שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מכשירים

אופרה על הסבון

חוקרים הציגו טכנולוגיה חדשנית שיכולה להפוך בועת סבון למסך דינמי. האם בעתיד יהיו לנו מסכים שיכולים לשנות צורה ומרקם מרגע לרגע?

הראל עילם 16:2702.07.12
קבוצת חוקרים בינלאומית הצליחה לפתח את המסך הדק ביותר בעולם – על ידי הקרנת תמונה על בועת סבון בעזרת מקרן מיוחד. הם השתמשו בתמיסה שכוללת סבון, סוכר וחלב על מנת ליצור בועה עם קרום חזק גמיש שאף ניתן להעביר דרכו אצבעות מבלי שיקרע.

 

למסך יש מספר יתרונות על פני מסכים רגילים והוא לא רק קל ודק יותר, אלא גם שקוף ומסוגל לספק תמונות חדות ומגוונות, ברזולוציה חדה. מכיוון שמדובר בקרום גמיש, ניתן גם למתוח אותו על גבי שלד בכל צורה אפשרית, ובכך לעבור לעולם שבו מסכים אינם חייבים להיות שטוחים. בנוסף החוקרים יכולים לשלוט במאפייני המסך ובמרקם שלו בזמן אמת, על ידי שימוש בגלים על-קוליים דרך רמקולים על מנת ליצור רעידות זעירות.

 

 

 

בדרך זו החוקרים יכולים לשלוט ברמת השקיפות של הבועה בצורה דינמי, או לתת לקרום טקסטורה כלשהי. תמונה מתכתית תוכל להיות מוקרנת על משטח מחוספס, דבר שיעצים את האפקט. ניתן גם ליצור את האשליה של תמונה זזה, כמו למשל הוספת רעידות לתמונה של גלים בים. ניתן גם להפוך את קרום הבועה לקעור או קמור, מה שנותן את האשליה של תמונה תלת-מימדית טובה יותר מהטכנולוגיות הקיימות. בעזרת מספר בועות ניתן אף ליצור הולוגרמה אינטראקטיבית. זאת הפעם הראשונה שטכנולוגיית מסכים מאפשרת לשנות את מאפייני המסך, ולא רק את תוכן התמונה, בזמן אמת.

 

עתיד ויזואלי יותר

 

החוקרים ציינו כי כרגע המטרה שלהם היא ליצור מסך המסוגל לחקות בצורה ויזואלית את התחושה והמרקם של העצמים המצולמים בתמונה, ומייעדים אותו במיוחד לשימוש על ידי אומנים. אלקסיס אוימה, אחד החוקרים, אמר כי מוזיאונים יוכלו להשתמש בטכנולוגיה על מנת להקרין תמונות של כדור הארץ על גבי בועות סבון מרחפות.

 

הפרויקט מנוהל על ידי האומן, המעצב והחוקר המפורסם יואיצ'י אוצ'ייאיי מאוניברסיטת טוקיו, שהוסיף: "השילוב של גלים על קוליים, וקרומים אולטרה-דקים יוצר תמונות ריאליות, ברורות וחדות. המערכת הזאת יכולה להוביל להנדסה של מסכים חדשים לגמרי המשלבים גמישות ושקיפות".

 

מכיוון שבועה רגילה היא שקופה לחלוטין ואור עובר דרכה בצורנ חופשית , קבוצת החוקרים גם יצרו מקרן מיוחד המסוגל לפזר את האור בצורה מחושבת בארבע מימדים, טכניקה הקרויה BRDF. בנוסף, גלי הקול יכולים להפוך את הבועה לחצי שקופה. הטכנולוגיה תוצג באופן מלא בחודש הבא, בתערוכת טכנולוגיית המסכים Sippgraph בלוס אנג'לס.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x