$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

eBay מקימה חממת סטארט־אפים בישראל

החממה תוקם על חורבות חנות הרהיטים קיקה ותתמקד בחברות שעוסקות בסידור ובהצגה של מידע ומודלים חברתיים של קנייה ומכירה. "אנחנו מחפשים אנשים נלהבים, שמכירים את השוק ויכולים להוכיח את החדשנות של המוצר שלהם", אומר עמית מניפז, סמנכ"ל ב־eBay העולמית, וצופה שישראל תהפוך למרכז הביג דאטה של החברה

הראל עילם 08:3712.05.13

המרכז של של ענקית הקמעונאות הבינלאומית eBay בישראל עומד להקים חממה לקידום סטארט־אפים. החממה תתמקד בעיקר בסטארט־אפים שעוסקים במסחר מקוון, רשתות חברתיות וביג דאטה, ותמוקם במטה eBay ישראל בנתניה, שהוקם על חורבות חנות הרהיטים הענקית של רשת קיקה.

"אנחנו רוצים לעבוד עם קהילת הסטארט־אפים הישראלית בצורה יותר מסודרת ומאורגנת", מסביר עמית מניפז, סמנכ"ל מערכי המידע של eBay העולמית וראש הסניף הישראלי לשעבר. לחממה הוא מעדיף לקרוא "מרכז חדשנות", בדומה למרכזים דומים שהחברה מחזיקה בניו יורק ובמקומות אחרים בעולם. מניפז חזר לביקור בישראל לכבוד כנס Structured Data השנתי של החברה, הנערך הפעם בישראל וכולל נציגי החברה מכל העולם.

 

עמית מניפז, סמנכ"ל מערכי המידע של eBay העולמית, במשרדי החברה החדשים בנתניה עמית מניפז, סמנכ"ל מערכי המידע של eBay העולמית, במשרדי החברה החדשים בנתניה צילום: נמרוד גליקמן

 

מחפש חברות עם להט

החממה הישראלית תוקם לקראת סוף השנה, והחברה מעוניינת לאתר עכשיו את הגל הראשון של הסטארט־אפים שיצטרפו אליה. למרות זאת, מניפז מודה שעדיין אינו יודע בדיוק איזה סוג חברות הוא מחפש. "בקווים כלליים, אני יכול להגיד אנחנו רוצים סטארט־אפים שעוסקים בלמידת מכונה ובאלגוריתמים של סידור וארגון מידע — מטקסט ועד וידיאו. כאלה שעוסקי באנליטיקס של ביג דאטה, ויזואליציה של מידע, מודלים חדשים וחברתיים של קנייה ומכירה ועוד. לכל מרכז יש הפוקוס שלו, ואנחנו עדיין בודקים מה יהיה של ישראל. אנחנו נזמין אנשים לעבוד איתנו, כדי למנף את הטכנולוגיה שהם מפתחים.

 

"מעבר לזה, אנחנו עדיין חושבים מה בדיוק אנחנו יכולים ורוצים לספק, מבחינה של סיוע בפתרונות תוכנה, כלים וסיוע פיננסי. נשמח לסייע לחברות לבצע כאן פיילוטים, לבדוק את הטכנולוגיה שלהן או לערוך סקרי שוק.

 

"לחברות שייבחרו נספק גישה למערכי המידע הנרחבים שלנו וייעוץ לאורך כל הדרך. אנחנו גם נסייע להן להפוך את המוצר שלהן למסחרי, ולהבין לא רק את הבעיה שהן רוצות לפתור, אלא גם את הערך של הטכנולוגיה שלהן".

 

אילו טיפים אתה יכול לתת למי שרוצה להצטרף לחממה?

"תחילה, תהיו פנאטים לגבי מה שאתם עושים. אתם צריכים להיות נלהבים וחדורי אמונה לגבי כל דבר הקשור בתחום שלכם. זה היתרון היחידי של חברה קטנה על פני חברות הענק. שנית, דעו את השוק, והכירו את כל המתחרים שלכם. אם אני יכול לציין חברות אחרות שפותרות את אותה בעיה שאתם תוקפים, ואתם לא יודעים להסביר לי מה היתרון שלכם, זה הולך להיגמר רע.

 

"שלישית, עשו גם שיעורי בית לגבי eBay כדי שנוכל לבצע דיון פרודוקטיבי לגבי העבודה שלנו יחד. אני לא מצפה שהם יידעו הכל, אבל מדהים לראות כמה אנשים מגיעים אלינו נלהבים מהמוצר שלהם, בלי שהם חשבו לרגע איך המוצר הזה יכול לסייע לי, לחברה שלי. סטארט־אפיסט גם צריך לדעת היכן נקודות החולשה שלו, והיכן בדיוק הוא צריך עזרה.

"הכי חשוב שהסטארט־אפיסט יידע איך להוכיח את דבריו ולעמוד מאחוריהם. אתה יכול להיות מומחה בתחום העיסוק שלך, אבל אם אתה לא יכול להוכיח דבר ממה שאתה אומר, אם אתה לא יכול להראות שיש באמת לקוחות או חברות שהתנהגו אחרת בגלל המוצר שלך, אז אני לא קונה. אני יכול להסכים עם הסטארט־אפיסטים ולהרגיש אינטואיטיבית שהם צודקים, אבל הם צריכים להתאמץ ולהראות לי את זה".

 

אחראי על 400 עובדים

כראש מחלקת מערכי המידע ב־eBay העולמית, מניפז אחראי על 400 עובדים ברחבי העולם, 250 מהם בישראל, שמרכיבים כמעט את כל מרכז הפיתוח המקומי של החברה בנתניה.

 

התפקיד של מניפז הוא לאפיין את מערכי המידע של eBay ואת כל פריטי המידע והמוצרים בקטלוג המקוון, וכן את כל המטא־מידע שנאסף על המוצרים ועל המשתמשים באתר הסחר המקוון.

 

בסופו של התהליך הוא מספק לכל שאר המחלקות בחברה מידע חכם, שמאפשר לקונים באתר למצוא את העסקאות הטובות ביותר עבורם, ולמוכרים לדעת מהו המחיר העכשווי בשוק של המוצרים שהם מציעים ומהם הטרנדים החמים בקרב הקהל שלהם.

 

בין 2005 ל־2011, eBay רכשה שלוש חברות בישראל - Fraud Sciences, shopping.com ו־The Gifts Project - שצמחו למרכזי פיתוח בנתניה ותל אביב. "זה לא טריוויאלי, מה שקרה כאן בארץ. בעתיד אני רואה את ישראל הופכת להיות מרכז הביג דאטה של eBay, שלא יעסוק רק בהקמת מסד הנתונים, אלא גם בניתוח של של כמויות המידע האדירות שהחברה אוספת.

 

"יש לנו צורך אדיר וכמעט בלתי ניתן לתפיסה בנתונים כאלה, וישראל היא המקום שאפשר למצוא בו את הכישרונות הנדרשים לכך. יש כאן ריכוז של אנשים שיש להם לא רק הכישרון, אלא גם היכולת, בנוסף לרעיונות מהפכניים מספיק בשביל לעבוד, ושאף אחד לא חשב עליהם קודם".

 

למרות ההתלהבות מאיכות התעשייה הישראלית, מאז הרכישה האחרונה עסקה eBay בעיקר במעבר למשרדים חדשים במגדל אלקטרה בתל אביב ולחנות קיקה לשעבר בנתניה.

 

לגבי רכישות עתידיות אומר מניפז ש"נצטרך לחכות ולראות. אבל זה לא מקרי שיש כל כך הרבה מקום פנוי במטה שלנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x