$
חדשות טכנולוגיה

פיתוח חדש להשמדת רשתות מחשבים: CHAMP, מיקרוגל חמקן מעופף

פגיעה ברשתות מחשבים וחשמל מבלי לתקוף אותן פיזית היא אתגר קשה לצבאות העולם, שמצריך האקרים ומשאבים רבים. פיתוח חדש יאפשר לעשות זאת באצעות טיל שיוט שצולה את הרשתות בלי לפגוע באנשים

הראל עילם 17:0124.10.12

איך מפילים רשת מחשבים מרחוק? על ידי מבצע האקינג מתוחכם שמצריך תחקיר ומעקב ממושכים. ואיך מפילים רשת חשמל? על ידי השתלטות על בקרים לוגיים למיניהם - עוד מבצע פריצה מסובך מאוד. חברת בואינג ומעבדות חיל האוויר האמריקאי מצאו דרך חדשה ומתוחכמת לעשות זאת: מיקרוגל מעופף.

שני הגופים ביצעו החודש ניסוי ראשוני ומוצלח ב-CHAMP: מיזם משותף לפיתוח טיל שיוט חדש, המיועד למלחמה מודרנית, מתקדמת ולא-קונבנציונלית, ומסוגל לשתק מערכות מחשבים וחשמל שלמות באמצעות קרינת מיקרוגל ממוקדת ולא-קטלנית.

 

מוות מלמעלה, למחשבים בלבד

 

טיל השיוט לא נועד לפגוע פיזית במטרה ולהתפוצץ. הוא מתוכנן לטוס מעל בניינים בהם רשתות חשמל, תקשורת ומחשבים ולירות קרן מיקרוגל ממוקדת. הקרן היא בתדר בדומה למכשירי רדאר ומיקרוגלים ביתיים - ובעוצמה שמסוגלת לשתק מערכות ומחשבים ללא גרימת כל נזק ליצורים חיים. עיצוב הטיל נועד לצמצם את חתימת המכ"מ שלו, כדי שסוללות נ"מ יתקשו ליירט אותו בטרם יגיע לאיזור המטרה.

 

CHAMP - טיל שיוט שמשמיד רשתות בלי לפגוע בהן פיזית CHAMP - טיל שיוט שמשמיד רשתות בלי לפגוע בהן פיזית

 

קית' קולמן, ראש הפרויקט, אמר: "הטכנולוגיה הזו היא ירית הפתיחה לדור חדש של לוחמה מודרנית. בעתיד הקרוב, אנו נוכלים להשתמש בטכנולוגיה הזו על מנת לשבש את מערכות האלקטרוניקה והמידע של האויב לפני שהחייל הראשון ינחת על הקרקע. הפכנו מדע בדיוני למדע אמיתי".

 

הטיל יכול לנטרל שורה של מטרות מוגדרות מראש ולא רק מטרה קבועה אחת, והוא חלק ממיזם רב-שנתי עם תקציב של 40 מיליון דולר לפיתוחו כנשק טקטי (ויקר מאוד, באופן יחסי). העבודה על הטיל החלה ב-2009.

 

הרס גם את המצלמה שתיעדה את הניסוי

 

למרות המעורבות של חיל האוויר, עדיין לא ידוע האם CHAMP יהפוך בסוף לנשק מבצעי. ג'ימס דוד, סמנכ"ל מערכות נשק מתקדמות בבואינג, אמר כי יש צורך בנשק כזה, אבל החברה עדיין צריכה לראות אם הם יצליחו ליישם אותו. משדר המיקרוגל פותח על ידי חברת Raytheon

 

הניסוי שהתרחש לפני כשבוע עבר בהצלחה, והטיל ששוגר הצליח לנטרל את מערכת החשמל ואת כל המחשבים בבניין דו-קומתי במדבר ביוטה - ולאחר מכן שבעה בניינים נוספים. לבסוף, הקרן הממוקדת אף הצליחה להרוס את מערכות המצלמה שתיעדו את הניסוי, כך שהעדויות לו הן חלקיות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x