$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: הפתרון של פייסבוק לפרופילים המזויפים? שיטת ה-KGB

פייסבוק רוצה שתלשין על החברים שלך ומחייבת את הגולשים להשתתף ב"חקירה", ההיסטוריה שתועדה בטוויטר נמחקת מהרשת, הניאו נאצי של פיירטביי פושט רגל והזוכים בפרסי איגנובל - המחקרים המדעיים המטופשים ביותר של 2012

יוסי גורביץ 15:5123.09.12

מורשת פאבל מורוזוב

 

אחד המיתוסים המכוננים של ברית המועצות הוא זה של פאבל מורוזוב. על פי האגדה, שספק אם יש לה בסיס, בזמן הגל השני של מלחמת המפלגה הקומוניסטית כנגד האיכרים - הקולקטיביזציה - הלשין ילד קומוניסטי נאמן בשם פאבל מורוזוב על אביו, שסייע לאיכרים. האב הוצא מיד להורג, כמקובל במולדת הסוציאליזם וקרוביו הזועמים רצחו את פאבל הקטן. הלז, שספק אם היה קיים בכלל, הפך מיד לקדוש מעונה של המפלגה - אם כי מספרים שסטאלין, כשאישר את הפולחן שלו, הפטיר "החלאה הקטנה.. להלשין על אבא שלך?".

 

פאבל מורוזוב, איור מ-1932 פאבל מורוזוב, איור מ-1932

 

ספק אם מארק צוקרברג מכיר את הסיפור, אבל פייסבוק, שאיבדה מערכה סכום דומה לזה שהפסיד בשעתו בנק ליהמן ברדרז - משחזרת אותו. לרשת החברתית יש בעיה, כידוע, של חשבונות מזויפים; היא עצמה מעריכה שמדובר בכ-5% אבל כשזה מגיע לפרסומות ומעקב אחרי מותגים - נראה שהמספר גבוה בהרבה ומגיע אולי אף ל-80%. כל זה, כמובן, מפריע לפייסבוק לעשות כסף מפרסום, ועוד בתקופה קריטית מבחינתה.

 

הרשת החברתית יכלה ללכת בנתיב הבעייתי והיקר ולעקוב אחרי התנועה בכל חשבון וחשבון כדי לנסות להבין מי בן אדם ומי רובוט. רמז: אם אין לך כמעט חברים אבל אתה עוקב אחרי כל מותג חדש, כנראה שאתה לא באמת משתמש. מצד שני, הרבה מאד אנשים - אני מכיר שניים - לא רוצים שבוסים, בני משפחה וסתם אנשים לא רצויים יוכלו לעקוב אחריהם בפייסבוק ולכן משתמשים בשם בדוי.

 

פייסבוק עברה לאחרונה לאופציית מורוזוב בסגנון חקירת KGB: היא החלה לשאול משתמשים האם השם של "חברים" שלהם בפייסבוק הוא השם האמיתי שלהם. היא טוענת שלתשובה "לא תהיה השפעה" על מצב החשבון של החברים. המשתמש יכול לענות ב"כן", "לא", "לא יודע" או "לא רוצה לענות" - אבל הוא לא יוכל לסגור את מסך השאלה בלי לענות.

 

הנהלת פייסבוק אישרה שהיא אכן מבקשת מחברים להלשין זה על זה, אך טענה שמדובר ב"מבחן מוגבל". בברה"מ של פעם, רבים מהמלשינים האמינו שמה שהם עושים מועיל לבניית גן עדן עתידי. זו היתה אחת השגיאות הקשות בהיסטוריה, אבל בהרבה מקרים זו היתה אמונה כנה. מה חושבת פייסבוק שיגרום למישהו להלשין על "חבר" שלו - אלא אם הוא לא חבר שלו? אלא אם פייסבוק הצליחה לרוקן את מושג החברות מכל תוכן? פייסבוק: מקשרים אותך לחברים שלך. כדי שתוכל למכור אותם.

 

הטיוטה הראשונית נמחקת במהירות

 

מי שעקב בזמן אמת אחרי המהפכה במצרים, זוכר את תפקידה ההיסטורי של טוויטר שם. איך זרמו העדכונים בזמן אמת, איך כשנעצר פעיל מוביל על ידי המשטרה החשאית המצרית התארגנה תוך שניות פניה לחשבון הטוויטר של מחלקת המדינה.

 

הבעיה היא שמעט מכל זה נשאר. מאז המהפכה במצרים יצאו מספר ספרים שמתעדים אותה, באמצעות הציוצים. אבל עם הזמן, הציוצים האלה נעלמים. יתרה מזאת, מחקר שנערך לאחרונה גילה שכ-30% מעמודי הרשת שאליהם מפנים ציוצים לא קיימים יותר.

 

כיכר תחריר. התיעוד ברשת הולך ונעלם כיכר תחריר. התיעוד ברשת הולך ונעלם צילום: רויטרס

 

בטוויטר הבטיחו בסוף השבוע שבקרוב תיפתר הבעיה ואנשים יוכלו לשמור את הציוצים על המחשבים שלהם. זה לא יפתור את שאר הבעיה, שהיא שקל יחסית למחוק תוכן מהרשת. מספיק שלא תתחזקו את האתר שלכם. לטיוטה הראשונה של ההיסטוריה מגיע יותר, אם אנחנו רוצים שייצא ממנה גם ספר.

 

כסף הם כבר לא יראו מזה

 

חברות התוכן ממשיכות במרדף אחרי שלושת ההיפים והניאו נאצי שהרכיבו את הקבוצה שמאחורי אתר שיתוף הקבצים פיירטביי. כזכור, חברי הכנופיה נידונו לשנת מאסר ולקנס גבוה. אחד מחברי הכנופיה, גוטפריד סווארטהולם, הוסגר לאחרונה מקמבודיה והוא צפוי לרצות את המאסר שלו.

 

כסף, מצד שני, ענקיות התוכן כבר לא יראו. המממן העיקרי של פיירטביי, איש העסקים הניאו נאצי קארל לונדסטרום, עבריין שהואשם בתקיפה, הודיע לאחרונה על פשיטת רגל.

 

הפגנת תמיכה בפיירט ביי הפגנת תמיכה בפיירט ביי צילום: אי פי אי

 

לונדסטרום עשה את כספו ממכירת העסקים שבנו אבותיו, והעסקים שניסה לבנות בעצמו - כמו פיירטביי - לא הצליחו כל כך. אז עכשיו הוא לא ישלם את חלקו בקנס. חברות התוכן האומללות מנסות לגבות כעת את הכסף מהדובר המצליח של פיירטביי, פיטר סונדה. הלז בנה את עצמו על רקע המשפט של פיירטביי, יש לו חברה משלו והוא משמש בכל מיני תפקידי יעוץ לאנשים שלא יודעים מה טוב להם. חברות התוכן רוצות פחות או יותר את כל הכסף שלו.

 

סונדה, שהתפרסם תחת שם המשתמש BrokeP, אמר בשעתו שחברות התוכן לא יראו שנקל ממנו ומהחברים שלו. עד כה, הוא עמד בהצהרה זו. סונדה גם ניסה לאחרונה להתחמק ממאסרו בשלל טענות מעוררות גיחוך, וייבב שהוא רוצה חנינה.

 

פרס למה?

 

פרסי איגנובל, הנקראים על שמו של אחיו הפחות מפורסם של הממציא הגדול אלפרד נובל: האחרון המציא את הדינמיט, בעוד שאיגנטיוס המציא את הסודה לשתיה. הפרסים מוענקים לניסויים "שלא ניתן לחזור עליהם וגם לא ברור אם כדאי". או במילים אחרות - למחקרים המיותרים ביותר שנכתבו השנה.

 

הפרס מעורר ההשראה ביותר השנה הוא פרס האיגנובל לספרות, שהוענק לגוף ממשלתי אמריקאי, שכתב דו"ח על דו"חות על דו"חות, שממליץ על כתיבת דו"ח על דו"חות על דו"חות על דו"חות. בורחס לא היה עושה זאת טוב יותר.

 

לא לכל מחקר מדעי יש תרומה לאנושות. אילוסטרציה לא לכל מחקר מדעי יש תרומה לאנושות. אילוסטרציה צילום: בלומברג

 

הפרס בפיזיקה הוענק לחוקרים אמריקאים, שחישבו את הכוחות הפיזיקליים המופעלים על שערות בתסרוקת הידועה כזנב פוני. פרס בדינמיקה של נוזלים הוענק לחוקרים רוסים שניסו לברר מה קורה כאשר אדם מתהלך בעודו מחזיק בכוס קפה.

 

הפרס לאקוסטיקה הוענק ליצרני כלי שמשבש את הדיבור של אנשים על ידי כך שהוא משמיע להם את דבריהם בעיכוב קל. אל תעלה לאוטובוס בלעדיו. הפרס במדעי המוח הוענק לחוקרים שהוכיחו שכלי המעקב המודרניים עשויים לגלות פעילות מוחית גם אצל דג סלמון כל כך מת שהוא קנה את החווה, הצטרף למקהלה השמיימית והפך לדג בדימוס.

 

פרס איגנובל לשלום הוענק לממציא שהצליח להפוך תחמושת סובייטית ישנה ליהלומים חדשים. וזה, בהתחשב בכמות הפסיכוטית של תחמושת סובייטית שעדיין נמצאת בשטח. וואו, זה אשכרה שימושי.

 

קצרצרים

 

1. הפתגם "הפטריוטיות היא מפלטו האחרון של הנבל" נכתב באנגליה אבל במהותו הוא בינלאומי. בשעתו התגאתה ישראל, וראש הממשלה שלה, בנוכל אהוד "אנלייזר" טננבאום, משום שהלז תקף, אה, את בעלת הברית העיקרית שלה. עכשיו האקרים סינים תוקפים, בעידודה השקט של ממשלתם, את אתרי ממשלת יפן - שהרודנות הסינית החלה לאחרונה לעודד שוב את העוינות כלפיה. ל"זכותם" של ההאקרים הסינים ייאמר שהם ממילא עושים כל הזמן את מה שהממשלה דורשת.

 

2. האייפון 6, המכונה בטעות אייפון 5, הגיע לחנויות בסוף השבוע, ומיד משך תשומת לב בשל אפליקציית המפות עתירת התקלות שלו. בחברה ניסו להפוך את הבאג לפיצ'ר, וטענו שמדובר בשירות מפות חדשני שישתפר ככל שהמשתמשים יעשו בו יותר שימוש. במילים אחרות, אפל רוצה שהמשתמשים שלהם מכרה מכשיר במחיר מופקע יעשו עבורה את העבודה. במוטורולה מיהרו להעלות לרשת מודעה שלועגת לכשל החדש של התפוח הנגוס, בהציגה את האייפון עם התגית iLost#. כך צריך.

 

ניווט ברמת פירוט נמוכה ב-IOS 6 ניווט ברמת פירוט נמוכה ב-IOS 6

 

3. אם מישהו היה צריך לקבל דוגמא, ככל הנראה בלתי מכוונת, לסקסיזם כלפי נשים בתחום העסקים, המגזין פורצ'ן סיפק אותה. הוא ערך רשימה של 50 הנשים המשפיעות ביותר בעסקים. במקום הראשון עומדת ג'יני רומטי, המנכ"לית של IBM. במקום ה-14, כלומר אפילו לא קרוב, נמצאת מאריסה מאייר, שעזבה לאחרונה את גוגל והפכה למנכ"לית של יאהו. אבל דווקא תמונתה של מאייר מעטרת את שער הגליון. למה? אולי בגלל שהיא הצעירה ביותר מבין הנשים ברשימה.

 

4. בקיקסטארטר התקבלו לאחרונה תלונות רבות על כך שאנשים תורמים כסף לפרוייקטים עתידיים, אך אלה לא מתגשמים. באתר לקחו ברצינות את התלונות, ועכשיו אנשים שמבקשים את כספם של אחרים כדי לבנות משהו מגניב יצטרכו להתגבר על עוד שתי משוכות. הם יצטרכו, קודם כל, להסביר להם מהם הסיכונים שבפרוייקט - ומה הסיכוי שהוא לא יתבצע; והם לא יוכלו עוד להציג איורים של מוצרים עתידיים, רק צילומים של אבות הטיפוס הקיימים.

 

5. בנסטלה נכנסו לתחום שאפילו בגוגל נרתעים ממנו: הם עוקבים אחרי צרכנים באמצעות GPS. כחלק ממבצע נושא פרסים, נסטלה מוכרת חבילות שוקולד שמכילות תגי GPS, וכאשר הלקוח פותח חבילה שמכילה פרס, צוות של נסטלה מקבל עדכון על כך, ויש לו 24 שעות למצוא אותו. הם יפלו עליו עם פרס של 10,000 ליש"ט. בסרטון של הקמפיין, נראית חוליית קומנדו משתלשלת ממסוק כדי לעשות בדיוק את זה. העידן הדיגיטלי: מעביר את הטכנולוגיה של ה-CIA לחברות שוקולד.  

 

• "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x