$
חדשות טכנולוגיה

חושף פרשת PRISM: "אני לא גיבור ולא בוגד"

אדוארד סנודן, עובד ה-CIA לשעבר שהדליף את מצגת מסמכי הריגול של ה-NSA, ברח מהמלון שלו בהונג-קונג ומדבר ממקום מחבואו. לפי הדיווחים, הממשל האמריקאי מפעיל לחץ על הסינים להסגרתו

עומר כביר 16:2813.06.13
"אשאר בהונג קונג עד שאתבקש לעזוב. היו לי הרבה הזדמנויות להימלט מהעיר, אבל העדפתי להישאר ולהילחם בממשלת ארה"ב בבתי המשפט, כי יש לי אמונה בשלטון החוק בהונג קונג" – כך אמר חושף פרשת PRISM ומדליף מסמכי הריגול של ה-NSA, אדוארד סנודן, בראיון - שניתן ממקום החבואו בעיר הטרופית עם העיתון המקומי "סאות' צ'יינה מורנינג פוסט".

 

"אנשים חושבים שעשיתי טעות כאשר בחרתי בהונג קונג. אבל הם לא מבינים את כוונותיי", אמר סנודן. “אני לא מתחבא מהצדק, אני כאן כדי לחשוף התנהגות פושעת". סנודן, עובד CIA לשעבר, טען כי אינו גיבור או בוגד. הוא הוסיף שארה"ב מפעילה התנהגות "ביריונית" כלפי הרשויות בהונג קונג על מנת שיוסגר לידן, ושהוא חי בפחד תמידי לשלומו ולשלום משפחתו.

אדוארד סנודן אדוארד סנודן צילום: רויטרס

 

סנודן טען עוד בראיון כי ה-NSA פרצה למחשבים בהונג קונג ובסין מאז 2009, ובין מטרותיה נמצאים אוניברסיטאות סיניות, עובדי מדינה, סטודנטים ועסקים מקומיים בהונג קונג. הוא העריך שסוכנות הביון האמריקאית ביצעה 61 אלף פריצות למערכות בכל העולם: “אנחנו פורצים לתשתיות של רשתות תקשורת, שמספקות לנו גישה למאות אלפי מחשבים. עד השבוע שעבר, הממשלה האמריקאית פעלה במחשכים ללא כבוד להסכמת הנשלטים, אבל לא עוד. כל חברה דורשת אחריות ופיקוח".

 

בתוך כך, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס שהרשויות בארה"ב טרם זיהו את היקף החדירה של סנודן למאגרי הנתונים של גופי המודיעין, וכן לא זיהו את כל החומר שהוא יכול היה להוריד טרם שברח להונג קונג. כמה מקורות אמרו שבתור מנהל מערכות, לא הייתה לסנודן אפשרות לרגל אחרי אנשים. זאת, בניגוד לדברים שאמר בראיון לגארדיאן: “משולחן העבודה שלי יש לי סמכות לצוטט לכל אחד, החל ממך או מרואה החשבון שלך, עבור לשופט פדרלי ואפילו עד לנשיא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x