$
מכשירים ומדריכים

מנכ"ל MakerBot: "מי שמשתמש במדפסות שלנו כבר חי בעתיד"

ברי פטיס יצר את כל מתנות החנוכה שנתן השנה בעזרת מדפסת התלת ממד של MakerBot, החברה שמאפשרת לכל אחד להדפיס מוצרים בביתו. "אנחנו מובילים את המהפכה התעשייתית הבאה", הוא מספר בראיון ל"כלכליסט" - וחושף את הדרך שבה תכבוש החברה את הקהל הרחב

עומר כביר, לאס וגאס 11:0414.01.13

"אנחנו מובילים את המהפכה התעשייתית הבאה", אמר ברי פטיס. "התמריץ העיקרי שלנו הוא לשנות את העולם. זו הסיבה לכך שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, בגלל זה אנחנו נשארים ערים עד מאוחר, שותים הרבה קפאין ועובדים בסופי שבוע, כדי שנוכל לספק את החוויה הטובה ביותר ליצירתיות”. למרות ההכרזה היומרנית, קשה שלא לדבוק בהתלהבות של פטיס, שייסד את אחת החברות המדוברות ביותר בעולם הטכנולוגיה כיום.

הביתן של MakerBot, יצרנית מדפסות התלת ממד שמיועדות לשוק הצרכני, היה הומה אדם במשך כל שעות התצוגה ב-CES, תערוכת האלקטרוניקה הגדולה בעולם שננעלה בשבוע שעבר. למרות כל ההמולה סביבו מצא פטיס, אחד ממייסדי החברה והמנכ"ל שלה, זמן כדי להעניק ראיון ל"כלכליסט".

 

ברי פטיס, מנכ"ל מייקרבוט. הכין מתנות לחג במדפסת שלו ברי פטיס, מנכ"ל מייקרבוט. הכין מתנות לחג במדפסת שלו

 

דגם תלת ממדי שמדפיס בשני צבעים

 

"אנחנו חברת חדשנות. אנחנו מחדשים כדי שאתה תוכל לחדש, ונותנים לאנשים את הכוח ליצור דברים”, הוא אומר. "כשאתה יוצר דברים, אתה זוכה לתחושת הישג אדירה ואנחנו מאפשרים לאנשים יצירתיים להיות מאוד יצירתיים, ולאנשים שלא היו יצירתיים במיוחד להתחיל להיות יצירתיים ולעשות את הדברים שהם רוצים".

 

המדפסת של מייקרבוט. להכין צעצועים בבית המדפסת של מייקרבוט. להכין צעצועים בבית

 

ל-CES הגיעה החברה כדי לחשוף את דגם מדפסת התלת ממד האחרון שלה. לפני שמונה חודשים השיקה החברה את ה-Replicator 2, מדפסת תלת ממד בעלת ראש הדפסה אחד ותג מחיר של 2,199 דולר, ועכשיו בתערוכה חשפה את ה-Replicator 2X שלה שני ראשי הדפסה, דבר שמאפשר לראשונה להדפיס מודל בן שני צבעים.

 

"כשהתחלנו לפני ארבע שנים, היו לנו בעיקר חבר'ה של 'עשה זאת בעצמך'. שיווקנו ערכה שהיתה פשוט ארגז גדול מלא בחלקים. היום אנחנו ברמת ה'פרוסיומר' (חיבור של Pro, מקצוען; ו-Consumer, צרכן - ע"כ), וגם מהנדסים, מעצבים תעשיתיים וארכיטקטים. שבע מתוך עשר פירמות הארכיטקטורה המובילות בארצות הברית כבר משתמשות במייקרבוט. הלקוח הגדול ביותר שלנו הוא נאס"א. אבל לא רק חברות גדולות משתמשות במייקרבוט", מספר פטיס.

 

 

מייקרבוט החלה את דרכה כספקית ערכות להרכבת מדפסות תלת ממד, אך לפני כשנה עברה שינוי כיוון דרסטי והחלה לשווק מדפסות מורכבות ומוכנות לשימוש ישר מהקופסה.

על הרעננות של עולם ה"עשה זאת בעצמך" היא שומרת באמצעות הדפסה של חלקי הפלסטיק במוצר הסופי, שנוצרים באמצעות שימוש במדפסות מייקרבוט קיימות.

 

דגמים מדויקים של רגלי מנותחים

 

כיום, למדפסת של מייקרבוט יש שתי מגבלות משמעותיות שמונעות מעבר מהפרוסיומר לצרכן הביתי: המחיר ההתחלתי הלא נמוך, והעובדה שדרוש ידע בעבודה עם תוכנת עיצוב דוגמת CAD אם רוצים ליצור מוצרים חדשים ולא רק להדפיס מוצרים קיימים. אפשר למצוא עיצובים קיימים באתר thingiverse.com שבבעלות מייקרבוט.

 

יש הרבה דיבורים על הכניסה של מדפסות התלת ממד לשוק הצרכני. זה עדיין לא קרה באמת, וגם המוצרים הנוכחיים שלכם עוד לא מתאימים לצרכן הביתי.

"נכון לעכשיו אנחנו מתמקדים במשתמש היותר מתקדם, ובעתיד אני מקווה שתהיה לנו מדפסת שהצרכן הביתי ירגיש בנוח לקנות.

 

"כדי שהמדפסות יגיעו למגזר הביתי, האנשים שקונים את מייקרבוט היום צריכים ליצור דברים ולהעביר את המסר. כדי להגיע לעולם שבו כל אחד יכול ליצור דברים, צריך אנשים שיעוררו השראה. אנשים שעובדים היום עם מייקרבוט עושים דברים מאוד מעוררי השראה, ודרך ההשראה שלהם נגיע לקהל גדול יותר".

 

המדפסת החדשה של מייקרבוט מכינה פסלון המדפסת החדשה של מייקרבוט מכינה פסלון

 

"כבר עכשיו אפשר לעשות עם המדפסת כל מיני דברים שימושיים. רק אתמול מישהו העלה לאתר שלנו דגם של ראש טוש למקלחת, והוא עובד. זה כבר קורה".

 

דוגמה נוספת שנותן פטיס היא של ראש מנוע עובד של רכב שקיבל ממהנדסי חברת פורד, ועכשיו כל אחד יכול להדפיס ישירות מאתר החברה, אבל לדבריו גם עולם הרפואה כבר אימץ את הדפסת התלת ממד. פטיס מציג בהתלהבות שימושים נוספים למדפסת: "פרופסור אחד באוניברסיטת בראון משתמש במייקרבוט כדי להדפיס דגמים של האוזן הפנימית, ומנתח אחר מאטלנטה יוצר דגמים מדויקים של הרגליים של המנותחים שלו כדי לחסוך זמן בעת הניתוח".

 

מה החזון שלך לעתיד? מתי לכולם תהיה מדפסת תלת ממד?

"כל מי שיש לו מייקרבוט כבר חי בעתיד, והם לא דואגים לאחרים שידביקו אותם. אני רוצה שלאנשים היצירתיים, אלו שמוכנים לחקור את העתיד, החלוצים האמיצים, יהיה מייקרבוט כדי שהם יוכלו לפתור את הבעיות של מחר". פטיס מלא רעיונות לשימושים שונים למדפסת שייצר. "מי תהיה חברת משחקי הווידיאו הראשונה שתשחרר את הספרייה שלה בצורת דגמי תלת ממד? אם הדמויות של משחקי המחשב יהיו במאגר שלנו, כל אחד יוכל להדפיס לו דמות ולהוציא אותה לחופשי, לעולם האמיתי".

 

כבר השתמשת במדפסת של מייקרבוט?

"הדפסתי בה את כל מתנות החנוכה שלי. השותף שלי והבת שלנו יהודים, ובחנות מייקרבוט יש לנו תא צילום תלת ממדי, אז צילמתי את הבת שלי והדפסתי מודלים קטנים שלה שנתתי במתנה לסבים ולסבתות, והם פשוט מתים על זה. הדברים שאני הכי אוהב להדפיס הם כאלה שאי אפשר לקנות. יש שני צעצועים שאנחנו אוהבים - Duplo Blocks, מעין לבני לגו גדולות, ו-Brio Tracks, מעין מסילות עץ להרכבה. אחד הדברים שהדפסתי הוא מתאם שמאפשר לחבר בין שניהם ולהפוך את שני הצעצועים לאחד. אי אפשר לקנות את זה, צריך להדפיס את זה עם מייקרבוט".

 

הכותב הוא אורח חברת LG בתערוכה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x