$
המדריך

בדיקת "כלכליסט": סטאר טרק אונליין - בחלל אף אחד לא שומע אותך משלם

משחק הרשת הושק מחדש ומוצע כעת בחינם, אחרי שעבר מקצה שיפורים. ראינו כבר משחקים יפים יותר, אבל "סטאר טרק" מספק שעות של הנאה - עם אלפי משימות שכתבו הגיימרים עצמם

הראל עילם 11:3721.03.12

אחרי שנתיים שבהן דשדש במכירות, זכה לביקורות בינוניות והביא לפשיטת רגל של שתי מפתחות משחקים, משחק הרשת Star Trek Online הושק מחדש כמשחק חינמי. בדקנו האם מדובר במשחק ששווה את הזמן שלנו - בהתחשב בכך שכבר לא צריך לפתוח את הכיס.

 


 

בזמן שחלף מאז השקתו במקור, הבסיס של "סטאר טרק אונליין" לא השתנה – אתם עדיין תגלמו קצינה בדרגת סגן, בשירות הפדרציה המוכרת לנו היטב - בזכות 5 תוכניות טלוויזיה (או 6, תלוי איך אתם סופרים), 11 סרטים, מאות ספרים ולמעלה מ-40 שנות פולחן.

 

הקצינה הטרייה נזרקה לתפקיד של קפטן, לאחר שהקצין הבכיר נהרג בקרב מול הבורג, אחרי ששכח כנראה שהתנגדות לא תועיל. אבל הקצינה שלנו תצליח לשרוד את הקרב הזה, ותמשיך לעשות דברים גדולים – היא תגלה ציוויליזציות חדשות וגזעים חדשים, תטייל בגלקסיה ותשלים משימות. כמו כל קפטן אמיץ בשירות הפדרציה, גם היא תחלק את זמנה בין פיקוד על הספינה שלה ובין משימות על פני הקרקע. עם הזמן, היא תעלה בדרגות ותקבל גישה לספינות גדולות וחזקות יותר.

 

מה מחכה בפרק הבא? 

 

אז מה בכל זאת השתנה מאז 2010? הממשק שופר, נוסף קטע הדרכה מצוין שמסביר את יסודות המשחק, ומספר פרקים – החברה מתייחסת למשימות או קווסטים כ"פרקים" חדשים – זכו לשדרוג עם עריכה מחדש, קטעים קולנועיים באופיים ודיבוב מלא.

 

החברה ממשיכה להשיק פרקים חדשים מדי בשבוע במתכונת של "עונות", והפרקים האחרונים מצליחים להכניס כמה טוויסטים מפתיעים לעלילה ולמשחקיות. הפרק האחרון, למשל, יאפשר לכם לבצע "הליכת חלל"בהתאם לאופי הפציפיסטי יחסית של "סטאר טרק", יש גם יותר משימות ששמות דגש דווקא על פוליטיקה, דיאלוגים ופתירת פאזלים, והחברה הוסיפה את האפשרות לטייל במספר פלנטות חשובות כמו כדור הארץ, וולקן, אנדוריה, ריסה ובג'ור.

 

לכוון למטרה לכוון למטרה

 

כמה מהמנגנונים שבעבר היו מסורבלים וגמלוניים שויפו ושודרגו - כמו המעבר החד בין קרבות האקשן בחלל ובין השלבים המתרחשים על גבי פלנטות זרות, או תהליך יצירת החפצים. עשרות המדליות והחפצים השונים שפעם אספתם על מנת לרכוש שדרוגים לספינה שלכם הוחלפו במטבע אוניברסלי אחד, דיליתיום. כמו כן, חלק נכבד מהבאגים, כולל זליגת זכרון בכרטיסי ATI, תוקנו. 

 

במקביל התווספו מנגנונים חדשים, כמו "אנשי הצוות", שמוסיפים עניין למשחק ומפתחים עניין במרכיבים כמו סחר בסחורות, איסוף וניהול משאבים. לעומת זאת, מנגנון מעניין אחר - ציוות של שחקנים המנסים להשלים את אותה משימה בו זמנית - נזנח לאחר שגרם תסכולים רבים לגיימרים.

 

הגיימרים כותבים את המשחק

 

בניגוד למתרחש בכל הנוגע למשחקיוּת עצמה, מבחינת העיצוב לא הבחנו בשינוי של ממש. המשחק נראה סביר, אבל קרבות החלל אינם מתקרבים לרמת הפירוט והיופי של EVE online, למשל. שלבי המשחק על הפלנטות סובלים מעיצוב חסר מעוף, ולעיתים קרובות מכוער ולא מפורט מספיק. המוזיקה עצמה לא רעה בכלל, אבל נוטה לחזור על עצמה. הדיבוב, מצדו, נע בין סביר לגרוע במיוחד. אחרי המשחק החדש בסדרת "סטאר וורס" (אנחנו עלולים להצית כאן מלחמת מעריצים. אנחנו יודעים) דרישות הסף שלנו בהחלט עלו, במיוחד מבחינת הגרפיקה והקול, ו"סטאר טרק אונליין" מחזיר אותנו קצת אחורה.

 

ראינו משחקים מעוצבים מזה ראינו משחקים מעוצבים מזה

 

אבל למרות כל זאת, ובעיקר בזכות המחיר והמשחקיוּת הלא-שגרתית, STO הוא משחק שיכול לעמוד מול המתחרים. בעולם שבו נראה שכמעט כל משחק רשת חדש מעתיק את המשחקיות של "וורלד אוף וורקראפט" אחד לאחד, מרענן לראות משחק שמוכן ללכת לכיוון קצת אחר. התחושה עדיין קצת מונוטונית, אבל המשימות הקבוצתיות דורשות תכנון מוקפד של מפרט הספינות (גם אם אין דגש רב במיוחד על עבודה משותפת), והקרבות ההמוניים מהנים, מהירים ודורשים חשיבה טקטית.

 

הבעיה המרכזית מגיעה בדרגות הגבוהות יותר, שם תגלו כי יש דרכים מוגבלות למדי להתקדם הלאה: על ידי השקעה פיננסית משמעותית בספינות חדשות, או באמצעות השתתפות במשימות העילית הקבוצתיות. משימות אלה אמנם מתוסרטות ועשויות היטב, אבל סובלות מהבעיה הכללית של משחק שמנסה לעשות הכל מהכל.

 

התפקידים הקלאסיים של שחקני משחקי תפקידים - "המרפא", "הטנק" ועושה הנזק - אמנם קיימים פה, אבל לא בצורה בולטת. התוצאה הסופית היא שאין מקום רב במיוחד לעבודת צוות ואסטרטגיה, שבה כל אחד מנסה לבצע את תפקידו בצורה הטובה ביותר. את מקום האסטרטגיה תופסים המזל, יכולת המשחק והציוד הנכון. זו בהחלט לא חווית משחק עמוקה, ולא כזו שתרצו לחזור עליה שוב ושוב במשך חודשים.

 

אבל זאת בעיה ששמורה, כאמור, לדרגות הגבוהות. עד אז, אתם יכולים להנות מעלילת המשחקים ועשרות הפרקים השונים, שרובם מעניינים ומקוריים. חובבי "סטאר טרק" יאהבו את הרמיזות הקטנות לפרקים אהובים אלו ואחרים, וההקפדה מצד המעצבים על כל פרט ביקום המוכר והאהוב.

 

ואם לא תסתפקו בפרקים שהוכתבו מראש, תגלו יתרון משמעותי נוסף של המשחק: כלי עריכה שמאפשרים לכל שחקן לעצב פרקים משלו. חלק מהמשימות הללו התגלו כמושקעות, ארוכות ומעניינות יותר מאלה שמפתחי המשחק יצרו בעצמם. בדיוק כמו המודים הנפלאים של משחקים דוגמת סקיירים, גם כאן תוכלו ליהנות מאלפי הפרקים שכתבו השחקנים, וכל זאת ללא תשלום נוסף.

 

הרבה כיף, מעט מדי אסטרטגיה הרבה כיף, מעט מדי אסטרטגיה

 

השורה התחתונה

 

בניגוד לרוב משחקי הרשת החינמיים-כביכול, אתם תמצאו שאפשר להגיע לדרגה המקסימלית וליהנות מרוב התוכן שיש ל"סטאר טרק אונליין" להציע מבלי שתצטרכו לשלם אגורה. המשחק לא דוחף אתכם לשדרג את הדמות או לרכוש כסף וירטואלי, ואין צורך בתשלום על פתיחת תכנים אלו ואחרים. זה יתרון גדול, ויחד עם המשחקיוּת המוצלחת הוא מבטיח לכם עשרות שעות של הנאה חינמית. ואם תבחרו בסוף להישאר במשחק גם בדרגה 51, מי יתן ותחיו ארוכות ותשגשגו.

 

שם מלא: Star Trek Online

פלטפורמה: PC בלבד

מפתחת: Cryptic Studios - היום, שייך ל-Perfect World

בטל שלח
    לכל התגובות
    x