$
חדשות טכנולוגיה

אפל: "לא תיאמנו מחירי ספרים דיגיטליים, שברנו מונופול"

"ההאשמות פשוט לא נכונות", אומרת דוברות אפל בתגובה לידיעות על תביעה בנוגע לתיאום מחירים בתחום הספרים הדיגיטליים. "ה-iBookstore הביאה לחדשנות ולתחרות בתחום שנשלט לחלוטין ע"י המונופול אמזון"

שי ענבל 13:2313.04.12

ימים ספורים לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעה כנגד אפל והוצאות ספרים בטענה לקנוניית העלאת מחירים ולהגבלת התחרות, מגיבה ענקית הטכנולוגיה להאשמות החמורות. עיקר ההגנה של אפל, כך נראה, תתמקד בכך שנכנסה לשוק בה שלטה (ועדיין שולטת) ללא עוררין חברת אמזון.

 

טענות

משרד המשפטים "פשוט לא נכונות", אומרים בדוברות אפל, ומוסיפים כי ה-iBookstore, חנות הספרים הדיגיטליים של החברה שהושקה ב-2010 במקביל לאייפד הראשון, "הביאה לחדשנות ותחרות בתחום, ושברה את האחיזה המונופוליסטית של אמזון על תעשיית הספרים".

 

לצד אפל נתבעת גם הוצאת הספרים מקמילן, כאשר במקור נתבעו גם נגווין האצ'ט, הרפרקולינס שבבעלות ניוקורפ, וסיימון אנד שוסטר. שלוש אלו הגיעו כבר להסדר עם משרד המשפטים, בעוד שאפל ומקמילן סירבו לפתוח בשיחות והינן מכחישות את הטענות.

 

בעוד שאמזון פועלת בדומה לחנות ספרים רגילה וקונה את הספרים מהוצאות במחיר סיטונאי ולאחר מכן מוכרת אותם במחיר אותו היא קובעת (לעיתים קרובות זהו מחיר הפסד הן עבור אמזון והן עבור ההוצאות), אפל מפעילה את ה-iBookstore באופן דומה לאפסטור - ופועלת כמעין "סוכן" שרק מתווך בין ההוצאות לצרכנים. במקרה זה ההוצאות קובעות את המחיר (מה שמאפשר להן להרוויח) ואילו אפל רק "גוזרת קופון" של כ-30% מהמחיר לצרכן. "בדיוק כפי שאיפשרנו למפתחים לקבוע את המחיר באפסטור, הוצאות ספרים קובעות את המחיר ב-iBookstore", מסבירה אפל את התנהלותה.

 

עם זאת, החברה לא התייחסה לנושא שגם נדון בתביעה, שעוסק בהסדר שבין אפל והוצאות הספרים, לפיו הן מתחייבות לא למכור את ספריהן במחיר נמוך יותר בחנויות ספרים דיגיטליים מתחרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x