$
אינטרנט

מזל טוב, שועל: דפדפן פיירפוקס חוגג עשור

הדפדפן, שראשיתו בפרויקט קוד פתוח של יוצאי נטסקייפ ב-1998, הוא כיום השלישי בתפוצתו בעולם, אחרי כרום של גוגל ואינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט. כיצד הגיע למקום מכובד זה - ואיזה שיא גינס שבר?

סוכנויות הידיעות 11:3324.09.12

אתמול לפני עשר שנים הפעילו לראשונה מפתחים בחברת נטסקייפ דפדפן חדש ומהיר, שבניגוד לקודמיו תוכנן להשען על קוד פתוח. היוזמה הצליחה מעל לכל שיעור והביאה לעולם את פיירפוקס, הדפדפן הפופולרי של מוזילה.

 

ייחודו בהיותו הדפדפן הראשון בקוד פתוח שהגיע לתפוצה רחבה, מה שאפשר

למפתחים רבים לבנות לו תוספים למיניהם. כ-40% מהקוד של גרסת הדפדפן הנוכחית נכתבה על ידי מפתחים עצמאיים, שאינם קשורים לקרן מוזילה.

 

ראשיתו בפרויקט של מפתחים מנטסקייפ, אותו הובילו ג'ון יואיט, דייב היאט ובלייק רוס אי שם ב-1998. הם קראו לו Mozilla, שילוב של המילה Mosaic, שמו של דפדפן פופולרי שפעל בשנות התשעים - עם עיוות של המילה Killer.

 

ב-23 בספטמבר 2002 הושקה הגרסה הראשונית של הדפדפן, שזכתה לשם Phoenix 0.1. הדפדפן הלא שגרתי קנה לו עדת מעריצים גדולה תוך זמן קצר - בין השאר, משום שלא היה אינטרנט אקספלורר. רבים מהמשתמשים שמחו לנטוש את הדפדפן המסורבל של מיקרוסופט לטובת הממשק הפשוט יותר של פיירפוקס ושלל האפשרויות שהיו בו - כמו חסימת פרסומות, אבטחה משופרת ותוספים ייעודיים לאתרים. בנוסף, השועל של מוזילה אפשר גלישה מהירה בהרבה.

 

עשר שנים לאחר מכן, ניצב פיירפוקס במקום מכובד בתחום הדפדפנים - עם 450 מיליון משתמשים ברחבי העולם. הדפדפן אף זכה לתהילת עולם: כשהושקה גרסה 3.0 שלו, היא שברה את שיא גינס להורדות ביממה בודדת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x