$
חדשות התקשורת

i-היסטריה: המונים צובאים על חנויות אפל

היום בבוקר החלה מכירת האייפון 5 במקומות שונים ברחבי בעולם. לקוחות אמיצים המתינו יותר מ-3 ימים בחנויות מסויימות כדי להניח עליו יד, שליחת "כלכליסט" טלי שמיר פגשה אותם בניו יורק

טלי שמיר (ניו יורק) ורפאל קאהאן 16:2621.09.12

לאחר המתנה של כשבועיים מאז אירוע ההכרזה של אפל, היום ב-8 בבוקר לפי השעון המקומי בכל מדינה ומדינה, החלה מכירתו של האייפון 5 החדש. על פי הצפי הראשוני אפל אמורה למכור כ-10 מיליון מכשירים במהלך סוף השבוע, כך מעריכים אנליסטים של חברת פיפר ג'פרי'ס.

 

 

האייפון 5 זכה כבר להיכנס להיסטוריה של אפל כאייפון שקיבל את מספר הקדם-הזמנות הגדול ביותר ב-24 השעות הראשונות. כ-2 מיליון מכשירים הוזמנו זאת כאשר השיא הקודם הוחזק בידי קודמו, האייפון 4S. ממנו נמכרו "רק" מיליון יחידות בתקופת הזמן המקבילה לאחר השקתו. עוד שיא שבו מחזיק המכשיר, המשלוח הראשון של אייפון 5 נמכר בתוך כשעה מרגע העלאת החנות של אפל עם טופס ההזמנה.

 

מעבר להשקה המוצלחת של האייפון, נראה כי אפל גם מצליחה לעורר את תחזיות האנליסטים, בפיפר ג'פריס מעריכים כי מכיוון שאפל מייצרת 2/3 מהרווחים שלה מהאייפון, השקה מוצלחת הינה הכרחית עבור המשקיעים שלה, שכבר עזרו לה להפוך לחברה בעלת ערך השוק הגבוה בהיסטוריה.

 

חנות אפל סטור מוכנה להשקה (צילום וידאו: iMoreVideo)

 

מה אומר הרוכש הראשון

 

"הרושם הראשוני שלי היה שהוא ארוך מדי" אומר ל"כלכליסט" חאזם סעיד, האדם הראשון שקנה את האייפון 5 בחנות של אפל בניו יורק לאחר שהמתין 8 ימים בתור. סעיד הראה את הקבלה שלו על סך 849 דולר והתלוצץ, "אני מקווה שלא רואים את מספר כרטיס האשראי שלי".

 

כיצד הצלחת לעמוד כל כך הרבה זמן בתור, אנחנו שואלים, "באתי עם חבר שהיה שני בתור, וכל פעם התחלפנו במקומות", הוא מסביר, "רק ביומיים האחרונים לא ישנתי ב-36 השעות האחרונות".

 

האם היה שווה? אנחנו מקשים על סעיד, "כן, אני מתעניין בטכנולוגיה וכמו כן אני מנסה לקדם את האפליקציה שלי". סעיד מוסיף שהוא עמד בתור גם באייפון ה-1, והאייפד ה-2 וה-3.

 

חאזם סעיד גם זכה לתשומת לב תקשורתית רבה גם מגרג פקרד, בנאי יהודי בפנסיה מלונג איילנד. פקרד ידוע בכך שהוא מנסה להיות הראשון בכל ההשקות של אפל, ובכלל בתורים, השקות מוצרים ואירועים בארה"ב, הוא עוסק בכך מאז 1992 וידוע מאוד בקרב האמריקאים.

 

פקרד שהגיע לתור לאחר ראש השנה, "פספס" את הבכורה והגיע הפעם רק למקום ה-11 בתור. "התחרות נעשית קשה יותר" הוא אומר ל"כלכליסט".

 

תור ארוך ומסודר

 

לקוחות ממתינים בתור בניו יורק (צילום וידאו: סוכנות איי.פי.)

 

בתור לאפל סטור בניו יורק עמדו כ-500 איש, הראשונים להיכנס זכו לכבוד השמור בדרך כלל לכוכבים הוליוודים על השטיח האדום בטקס האוסקר. הם לווו במחיאות כפיים סוערות מצד עובדי אפל, ועשרות צלמים נלחמו על הזכות לצלם אותם.

 

חגי, תייר מישראל, הצטלם עם העומדים בתור, "סתם עברתי כאן במקרה", לשאלה מה דעתו על כך שאנשים המוכנים לעמוד ימים בתור לטלפון הוא ענה "זה נחמד, זאת התרבות שלהם"

 

חברות רבות ניצלו את התור לקידום מכירות על ידי חלוקת אוכל ושתייה לממתינים. "אני פה מ-6 וחצי בבוקר", אומרת פרי אנג'לה שעומדת עם מגש של דאנקן דונאטס, "אנשים היו מאוד רעבים ורצינו להקל עליהם".

 

לאנג'לה שלא כמו חגי לא הייתה סימפטיה מיוחדת לעומדים בתור לאייפון, "הם לא באמת צריכים לעמוד פה בתור, הם היו יכולים להזמין באתר ולקבל אותו במשלוח הביתה, אני חושבת שהם בעיקר מחפשים תשומת-לב", היא מוסיפה בנימה עוקצנית.

 

 

האייפון 5 האייפון 5

 

התור היה מאובטח על ידי שוטרים ומאבטחים פרטיים, כך שלא נצפו אירועים חריגים, למעט בהשקת האייפון בסידני, שם סירבה אפל להעניק את 11 המקומות הראשונים לאלו שעמדו בתור. זאת בגלל הטענה שאלו היו נציגים של חברות שביקשו להעניק את המכשירים כפרס במסגרת תחרות. "זה נראה לנו פרס שווה במיוחד לגולשים שלנו" הסביר פרד שבסטה מפון פרינד פיינדר, "היו לנו אנשים בתור כבר 5 ימים ברציפות".

 

על פי תקנון אפל מדובר בשימוש לרעה של האירוע שלה, דבר שנציגי אפל לא הסכימו לקבל בטענה שמדובר בניצול של האירוע על ידי גופים מסחריים שלא אושרו על ידיהם, בסופו של דבר הוענק המכשיר הראשון לזוג שעמד במקום ה-12 ושאפל ווידאו כי הינם רק לקוחות פרטיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x