$
חדשות טכנולוגיה

האייפון אינו מספיק: פוקסקון תפתח מכשירים במיתוג עצמי

יצרנית הרכיבים הגדולה של אפל, אמזון, HP ואחרות מתכננת להיכנס לזירת המכשירים בעצמה, בדגש על טלוויזיות. זאת לאור הירידה ברווחיה שחלה בשל הצניחה בהיקף ההזמנות של לקוחותיה הגדולים

עומר כביר 16:1907.05.13
יצרנית האלקטרוניקה הטיוואנית פוקסקון, שמייצרת בעבור אפל את האייפון ואת האייפד, החלה לפעול על מנת להתנתק מתלותה בחברות הטכנולוגיה הגדולות ולעבור לפיתוח וייצור מוצרים משלה. כך, לפי דיווח של הניו יורק טיימס.

פוקסקון, שאף שמשרדיה הראשיים יושבים בטאיוון מרבית פעילות הייצור שלה מתרחשת בסין, הינה היצרנית המרכזית של כמה מחברות הטכנולוגיה המשפיעות בעולם, ובראשן אפל, Dell ,HP ואמזון. בעבר, ייצור המכשירים לאפל, שאחראית ל-40% מהכנסות פוקסקון, היה מכרה זהב בעבור היצרנית הטייוואנית.

 

מנכ"ל אפל טים קוק מבקר במפעלי פוקסקון בסין מנכ"ל אפל טים קוק מבקר במפעלי פוקסקון בסין צילום: בלומברג

 

ואולם, ירידה בהיקף הייצור של מכשירי המובייל הפופולריים של אפל הוביל ברבעון הראשון של השנה לצניחה של 19.2% בהכנסות פוקסקון לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

 

פוקסקון נכנסת לשדה מוקשים

 

כעת, מדווח הניו יורק טיימס, מבקשת החברה לעבור מייצור מכשירים שפיתחו חברות אחרות לפיתוח וייצור מכשירים משלה, תוך שימת דגש על חדירה אגריסיבית לשוק הטלוויזיות. “פוקסקון חשה שההילה של אפל אינה בלתי-מנוצחת כבעבר", אמר לעיתון אנליסט גרטנר ג'יימי וואנג. “החברה צריכה משהו בנוסף לאפל שיאפשר לה לגדול".

 

מצבה של פוקסקון אופייני ליצרניות רכיבים טייוואניות אחרות. המודל שלה הוא חברות כמו HTC או אסוס שרשמו הצלחה בהפיכה מספקיות רכיבים למפתחות ומשווקות מוצרים בפני עצמן.

 

ואולם, ההתמקדות בשוק הטלוויזיות עלולה להתגלות כבעייתית, שכן לפי נתונים של חברת המחקר NDP ב-2012 צנח הביקוש לטלוויזיות LCD באחוז, וכלל הביקוש לטלוויזיות צנח ב-6%. בהתחשב במצבן הקשה של יצרניות טלוויזיה מובילות דוגמת שארפ, קשה לראות איך בפוקסקון מתכוונים לא רק לחדור לשוק זה בהצלחה אלא גם להפוך את הפעילות בו לרווחית.

 

החברה כבר ביצעה מהלכים ניכרים ליישום אסטרטגיה זו: בשנה שעבר רכשה פוקסקון 37.6% ממפעל ייצור פאנלי LCD של שארפ ביפן תמורת 840 מיליון דולר, ובאוקטובר היא החלה לשווק מסכי 60 אינץ' ש-90% מהרכיבים שבהם יוצרו על ידה.

 

קיי צ'יאו, סגן נשיא חטיבת מוצרי האלקטרוניקה לצרכנים בפוקסקון, אמר בתגובה לפניית הניו יורק טיימס שמטרת המהלך הינה לשלוט בכל שלבי שרשרת האספקה. “אנחנו צריכים למנף את היתרונות של השותפים העסקיים שלנו כדי לספק לשוק מוצר תחרותי ואטרקטיבי", הוא אמר.

 

דובר החברה, סימון הסינג, הוסיף: “הירידה בפעילות של השותפות שלנו, כמו אפל ונוקיה, לא משפיעה עלינו. אנחנו לא רוצים רק להמתין להזמנות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x