מרכז ניטור איומים שמפעיל ה-NSA. אחרי מי עוקבים? כולם, כך מסתבר מרכז ניטור איומים שמפעיל ה-NSA. אחרי מי עוקבים? כולם, כך מסתבר צילום: איי אף פי

 

בואו נפתח את זה. מישהו חשוד מאיזושהי סיבה בטרור. ה-NSA עוקבת אחריו, ואחרי כל מי שבא איתו במגע. זה צעד ראשון. תחשבו על זה שהיא עוקבת אחריכם ואחרי החברים שלכם. צעד שני, זה לעקוב אחרי כל החברים של החברים שלכם. צעד שלישי, והיא עוקבת אחרי כל החברים של החברים של החברים שלכם. זה המון אנשים, שלרוב מוחלט מביניהם אין שום קשר לטרור. הם כולם נמצאים ברשימת היעד של ה-NSA.

 

בהערה מדאיגה אחרת, כשנשאל הבכיר ב-NSA האם הסוכנות אוספת גם את מידע המיקום של אלה שהיא עוקבת אחריהם, הוא ענה ב"לא באמצעות התכנית הזו". הו, עכשיו אני רגוע. לא באמצעות PRISM, אלא באמצעות משהו אחר. הבמה שלך, מר סנודן.

 

ספקיות הסלולר ברוסיה לא נכנעות לאפל

 

רוסים שלא יודעים מה טוב להם ורוצים לקנות אייפון, לא יכולים יותר לעשות את זה דרך חברות הסלולר שלהם. הסיבה: בניגוד לחברות הסלולר במערב לא מוכנות להעמיד פנים שהרוק של אפל הוא טל ברכה.

 

הדיל המקובל הוא שהסלולריות רוכשות מאפל את הגרוטאה הסלולרית שלה במחיר מלא, בערך 600 דולר, ואחר כך מוכרות אותו ללקוחות במחירי הפסד - לעתים, הפסד של 400 דולר. כדי לפצות את עצמן על ההפסד, הן כובלות אליהן את המשתמשים לתקופה ארוכה ולתכנית גלישה במחיר מופקע. וכמובן, כשהמשתמשים גולשים אפל מרוויחה שוב - משום שהם מגיעים לחנות האפליקציות שלה, שם הם משאירים 30% על כל אפליקציה שהם קונים ישירות בחשבון של אפל.

 

לא בספקיות הרוסיות. אייפון 5 לא בספקיות הרוסיות. אייפון 5 צילום: אוראל כהן

 

כמו כן, אפל מצפה שהחברות יקדמו את המוצרים שלה ולעתים קרובות דורשת לשנות קמפיינים שלהן. צריך לציין שלא תמיד זו השקעה שמחזירה את עצמה, מבחינת חברות הסלולר; AT&T, הספקית הראשונה של האייפון בארה"ב שהחזיקה עליו בלעדיות במשך שנים, בקושי החזירה לעצמה את ההוצאה כשאפל פתחה את השוק לחברות הסלולר האחרות.

 

אז לחברות הסלולר הרוסיות נמאס לממן את אפל, והן פנו ליריבה העיקרית שלה, סמסונג. זו שמחה להציע להן תנאים מוצלחים הרבה יותר, ותאוות הבצע של אפל סגרה בפניה את השוק הרוסי: ברבעון הראשון של 2013, נתח השוק שלה שם היה 8.4%, ירידה מתשעה אחוזים ברבעון הקודם. עכשיו כשאף ספקית סלולר לא מוכרת את האייפונים, נתח השוק של אפל ברוסיה צפוי להצטמצם עוד יותר.

 

מקרה נדיר ומוצדק

 

להעמדה לדין בשל השחתה של המוסר יש שם מפוקפק מאוד במערב, פחות או יותר מהתקופה שבה אתונה הוציאה להורג את סוקרטס על השחתת המוסר של הנוער. אבל בקנדה יש כרגע העמדה לדין בסעיף הזה, כנראה כי לא מצאו משהו הולם יותר, וקשה להאשים את המשטרה שם.

 

מאַרק מאַרֵק הוא מפעיל של אתר סרטי זוועה (gore) בשם Best Gore. הוא נעצר ומואשם בהשחתת הציבור בשל שידור של סרט שמתעד את רציחתו של הסטודנט הסיני ג'וּן לין. משטרת קנדה עצרה שחקן פורנו בשם לוקה מאניוטה בחשד לרצח והתעללות בגופה; חלקי הגופה נשלחו לשלל פוליטיקאים בקנדה. מארק קיבל את סרטון הרצח ופרסם אותו ללא היסוס. עדיין לא ידוע איזה עונש יקבל על מעשיו, אבל בואו נקווה ביחד שישליכו אותו לכלא לזמן רב.

 

קצרצרים

 

1. עובדת לשעבר בפייסבוק חשפה כי בימיה הראשונים של הרשת החברתית היתה סיסמת-על שאיפשרה לכל עובדי פייסבוק להיכנס לכל חשבון משתמש ולקרוא מה שבא להם. העובדת, קתרין לוס, עזבה את פייסבוק ב-2010 והפכה לאישיות בלתי רצויה אחרי שכתבה ספר חושפני על מה שהלך שם באותם השנים. בדוברות פייסבוק נמנעו מלהכחיש את טענתה של לוס, אבל הדגישו שזה לא המצב היום. באותה טקטיקה ממש (הכחשה שאיננה הכחשה) השתמשה פייסבוק לפני שלוש שנים, כשנחשפה העובדה שמנכ"ל החברה מארק צוקרברג השתמש במידע שלו על משתמשי פייסבוק כדי לפרוץ לחשבונות המייל שלהם.

 

לא רק צוקרברג חיטט לאנשים במידע פרטי - אלא גם כל עובדיו לא רק צוקרברג חיטט לאנשים במידע פרטי - אלא גם כל עובדיו צילום: בלומברג

 

2. בנסיון נואש לשמור על אמון המשתמשים אחרי שנחשפה העובדה שהיא שיתפה פעולה בלהיטות עם ממשלת ארה"ב, מודיעים מקורות בגוגל שהיא שוקלת כעת להצפין את המסמכים שנמצאים בגוגל דרייב. ל-NSA אין גישה לתוכן מוצפן אלא אם היא מוציאה צו של בית משפט; במקרה כזה, גוגל תצטרך למסור לממשלה את הסיסמא שלך. עם זאת, זה יצמצם את היכולת של ה-NSA לשתות את הקבצים של אנשי המעגל השני והשלישי, היא תקבל רק את אלה של הראשון.

  

3. עד שזה יקרה, רצוי אולי שגוגל תשקיע יותר בהגנה על המוצרים שלה. פרצה שנחשפה (ונחסמה במהירות) איפשרה להשתלט על משקפי גוגל גלאס באמצעות קוד QR פשוט. המכשיר מנסה לפענח אוטומטית קודי QR, והאקרים יצרו קוד שגורם למכשיר להתחבר לרשת WiFi ולהתחיל להעביר בה נתונים. בגוגל ניסו לעשות לימונדה מהלימון הזה וטענו שכל המטרה של הפצת גלאס בשלב מוקדם כל כך היא שכמה שיותר אנשים יזהו כמה שיותר פרצות. עם זאת, ככל הנראה שיש פרצות נוספות שטרם זוהו ושנתחיל לגלות רק כשאנשים יתחילו להסתובב ברחוב עם מחשב שמכיל מידע אישי על הראש שלהם. 

 

4. טכנורצח: חברה בשם TrackingPoint יצרה רובים שהיא מכנה Precision guided firearms או PGF. אלו הם רובי צלפים שהמטרה שלהם בחיים היא להפוך כל אדם לצלף שמסוגל לפגוע במטרה במרחק 915 מטר גם אם הוא לא ירה ברובה מעודו. השיטה: רובה בעל כוונת חכמה שמאפשרת מעקב ועדכון מיקום מטרה. כל הרובים שהיא ייצרה עד כה נמכרו כלחמניות לוהטות. עכשיו היא עובדת על שילוש הטווח היעיל של הרובה ל-2.7 קילומטר. ספרות הסייברפאנק של שנות השמונים דיברה על רובים חכמים באזור 2020. הנה אנחנו באים. כיף. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x