$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: פייסבוקגייט ממשיכה להתגלגל

פרשת ההנפקה המפוקפקת לא יורדת מהכותרות, ה-FBI מקים יחידת מעקב רשת, ה-NSA מגייסת סטודנטים ל"מבצעי סייבר," והרגולטור הצרפתי בביקורת חדה על גוגל

יוסי גורביץ 13:2724.05.12

כולם מתרחקים בזהירות מסמנכ"ל הכספים

 

שערוריית ההנפקה של פייסבוק, שמתחילה להיראות כמו הונאת ענק – כפי שדיווחנו, אחד הבנקים האחראים, מורגן סטנלי, הזהיר את הלקוחות הגדולים שלהם והשאיר את הלקוחות הקטנים מחזיקים במניות שמאבדות את ערכן במהירות – צוברת תאוצה. מתברר שלא רק מורגן סטנלי, אלא כל הבנקים המעורבים בהנפקה – גולדמן סאקס, ג'יי פי מורגן, ובנק אוף אמריקה – ניהלו שיחות שקטות עם לקוחות נבחרים. אם רק אנליסטים של בנק אחד היו עושים את זה, היינו קונים את התיאוריה שמדובר במקרה. כשכולם עושים את זה, זה מריח באופן חשוד כמו קנוניה.

 

 

דיוויד אברסמן, האדם שרק רצה את הכסף שלכם דיוויד אברסמן, האדם שרק רצה את הכסף שלכם צילום: בלומברג

 

בפייסבוק כבר מתחילים לסמן את האיש שישלם את המחיר: סמנכ"ל הכספים של החברה, דייוויד אברסמן. פתאום, מידע חדש מתחיל להגיע שהכל באשמתו של סמנכ"ל הכספים. פחות משלושה ימים לפני ההנפקה, העלה אברסמן ב-25% את מספר המניות שפייסבוק מתכוונת למכור. קודם להחלטה הזו, ההנחה היתה שרק משקיעים מוסדיים גדולים יספיקו לקנות אותן; עכשיו הופיעו מספיק מהן כדי שגם משקיעים קטנים יוכלו ליפול לבור – וכשהם ייכנסו למלכודת, המשקיעים הגדולים יוכלו למכור להם את המניות.

 

מקורות טוענים בעקשנות שההחלטה היתה של אברסמן עצמו, וציינו שהוא עבד בשיתוף פעולה הדוק עם הבנקים. המקורות הוסיפו שמנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג – שמימש לאחרונה מניות בשווי 1.1 מיליארדים – לא התערב בנושא ההנפקה והשאיר אותו לחלוטין בידיו של אברסמן, ושהסמנכ"לית התפעולית, שריל סנדברג, פסלה את עצמה מלדון בנושא בשל ניגוד אינטרסים.

 

אבל אם אתם מאמינים שלמנכ"ל החברה ולסמנכ"לית שלו לא היתה שום אמירה בהגדלת מספר המניות שנמכרות לציבור, יש לי מגרש באנטרטיקה למכור לכם. מה פשר ההדלפות הללו, אם כן? מאוד פשוט. לכל מדליף יש אינטרס. במקרים נדירים, הוא זועם על פגיעה באינטרס הציבורי. ברוב המקרים, הוא מנסה לשפר את מעמדו או לדפוק את מי שדפק אותו. במקרה הזה, אני חושב שדי ברור שמכינים אותנו לכך שצוקרברג יבקש מאברסמן ללכת הביתה, ויציג ידיים נקיות לציבור.

 

בכלל לא בטוח שזה יעבוד. אולי זה היה עובד לפני שנתיים, אבל עכשיו הקונגרס כבר מודיע על חקירה בפרשה, ויש כבר תביעות יצוגיות – שנוקבות בשמו של צוקרברג כאחד מהאחראים. הבלגאן הזה לא הולך להיעלם בקרוב, והשלכת סמנכ"ל הכספים לכרישים לא תעבוד. יכול להיות, למעשה, שמהלך כזה יגרום לאברסמן הממורמר לפתוח את הפה. הוציאו את הפופקורן, הולך להיות מעניין.

 

הבולשת בעקבותיך

 

הבולשת האמריקאית, ה-FBI, ארגון עם היסטוריה מפוקפקת בכל מה שקשור לשמירה על זכויות אדם – וקשה להאמין שמישהו ישכח מה הם עשו לסוכן המיוחד מולדר – מארגן עכשיו יחידה סודית שמטרתה לאפשר לארגוני המשטרה בארה"ב לרגל ביתר קלות על אמריקאים אחרים באמצעות הרשת.

 

ה-FBI לא צועד לבדו: הוא פועל בשיתוף עם שירות המרשלים של ארה"ב – האנשים שרודפים אחרי פושעים נמלטים – ועם ה-DEA, ארגון צבאי-למחצה שמנהלת את המלחמה הכושלת בסמים. המטרה של היחידה החדשה, Domestic Communication Assistance Center - שם אורווליאני למדי - היא ליצור כלים טכנולוגיים שיאפשרו לרשויות לעקוב במהירות ובקלות אחרי תעבורת רשת, למשל שיחות סקייפ.

 

ה-FBI ניסה לפני מספר חודשים להעביר חקיקה שתדרוש מכל חברת טכנולוגיה אמריקאית ליצור "דלת אחורית" שתאפשר לו לעקוב אחרי תשדורות מבלי שיצטרך לעבוד קשה. החקיקה הזו עוד לא עברה, והיחידה הזו מיועדת כנראה להיות הפתרון במקרה שהקונגרס לא יאשר את התרגיל הזה.

 

בשנות השישים והשבעים הפעילה ה-FBI מבצע שכונה Cointelpro, שבשיתוף עם גורמי מודיעין אחרים עקב אחרי פעילי זכויות אדם ושלום, ביניהם מרטין לותר קינג, ומדי פעם חרג מהמעקב ועסק בתרגילים מלוכלכים. הרעיון שקהילת המודיעין האמריקאית תוכל לעקוב אחרי אזרחיה בלי צווים צריך להטריד כל אמריקאי. הישראלים יכולים לישון בשקט: החוקים הקיימים כבר מאפשרים למשטרה לקבל כל מידע שהיא רוצה עליו מחברות הסלולר רק בכך שקצין משטרה יגיד לחברת הסלולר לסמוך עליו, ובקרוב יקבלו ארגונים משונים כמו רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים סמכויות דומות.

 

ובידיעת ארגוני אופל אחרים...

 

הממשלה רוצה אותך

 

אחד הארגונים במערך המודיעין של ארה"ב, ה-NSA, עוסק במודיעין אותות. עכשיו הוא נכנס לעסקי מלחמות הרשת. הארגון פרסם מודעות שבהן הוא מזמין סטודנטים להצטרף אליו ולקבל אימון ב"מבצעי רשת." סטודנטים מוצלחים במיוחד יקבלו לא רק קורסים באוניברסיטאות שלהם, אלא גם קורסים משופרים במטה ה-NSA עצמו. הכניסה, למרבה הצער, לאזרחים אמריקאים בלבד.

 

 

ילדי אנונימוס - בקרוב גם עובדי ממשלה? ילדי אנונימוס - בקרוב גם עובדי ממשלה? צילום מסך: anonymous-os.tumblr.com

 

המטרה של הקורסים היא להעניק לסטודנטים יכולות בתחום "מבצעי סייבר מיוחדים – איסוף, ניצול ותגובה." מותר להניח שהמטרה של ה-NSA היא להציע להם ג'וב אחר כך; אין טעם לאמן מומחים בלוחמת סייבר רק כדי לשחרר אותם לחופשי, שילכו ויעשו עם מה שלימדת אותם מה שבא להם.

 

לארה"ב יש בעיה, קוראים לה סין. לזו האחרונה כבר יש צבא סייבר. גם ארה"ב צריכה אחד משלה. לנגד עינינו, השימוש ברשת – פעם מחוז אוטופי של היפים שרצו להפוך את העולם לטוב יותר – הופך לכלי נשק.

 

עוד יום, עוד חקירה של גוגל

 

הרגולטור הצרפתי CNIL, שאחראי על הגנה על מידע, ניהל פגישה לא סימפטית אתמול (ד') עם נציגי גוגל. CNIL מונה לייצג את האיחוד האירופי כולו, והפגישה דנה בשינוי מדיניות הפרטיות של גוגל, ואיחוד כל השירותים שלה.

 

השפה בסוף הפגישה היתה קשה במיוחד. הנציגים של CNIL אמרו כי התשובות של גוגל לשאלון ששלח לה הרגולטור היו "לא מלאות או לא מדויקות לעתים קרובות." נדיר לשמוע שפה בוטה כל כך מנציגי ממשלה, אלא אם הם על סף תביעה. הרגולטור שלח לגוגל שאלון חוזר, ודרש שתמלא אותו עד השמיני ביוני, פרק זמן קצר במיוחד במונחים ממשלתיים.

 

זו הפעם השניה השבוע שגוגל מסתבכת ישירות עם רגולטור אירופאי; מוקדם יותר נדרשה החברה להסביר איך היא לא פוגעת בתחרות באמצעות מנוע החיפוש הדומיננטי שלה.

זו השיטה הרגילה של גוגל: להבטיח שיתוף פעולה, לספק תשובות חלקיות ולקוות שזה יעבור. זה עבד עשר שנים, והקסם חלף.

 

קצרצרים

 

נרשם מנצח בתחרות שקר-קראנץ' כלשהו, משהו בשם UberConference. האירוע הזה עדיין נחשב, משום מה, לבעל חשיבות כלשהי, וזו עדות בעיקר ליכולת המכירה - לפחות בעבר - של מייקל ארינגטון, כי שום דבר חשוב לא יצא מהתחרויות של טק-קראנץ' כבר שנים. מישהו זוכר את המנצחים הקודמים (חוץ מפייסבוק)? מישהו עוד עושה בהם שימוש? בדיוק.

 

 

שייקר - אנחנו דווקא זוכרים שהם זכו בשנה שעברה, יוסי שייקר - אנחנו דווקא זוכרים שהם זכו בשנה שעברה, יוסי צילום: Techcrunch

 

המדור מרכין את ראשו עם מה שמסתמן כסופ של אחד הממים הידועים והמצליחים של הרשת, הריק-רולינג, מתיחה שבמסגרתה כותב כלשהו היה מתיימר להפנות את קוראיו לידיעה חשובה אך בלתי סבירה, ובפועל מוביל אותם ללהיט משנות השמונים של ריק אסטלי. סרטון היוטיוב ששימש ככלי העיקרי של המתיחה הוסר שלשום במפתיע, ובמקומו הופיעה כתובית שאומרת שהוא הוסר בשל הפרת זכויות יוצרים. במפתיע לא פחות, הסרטון הושב כעבור כיממה. עדיין לא ברור מה קרה שם.

 

תושבי גרמניה עדיין מסרבים להצטרף לעולם החדש, שבו הפרטיות שלהם מאבדת כל משמעות כדי למלא את כיסיהן של חברות שהבכירים שלהם דווקא מאד רוצים פרטיות. הם לא התלהבו מהרעיון שמיקרוסופט תפעיל את תחליף סטריט וויו שלה, סטריטסייד, במדינה. לגרמניה, בשל ההיסטוריה הייחודית שלה (12 שנים של פאשיזם גזעני ו-44 שנים, בצד המזרחי, של קומוניזם דורסני במיוחד), יש רגישות לנושא הפרטיות. מיקרוסופט, ראה זה פלא, לא ניסתה ללכת לבתי המשפט של גרמניה או לנסות להגיע לאיזו פשרה מצ'וקמקת עם הממשלה, אלא פשוט צייתה לקול ההמון.

 

סטודנט טמבל במיוחד פרסם בפייסבוק איום על חייו של אובמה. הוא ציין שאם מישהו מתכוון להגיע לאירוע של הנשיא בפלורידה, כדאי לו לצלם אותו – כי במהלך האירוע הוא יבצע התנקשות. האידיוט כתב את האיומים תחת שמו האמיתי. בארה"ב, שאיבדה ארבעה נשיאים להתנקשויות ולפחות שלושה נשיאים אחרים (רוזוולט, טרומן ורייגן) נאלצו להתחמק מנסיונות התנקשות, לא מקבלים בהבנה חוש הומור כזה. עכשיו האוויל מתכונן לחמש שנים בכלא.

 

גוגל הביעה את התנגדותה לתכנית של ממשלת בריטניה לחסום מראש את כל אתרי הפורנו, ולאלץ את המשתמשים שרוצים לצפות בהם בכל זאת לעדכן את ספק הרשת שלהם על כך כדי לקבל אישור. היא הביעה חשש מכך שחברות פרטיות יתחילו לארגן רשימות של אתרים מותרים ואסורים. 

 

• "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x